دنیای بدنسازی,پرورش اندام,بوکس,استروئید
 
   
     
 
 
  http://img.tebyan.net/big/1384/02/81613020312017525115830161494882342196.jpg

عوارض جانبی Igf-1

داروی بی عارضه در دنیا وجود خارجی ندارد و این مسئله که گاه از سوی برخی افراد برای سر کیسه کردن و فریب مردم بیان می شود
( اندام زیبا ) افسانه و خرافه ای بیش نیست و IGF-1 هم از این قاعده مستثنی نیست!( اندام زیبا ) در صورتی که داروی مصرفی حتی از نوع با کیفیت و اصل باشد نیز بروز عوارض زیر با مصرف دزهای 100 میکروگرم در روز و بالاتر نیز کاملا محتمل خواهد بود:
ü سر درد
ü دل آشوب
ü حالت تهوع
ü تهوع
ü افت محسوس قند خون (هیپوگلیسمی)
ü و ...

آتروفی روده ها

ولی عوارض جانبی یاد شده در برابر دو عارضه ای که قرار است آن را مطالعه کنید چندان غیر قابل تحمل به نظر نمی رسد! مولکول های IGF-1 به دیواره داخلی روده ها و مخصوصا روده بزرگ متصل می شود
( اندام زیبا ) و متصل شدن این مولکول های به دیواره روده ها موجب آتروفی شدن آنها می شود! حال که از تاثیر منفی این دارو بر روده ها آگاه شدیم راه کار و چاره چیست؟ برای محدود کردن و مهار این اثر منفی IGF-1، دوره مصرف آن را محدود به 4 الی 6 هفته می کنند( اندام زیبا ) و پس از این در حدود 4 الی 6 هفته نیز مصرف این دارو را قطع کرده و سپس دوره 4 الی هفته ای را از سر می گیرند. از این ترفند به نام استراتژی on و off نیز یاد می شود.( اندام زیبا )
هورمون رشد انسانی (سوما) نیز این قبیل تاثیرات منفی را دارد ولی قدرتی که IGF-1 با خود دارد بر خلاف تصوری که دارید مسلما بسیار بسیار زیادتر تر از سوما (هورمون رشد انسانی) بوده است و همین مسئله نیز احتیاط بیشتر و افزون تری در مصرف این دارو را طلب می کند.

در آمدن در هیبت انسان های اولیه (نئوآندرتال)

حتما کمابیش می دانید کسانی که از دزهای سنگین سوما در دوره های طولانی مدت استفاده می کنند هیبتی مشابه با انسان های اولیه و غارنشین که نئوآندرتال نامیده می شود پیدا می کنند
( اندام زیبا ) و این مسئله حتی با شدت بیشتر در مورد IGF-1 نیز صادق است .( اندام زیبا )
به همین دلیل نیز توصیه می شود روزانه 80 میکروگرم از این دارو را در دوره های 4 هفته ای مصرف کرده و توجه داشته باشید ( اندام زیبا )کسانی که برای اولین بار از این دارو استفاده می کنند( اندام زیبا ) با این دز روزانه و با این طول دوره، اثرات خیره کننده ای دریافت خواهند ( اندام زیبا )کرد و در صورتی که داروی مصرف اصل باشد نیازی به افزودن به دز مصرف و طول دوره نخواهد بود.
در مورد افرادی که دز های 80 میکروگرم در روز تاثیر قابل قبولی از خود به جای نمی گذارد و تعداد این افراد نیز بسیار نادر است می توان دز مصرف روزانه را با رعایت احتیاط به 100 میکروگرم در روز افزایش داد
( اندام زیبا ) ولی یقین بدانید که دزهای بالای 120 میکروگرم در روز به معنی استقبال از مشکلات ثانویه خواهد بود.( اندام زیبا )
یادآوری این نکته را نیز ضروری می دانیم که هورمون پپتیدی انسولین همانگونه که در این سلسله مباحث به آنها اشاره کردیم ( اندام زیبا )جفت جدانشدنی IGF-1 بوده و استفاده از این دو دارو در کنار هم علیرغم ریسک بالایی که به همراه دارد( اندام زیبا ) و در مباحث قبلی در مورد این مسئله صحبت کردیم در صورتی که رعایت احتیاطات لازم به عمل آید بسی موثر تر خواهد افتاد.( اندام زیبا )


 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://www.powerbuilding.ir/forums/avatars/member12126.gif?dateline=1234770107


سوما + Igf-1


تفاوت سوما با استروئیدها
استروئیدها توان افزودن بر حجم سلول های عضلانی را دارند و این در حالی است که تعداد سلول های عضلانی در بدن افراد تحت تاثیر ژنتیک بوده
( اندام زیبا ) و معمولا ثابت است. سوما دارویی است که حتی می تواند بر تعداد سلول های عضلانی نیز بیافزاید و از این نظر بسیار قدرتمند تر از حتی قدرتمند ترین استروئیدها بوده و منحصر به فرد است.( اندام زیبا )

نیمه عمر سوما
نمیه عمر سوما تقریبا دو ساعت است
( اندام زیبا ) و تا حدود چهار ساعت پس از تزریق این دارو، این هورمون رشد تزریق شده به بدن مانع از ترشح طبیعی نمونه طبیعی این هورمون از خود بدن می شود( اندام زیبا ) و پس منطقی خواهد بود اگر 4 ساعت فاصله زمانی بین تزریق این دارو و اولین ساعات خواب خود را مد نظر داشته باشید تا تزریق این دارو بر روند ترشح طبیعی این هورمون در بدن شما تاثیر منفی نداشته باشد.( اندام زیبا )

ترشح طبیعی هورمون رشد
هورمون رشدی که در بدن ما تولید و ترشح می شود
( اندام زیبا ) اغلب در دو ساعت اولی که به خواب می رویم تولید می شود و این مسئله در مورد دیگر هورمون هایی که به طور طبیعی در بدن تولید می شود نیز صدق می کند. ( اندام زیبا )زمانی که شما هورمون رشد را تزریق می کنید بدن شما با این تصور که اولین ساعات خواب است و سطح ترشح هورمون رشد به طور طبیعی افزایش یافته است دچار خواب آلودگی می شود و بدین ترتیب می توانید چرت نیم روز خود را نیز به خوبی به جای آورید.( اندام زیبا )
یکی از دلایلی که گفته می شود تزریق سوما موجب بهبود کیفیت خواب می شود نیز همین مکانیسم و همین روند بوده است.( اندام زیبا ) بدانید که خواب نیم روز و خواب کوتاه بعد از تمرین برای تشدید رشد نیز الزامی است.( اندام زیبا )

آکرومگالی
این کلمه در زبان فارسی به غول آسایی نیز معنی شده و نوعی بیماری نیز به شمار می رود خواه به آن مبتلا باشید و خواه نه! معمولا مصرف سوما در دزهای معمول به ندرت به بروز این عارضه در بدن منجر می شود چرا که مکانیسم های دفاعی بدن به خوبی وارد عمل شده و هورمون رشد موجود در بدن را تعدیل می کنند ولی افرادی که در این مکانیسم از بدن خود دچار نقص هستند
( اندام زیبا ) و با افزایش بی رویه ترشح هورمون رشد در بدن خود نیز مواجه هستند به طور طبیعی به آکرومگالی مبتلا می شوند و افرادی که از سوما استفاده کرده و در این مکانیسم از بدن خود نیز دچار نقص هستند به این عارضه مبتلا می گردند.( اندام زیبا )
در متون پزشکی نیز به این مسئله اشاره شده است( اندام زیبا ) که تزریق خارجی سوما به ندرت به این عارضه ختم می شود ولی احتمال این مسئله نیز به طور کامل رد نشده است و در ضمن تاکید شده است که استفاده از سوما در مورد افرادی که تا حدودی به این عارضه مبتلا هستند عارضه را به مراتب تشدید خواهد کرد.( اندام زیبا )

سوما و IGF-1
شاید خیره کننده ترین تاثیر IGF-1 در افزایش سنتز پروتئین در بدن باشد و این ترکیب با افزایش تولید و تشکیل mRNA و افزایش ورود آمینو اسید به درون سلول های عضلانی موفق به انجام این کار می شود.
( اندام زیبا )
افزایش سنتز پروتئین در عضلات نیز به افزایش حجم توده عضلانی ختم می شود. تحقیقات نشان داده است که این تاثیر IGF-1 به شدت وابسته به هورمون رشد است و زمانی به شکل کامل به مرحله عمل در می آید( اندام زیبا ) که هورمون رشد در محل حاضر باشد!
این در حالی است که تحقیقات همچنین نشان داده است
( اندام زیبا ) که هورمون رشد نیز به تنهایی قادر به افزودن بر حجم توده عضلانی نبوده است. تلاقی این دو هورمون یعنی مصرف این دو دارو موجب تشدید درخور توجه سنتز پروتئین در عضلات می شود( اندام زیبا )
حتما می دانید که هورمون رشد و IGF-1 هر دو ترکیباتی هستند که با ورود به بدن موجب کاهش میزان ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن می شوند.
IGF-1 ترکیبی است
( اندام زیبا ) بسیار ناپایدار که نگهداری آن باید با دقت تمام صورت بگیرد وگرنه بی اثر خواهد شد و به همین دلیل نیز به نمونه های موجود در بازار سیاه اعتماد چندانی نیست و در ثانی این هورمون قیمت بسیار بالایی نیز دارد.( اندام زیبا )
گفته می شود که یا استفاده از استروئیدهای خوراکی نظیر دیانابول در طول دوره مصرف سوما تا حدودی می توان بدن را تحریک به ترشح و تولید IGF-1 نمود. گفته می شود که دیانابول در جریان عبور از کبد منجر به افزایش محسوس ترشح IGF-1 در بدن می شود.( اندام زیبا )

http://www.powerbuilding.ir/forums/avatars/member8388.gif?dateline=1239641939

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:uSgFI1cwm15xZM:http://behsaservice.com/inc/c4ea5d3f1bbb8780fb5454fdef2759cf.jpg&t=1

جایگاه Igf1 در پرورش اندام

این ماده که هورمونی از جنس پلی پپتید است را در برخی منابع به نام somatomedin C هم می شناسند.
( اندام زیبا ) این ماده غالبا در پاسخ به تولید طبیعی هورمون رشد که از غده هیپوفیز ترشح می شود و در کبد تولید می شود. جالب است بدانید بیشترین تاثیری که هورمون رشد در بدن بر جای می گذارد را به توانایی این هورمون در افزایش میزان هورمون IGF1 در بدن نسبت داده اند!( اندام زیبا ) میزان و درصد تبدیل شدن هورمون رشد به IGF1 در بدن افراد مختلف با هم برابر نیست ولی به طور کلی می توان گفت( اندام زیبا ) که از هر واحد سومایی که تزریق می کنید 4 الی 6 میکروگرم IGF1 در بدن تولید می شود.
IGF1 تولید شده در بدن به منظور تشدید فرایند رشد که مد نظر ماست بر روی نسوج مختلف بدن اثر می کند. این ترکیب را می توان در خانواده فاکتورهای رشد جای داد که شباهات
( اندام زیبا ) بسیار زیادی به انسولین نیز دارند و از این رو این ترکیب را فاکتور رشد شبه انسولین نیز نامیده اند.
از مهم ترین تاثیرات و توانایی های این ترکیب پلی پپتیدی در بدن می توان به تحریک تقسیم سلولی (mitogenesis) و کمک به تمایز سلولی اشاره کرد. این گفته به این معنی است که IGF1 بر روی بافت های عضلانی تاثیر گذار بود
( اندام زیبا ) و رشد سلول های جدید عضلانی را تشدید و تسهیل کرده و در نتیجه موجب افزایش تعداد گیرنده های حساس به تستوسترون در این بافت ها نیز می شود.
کسانی که از این دارو و از این ترکیب استفاده می کنند
( اندام زیبا ) متفق القول هستند که استفاده از این ترکیب در دوره های استروئیدی موجب تقویت اثر دوره و موجب تقویت اثر داروهای استروئیدی می شود. همچنین کسانی که تجربه استفاده از این ترکیب را دارند به جرات بر این ادعای خود پافشاری می کنند( اندام زیبا ) که این ترکیب به تشدید چربی سوزی در بدن نیز کمک کرده و به تفکیک عضلات و به افزایش قطر عروق خونی نیز کمک شایان توجهی می کند.( اندام زیبا )

تئوری های مختلف در مورد IGF1
IGF1 نیز از جمله ترکیباتی بوده است که اختلاف نظر در مورد آن زیاد است و به برخی نمونه از باورها و اعتقادات کسانی که استفاده از این دارو را تجربه کرده بودند اشاره کردیم اما داستان به همین ختم نمی شود.
( اندام زیبا )
عده ای اعتقاد دارند که این ترکیب نوعی اکسیر ضد پیری است و روند طبیعی پیری را به تعویق انداخته و آن را کند می کند( اندام زیبا ) و عده ای دیگر نیز اعتقاد بر این دارند که مصرف این ترکیب،( اندام زیبا ) در بهبود نسبی بیماری هایی لاعلاجی همچون پارکینسون و آلزایمر معجزه می کند و در این میان مقالات متعددی در نشریات تخصصی پزشکی به چاپ می رسد که در مورد استفاده از این ترکیب هشدار داده و اذعان می کنند که استفاده از این ترکیب می تواند به دیابت، سرطان و ژیگانتیسم (غول آسایی) بیانجامد.
در مراکز پزشکی و درمانی از این دارو در مورد کسانی که با بیماری های تحلیل برنده عضلات درگیر هستند استفاده شده
( اندام زیبا ) و تشدید رشد قابل ملاحظه در بدن این افراد نیز مشاهده می شود. امروزه استفاده از این دارو برای به تعویق انداختن روند طبیعی پیری در مورد انسان در مراحل آزمایش و تحقیق قرار دارد و دانشمندانی که در این زمینه تحقیق و بررسی می کنند ضمن اینکه نتایج روشنی نیز از این تحقیقات اخذ کرده اند( اندام زیبا ) ولی کماکان استفاده از این دارو برای تقویت عضله سازی در بدن بدنسازان را عملی غیر قابل قبول و حتی غیر اخلاقی می دانند ولی با این وجود استفاده از این ترکیب در پرورش اندام، معمول و مرسوم بوده است.

چگونه از IGF1 استفاده کنیم؟
قبل از اینکه در فکر استفاده از IGF1 باشید باید این موضوع را بررسی کنید که آیا در شرایطی هستید
( اندام زیبا ) که بتوانید از این ترکیب یعنی (R3) IGF1 استفاده بکنید و یا نه؟ (R3) به معنی طولانی بودن زنجیره پروتئینی ترکیب بوده و به این معنی است که پیوندهای پروتئینی به ترکیب اصلی فاکتور رشد شبه انسولین 1 افزوده شده است. در مورد اینکه چرا زنجیره پروتئینی به IGF1 می افزایند توضیح خواهم داد.( اندام زیبا )
دز متوسط این ترکیب در حدود 60 میکروگرم الی 120 میکروگرم در روز در وعده های متعدد بوده است. بروز ناراحتی های گوارشی شدید با مصرف این دارو بسیار معمول بوده است و از جمله این ناراحتی ها می توان به اسهال شدید، استفراغ و نفخ و ... اشاره کرد.
IGF1 که در پرورش اندام مورد استفاده قرار می گیرند
( اندام زیبا )در اغلب موارد به صورت بسته های 1000 میکروگرم در میلی لیتر وارد بازار می شوند و با استفاده از سرنگ انسولین به راحتی می توان میزان دارویی که قرار است در هر وعده تزریق شود را اندازه گیری و تزریق کرد.( اندام زیبا ) هر 10 واحد از سرنگ انسولین دقیقا 100 میکروگرم IGF1 در خود خواهد داشت.

http://aftab.ir/articles/sport/other/images/29a9baa137a98be477c27b13f100c7c0.jpg 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://www.progesterone.nu/images/igf-1.gif


تجربیات کسانی که ازigf-1 استفاده کرده اند؟

افرادی که از این دارو استفاده کرده اند تجربیات گاه متفاوتی از مصرف این دارو دارند ولی مشترک ترین نمونه ها را ذکر خواهیم کرد
( اندام زیبا ) تا هم از عملکرد و از تاثیری که این دارو بر بدن آدمی دارد پیش زمینه ای داشته باشید و هم اینکه اگر احیانا چنین دارویی را مصرف کردید بدانید که چه اثراتی باید از نمونه های اصل این دارو گرفته شود و بر این اساس قضاوت کنید که آیا نمونه هایی که مصرف کرده اید( اندام زیبا ) اصل بوده است با نه!
ü دم کردن شدید عضلات در حین تمرین رخ می دهد
( اندام زیبا ) به گونه ای که گاه ورزشکار مجبور به کوتاه کردن جلسه تمرین می شود چرا که ادامه حرکات تمرینی با دامنه کامل حرکتی با این دم و پمپاژی که در عضلات رخ داده است( اندام زیبا ) ناممکن می شود.
ü ماندگاری حجمی که از داروهای استروئیدی حاصل می شود چندان زیاد نیست ولی حجمی که با مصرف این هورمون حاصل می شود معمولا پس از اتمام دوره نیز کماکان به قوت خود باقی است و چیزی از آن کم نمی شود.
( اندام زیبا )
ü افرادی که با مصرف داروهای استروئیدی حجم بیضـه های خود را از دست داده اند در صورتی که مدت زمان زیادی از کوچک شدن حجم بیضـه ها نگذشته باشد( اندام زیبا ) با مصرف این دارو تا حدودی موفق به بازگرداندن بیضـه ها به حد طبیعی خود می شوند( اندام زیبا ) و جالب است بدانید که این هورمون بر خلاف استروئیدها موجب کاهش حجم بیضـه ها در طول دوره نمی شود.
ü افرادی که از این دارو استفاده می کنند از خستگی در تمام طول روز و همچنین از احساس کمبود آب بدن همواره می نالند
( اندام زیبا ) و این اثر از جمله اثرات منفی این دارو بوده است. نیاز بدن به خواب با مصرف این دارو افزایش می یابد و برای اینکه همانند روزهایی که این ترکیب را مصرف نمی کرده اید شاداب از بستر برخیزید گاه نیاز به افزایش مدت زمان خواب نیز پیدا خواهید کرد! این تاثیرات در مصرف دزهای سنگین هورمون رشد نیز دیده می شود و در دورانی از زندگی آدمی که ترشح هورمون های رشد و IGF-1 افزایش می یابد ( اندام زیبا )نیز این حالات در شدت های خفیف تر رخ می دهد. کودکان در قیاس با بزرگسالان به طور متوسط نیاز به 4 ساعت خواب بیشتر دارند و این مسئله شاید مستقیما مرتبط با هورمون رشد و IGF-1 باشد که در بدن این افراد بیشتر از بدن بزرگسالان تولید می شود.
ü همانگونه که مصرف هورمون رشد (سوما) موجب سفتی مفاصل می شود مصرف IGF-1 نیز چنین حالتی را در بدن سبب می شود.
( اندام زیبا )مصرف هورمون IGF-1 به احساس درد در دست ها، انگشتان، و مخصوصا بندهای انگشتان دست ختم خواهد شد( اندام زیبا ) و یکی از مطمئن ترین روش هایی که برای تشخیص اصل بودن نمونه های مصرفی نیز وجود همین احساس در فرد خواهد بود!( اندام زیبا )

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://images.netrition.com/images/id_watermark_jpg/153-0247.jpg


حقایق بالینی در مورد Igf-1


IGF-1 هورمون پپتیدی است
( اندام زیبا ) که از 70 آمینو اسید تشکیل شده و به دسته فاکتورهای رشد شبه انسولین تعلق دارد که به طور طبیعی نیز در بدن آدمی تولید می شود. این هورمون شباهتی 50 درصدی با هورمون شناخته شده انسولین داشته و از نظر فعالیت بیولوژیکی نیز شباهت های زیادی به هورمون انسولین داشته است. ( اندام زیبا )IGF-1 را می توان میانجی رشد عرضی و حتی طولی در بدن دانست که رشد قدی و وزنی و حجمی دوران بلوغ را تکمیل می کند.
به مرور زمان که پا به سن می گذاریم از میزان ترشح این هورمون در بدن نیز به نحو چشمگیری کاسته می شود
( اندام زیبا )و صد البته شرایط بد تغذیه و آب هوا و همچنین کاهش طبیعی و یا غیر طبیعی ترشح هورمون رشد در بدن آدمی نیز میزان تولید و ترشح این هورمون پپتیدی را دچار اختلال می کند.
شاید در مورد قدرت این هورمون بد نیست
( اندام زیبا ) به این مهم اشاره کنیم که در تشخیص آکرومگالی (غول آسایی) که در معدود مواردی به طور طبیعی و در اثر بر هم ریختن بالانس هورمونی در بدن رخ می دهد ( اندام زیبا )میزان ترشح این هورمون در بدن فاکتوری تعیین کننده تر از میزان ترشح هورمون رشدی بوده بوده است که همگان آن را عامل اصلی رشد قدی و آکرومگالی در انسان می دانند!
تقریبا 95 درصد از کل IGF-1 ی که در خون پرسه می زند به صورت باند شده با پروتئین بوده و در هیبت IGFBPs دیده می شوند.
( اندام زیبا ) BP3نشان دهنده باند شدن IGF-1 با پروتئین می باشد و همانگونه که در مباحث قبلی اشاره کردیم باند شدن این هورمون با پروتئین های اضافی به افزایش چند صد در صدی نیمه عمر این دارو انجامیده و امکان بروز اثرات جادویی این هورمون را فراهم می کند.( اندام زیبا )
زمانی که آدمی پا به سن می گذارد از میزان ترشح هورمون رشد در بدن کاسته شده و سطح سرمی IGF-1نیز در بدن کاهش پیدا می کند( اندام زیبا ) و دلیل اصلی افت حجم و قدرت بدنی و دلیل اصلی تجمع چربی زاید در بدن نیز همین مسئله یعنی بر هم خوردن تعادل هورمونی بوده است.( اندام زیبا )
تحقیقات نشان داده است که افزایش سطح سرمی (از طریق نمونه های خارجی این هورمون به بدن) در مورد افرادی که در مرحله پیری قرار ندارند موجب افزایش 15 درصدی حجم عضلات و موجب افزایش 14 درصدی قدرت بدنی می شود و در صورتی که از این ترکیب در سنین پیری استفاده شود( اندام زیبا ) با توجه به اینکه موجب احیای قوای از دست رفته ناشی از پیری شده و بافت های عضلانی از دست رفته در نتیجه فرایند طبیعی پیری را نیز دوباره باز سازی می کند می توان افزایش حجم و افزایش قدرت 27 درصدی را پیش بینی کرد( اندام زیبا )

http://maxliferesearchreview.com/images/header-right-featured.png

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://www.medscape.com/content/2004/00/48/73/487381/art-nrc487381.fig3.jpg


با سلام خدمت دوستان امروز می خوام در مورد تولید مصنوعی IGF-1  براتون بگم شايد خبر داريد كه اين دارو خيلي گرونه و باباي خر پولي مي خواد ( اندام زیبا )و يك بسته 10 تايي تا حدود 1 ميليون و نوع دوم حدود 2 ميليون در مياد كه روزي بايد يعني  تا دو پوكه بري و ... كه دورش هم طولاني است و بعد از دوره طولاني بالاي 6 ماهه سوما براي اثر بخشي بهتر از IGF-1 استفاده ميكنن همراه يا در بعضي مواقع جايگزين  و ...   ولي ما هم براي اين هورمون شبه انسولين نقشه ها داريم ( اندام زیبا )حتما مي دونيد كه اين هورمون پپتيد  كه از 70  آمينو اسيد تشكيل شده 

ولي  اينم بدونيد كه اين مطالب به درد افرادي كه نميدونن كراتين چيه نميخوره

دوستان در مطالب قبلي در مورد آنتي استرو‍ن با هاتون صحبت كردم و گفتم كه از آنتي استروژن فقط تاموكسيفين روي توليد طبيعي IGF-1 تاثير گذاشته و سطح سرمي IGF-1 را در خون بشدت مي كاهد به شما گفتيم كه بريد دنبال آنتي استروژن هاي ديگر نظير :  سيتادرن يا كلومايد و .... كه كلومايد داراي بيشترين تاثير برافزايش ترشح LH را دارد( اندام زیبا ) كه دليل آن شناخته نيست . اما در اين بين بحث را به يك جاي ديگر ميبرم طبق تحقيقي كه از ترجمه هاي خود بدست آوردم دانشمندان با تحقيقي بر روي كهنسالان با تزريق 300ميلي گرم تستسترون انانتات افزايش محسوسي بر سطح سرمي IGF-1 داشت ( اندام زیبا )و با تزريق همين مقدار يعني 300 ميليگرم ناندرلون تاثيري بر سطح سرمي IGF-1 نداشت با اين آزمايش محققان دانستند كه ناندرلون چون دارويي پروژستروني است ( اندام زیبا )تاثيري بر توليد IGF-1 نداشته ولي تستسترون انانتات چون دارويي استروژني است

باعث افزايش محسوس IGF-1 شده است .

در تحقيق ديگري همين آزمايش را بر روي ترنبولون يا نوع انساني آن پارابولان انجام دادند و دريافتند كه اين دارو باعث افزايش چشمگير ( اندام زیبا ) IGF-1 تا حدود محسوس  افزايش مي دهد  ولي تاثير بيشتر اين دارو با همراهي هورمون رشد زياد ميشه چون gh در كبد متابوليزه شده و به IGF-1 تبديل ميشه

حال اينجا بعد از gh و test  كي حرف اول رو ميزنه اگه باهوش باشيد ميگيد ؟ آفرين استروژن

حتما ميدونيد كه تستسترون انانتات و ترنبولون هر دو استروژني هستند ولي كلا تمامي تستسترون ها آندروژنتيك ترين ها هستن يعني ( اندام زیبا )توسط آراماتاز تبديل به استروژن دشمن درجه يك بدنسازان هورموني كه بعد از اون هم همه ميدونيد كورتيزول

و استروژن پس آنقدر ها هم كه فكر ميكرديد ( اندام زیبا )بد نيست توجه نري آنتي استروژن نخوري ها

اين مطلب ادامه دارد ...

بزودي

http://www.southerncrossvelvet.com/images/armcurl.jpg

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://www.rienstraclinic.com/newsletter/2007/images/2007Jan_5syscoord.jpg


عقیده بر این است که فاکتور رشد شبه انسولینی نوع I (IGF-I)، که غلظت آن به‌طور عمده توسط هورمون رشد کنترل می‌شود، ( اندام زیبا )تکثیرو تمایز سلول‌های زایا را تحت تاثیر قرارمی‌دهد. عملکرد این فاکتور متأثر از پروتئین‌های متصل‌شونده به آن (IGFBPs) و آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) است. هدف از این مطالعه بررسی میزان سطح سرمی و پلاسمای سمینال IGF-I و PSA در مردان مبتلا به ناباروری ایدیوپاتیک بود.( اندام زیبا ) به همین منظور مطالعه‌مورد- شاهدی حاضر با روش نمونه‌گیری تصادفی طراحی شد. گروه مورد شامل 29 مرد نابارور دچار الیگواسپرمی و گروه شاهد شامل 23 مرد نابارور نرمواسپرم بودند. میزان سطح IGF-I و PSA با روش ایمنورادیومتریک اسی(IRMA) اندازه‌گیری‌شد. ( اندام زیبا )آنالیز داده‌ها جهت مقایسه پارامترهای کمی و کیفی اسپرم (مورفولوژی، تعداد و تحرک اسپرم) و سطح سرمی و پلاسمای سمینال IGF-I و PSA بین گروه مورد و شاهد از طریق آزمون‌ t-test انجام شد. مقایسه تحرک اسپرم بین دو گروه با استفاده از آزمون آماری غیرپارامتری Mann-Whitney انجام شد. کلیه آزمون‌های آماری به صورت دو دنباله‌ای با 05/0= α درنظر گرفته‌شد. میانگین سطح IGF-I پلاسمای سمینال مردان نابارور الیگواسپرم به‌طورمعنی‌داری کمتر از‌ مردان نابارور نرمواسپرم بود ( اندام زیبا )(01/0 P<)؛ اما میانگین سطح IGF-I سرم و نیز PSA سرم و پلاسمای سمینال اختلاف معنی‌داری را بین
دو گروه نشان‌نداد.
( اندام زیبا ) براساس نتایج این مطالعه می‌توان نتیجه‌گرفت کهIGF-I ممکن‌است به‌عنوان یک فاکتور میتوتیک و تمایزی در تکامل سلول‌های زایا دارای نقش‌باشد.

 

متن کامل
مقدمه
اسپرماتوژنز فرآيند تكاملي پيچيده‌اي است كه به گونادوتروپين‌‌هاي هيپوفيز و تستوسترون وابسته است. اين هورمون‌ها به‌طورغيرمستقيم و از طريق توليد موضعي تنظيم كننده‌ها، بر روي اين مسير اثر تنظيمي دارند. عقيده بر اين است كه مولكول‌هايي مانند فاكتور رشد شبه انسولين نوعI (IGF-I) در تكامل سلول‌هاي زايا نقش دارند. اين فاكتور داراي اثرات مستقيم وغيرمستقيم برروي استروئيدوژنز، متابوليسم،
( اندام زیبا ) تكثير سلولي و تمايز سلولي است كه عمل آن به‌واسطة اثر هورمون رشد تعديل‌مي‌گردد (2،1). ارتباط پاراكرين بين سلول‌هاي سرتولي و سلول‌هاي زايا به ‌‌واسطه IGF-I بسيار محتمل است. IGF-I درمايعات خارج سلولي به پروتئين‌هايي موسوم به پروتئين متصل شونده به IGF-I (IGFBPs) متصل مي‌گردد كه پروتئين اصلي اين دسته IGFBP-3 است (5-3).
نقش فيزيولوژيك PSA در پلاسماي سمينال به‌طوركامل شناخته نشده است.
( اندام زیبا )اين آنزيم، پروتئيناز اصلي اين مايع بوده و باعث تجزيه سمينوژلين‌هاي I و II به پپتيدهايي با وزن مولكولي پايين مي‌شود. پيشنهاد شده‌است ( اندام زیبا )كه اين عملكرد PSA به‌طورقابل‌توجهي از اثر مهاركنندگي سمينوژلين‌ها برروي قدرت تحرك اسپرم مي‌كاهد(6). PSA همچنين به‌عنوان يك IGFBP-3 پروتئنياز مطرح مي‌باشد؛ بنابراين احتمالاً در تعديل عملكرد IGF-I نيز نقش دارد(7).( اندام زیبا )
بنـابــرايـن IGF-I فاكتــوري مهـم در تـكامـل اسپــرم مي‌باشد(1)..نقـش PSA به‌عنـوانIGFBP-3 پـروتئينـاز، باعث‌مي‌شود كه ‌ميزان IGF-I آزاد پلاسماي سمينال افزايش يابد.( اندام زیبا ) بنابراين PSA به‌طور غيرمستقيم و ازطريق افزايش سطح IGF-I در‌دسترس، در تكامل اسپرم‌ها نقش دارد(7).
Lee و همكاران اختلاف معني‌داري را در سطح IGF-I مايع سمينال بين افراد طبيعي و بيماران وازكتومي شده و يا دچار آزواسپرمي ايديوپاتيك مشاهده‌نكردند(8). Glander و همكاران همبستگي مثبت معني‌داري بين غلظت IGF-Iمايع سمينال با غلظت اسپرم و درصد اسپرم‌هاي داراي مورفولوژي طبيعي مشاهده‌نمودند؛ اما اين همبستگي با غلظت PSA معكوس‌بود
( اندام زیبا )(1). Macpherson و همكاران همبستگي معني‌داري بين سطح IGF-I پلاسماي سمينال و تحرك و مورفولوژي اسپرم بدست‌آوردند(3).
با توجه به نتايج متفاوتي كه در زمينه بررسي سطوح IGF-I و PSA در پلاسماي سمينال و نيز ارتباط اين دو با يكديگر و با پارامترهاي كيفيت اسپرم به خصوص درشرايط in vivo گزارش شده‌است، مطالعة مورد- شاهدي حاضر به روش نمونه‌گيري تصادفي ساده انجام‌شد
( اندام زیبا ) تا تغييرات سطوح IGF-I و PSA به‌طورتوأم در پلاسماي سمينال و سرم مردان نابارور ايديوپاتيك بررسي‌گردد. به علت اينكه عمدة مطالعات در اين زمينه محدود به پلاسماي سمينال مي‌باشد تغييرات سرمي اين فاكتور‌ها نيز در مطالعة حاضر بررسي شد.( اندام زیبا ) همچنين به‌جاي استفاده از افراد بارور نرمواسپرم به‌عنوان شاهد، مردان نابارور نرمواسپرم انتخاب‌ گرديدند.

مواد و روشها
نمونه‌هاي مورد مطالعه، مردان مبتلا به ناباروري ايديوپاتيك مراجعه‌كننده به بخش IVF بيمارستان الزهراء دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درماني تبريز از مهرماه تا اسفند ماه 1381 بودند
( اندام زیبا )كه به‌طورتصادفي و براساس شمارش كامل اسپرم و قدرت تحرك آن طبق معيار سازمان جهاني بهداشت (WHO) انتخاب‌گرديدند(9). براساس داده‌هاي حاصل از مطالعات قبلي و بااستفاده از α برابر 05/0 و β برابر 1/0 (توان 90%) حداقل حجم نمونه موردنياز در‌هر گروه 20 نمونه محاسبه‌گرديد. گروه مورد و شاهد به‌ترتيب شامل 29 و 23 مرد مبتلا به ناباروري ايديوپاتيك بود. براساس معيار سازمان بهداشت جهاني (WHO) مردان با شمارش كامل اسپرم كمتر از 20 ميليون به‌عنوان اليگواسپرم و بالاتر از اين‌حد به‌عنوان نرمواسپرم درنظر گرفته‌شدند. ازنظر قدرت تحرك اسپرم نيز نمونه‌هاي با قدرت تحرك بالاتر از 50% طبيعي درنظر گرفته‌شدند. ( اندام زیبا )مردان با شمارش كامل اسپرم كمتر از 5 ميليون و نيز مردان آزواسپرم از مطالعه خارج‌شدند. نمونة سيمن بعد از 72-48 ساعت پرهيز از تماس جنسي و به‌وسيله استمناء از هر دو گروه مورد مطالعه جمع‌آوري‌گرديد.( اندام زیبا ) همچنين به‌طورهمزمان نمونه‌هاي خون از هردو گروه گرفته‌شد. نمونه‌ سيمن دردمايºC 37 وبه‌ مدت 30 دقيقه قرارداده‌شد تا به‌طور كامل به ‌مايع تبديل‌شوند. سپس بااستفاده‌‌ از دستگاه Sperm Quality Analyzer (SQAIIC,USA) پارامتر‌هاي كيفيت اسپرم يعني تحرك، تعداد و مورفولوژي ارزيابي‌ گرديد. ( اندام زیبا )نمونة سيمن مايع‌شده به مدت 5 دقيقه در 4000 دور در دقيقه سانتريفوژ شد و سپس مايع رويي كه پلاسماي سمينال است جدا ‌گرديد و جهت انجام آزمايش‌هاي مورد نظر در دمايºc20 منجمدشد. سرم نيز پس از سانتريفوژ 3000 دور و به مدت 5 دقيقه، از نمونة خون جدا و در همين دما نگهداري‌گرديد. IGF-I وPSA با استفاده از كيت‌هاي تجاري ايمنوراديومتريك‌اسي(IRMA) در دسترس، اندازه گيري‌شدند.اندازه گيري IGF-I با استفاده از كيت DSL (Texas, USA) انجام شد.( اندام زیبا ) ابتدا دو لوله ميكروسانتريفوژ به ازاي هرنمونه انتخاب گرديد (يكي جهت استخراج و ديگري براي خنثي‌سازي). سپسµl 50 از نمونه در لولة اول ريخته‌شد( اندام زیبا ) و به‌دنبال آن µl 200 از محلول استخراج به آن اضافه‌گرديد كه پس از هم‌زدن، به مدت 30 دقيقه در دماي اتاق انكوبه‌شد. زمان انكوبه‌كردن نبايد بيش از 60 دقيقه طول‌بكشد. سپس عمل ميكروسانتريفوژ بادور rpm10000 و به مدت سه دقيقه در درجه حرارت اتاق انجام‌گرفت. µl 100 از محلول رويي را به لوله دوم (لوله خنثي سازي) منتقل كرده وµl 500 از محلول خنثي‌كننده به آن افزوده‌شد. از اين نمونة خنثي‌شده، پس از استخراج جهت تست استفاده‌گرديد.( اندام زیبا ) سپسµl 50 از هريك از استانداردها، كنترل‌ها و نمونه‌هاي استخراج‌شده را به لوله‌هاي پوشيده شده از آنتي‌بادي ضد IGF-I منتقل‌كرده و بلا‌فاصله µl 200 از آنتي‌بادي دوم نشاندارشده با ٌيدراديواكتيو(125Ι) به لوله‌ها اضافه‌گرديد و پس از هم‌زدن روي شيكر با سرعت rpm180 به‌مدت 3 ساعت، مايع رويي را تخليه‌كرده و بعد از شستشو با بافر آنها را خشك و در دستگاه گاما كانتر( Kontron II, Switzerland) به مدت يك دقيقه ميزان راديواكتيويته بر حسب CPM اندازه‌گيري شد، ( اندام زیبا )سپس با تعيين ميزان CPM براي نمونه‌هاي استاندارد و رسم منحني استاندارد، ميزان غلظت IGF-1 در نمونه‌هاي بيماران تعيين‌گرديد. ( اندام زیبا )براي اندازه‌گيري PSA با استفاده از كيت شركت Immunotech (Montreal, Canada) به اين طريق عمل‌شد كه µl 100 از استانداردها، كنترل‌ها و نمونه‌ها به لوله‌هاي مربوطه اضافه و سپس به هر يك از لوله‌ها µl 100 از نشانگر اضافه‌گرديد. همه لوله‌ها در درجه حرارت اتاق و روي شيكر به مدت 2 ساعت انكوبه‌شدند. سپس مايع رويي تخليه و لوله‌ها با آب ديونيزه شستشو داده‌شد. ميزان راديواكتيويته به مدت يك دقيقه در گاماكانتر برحسب CPM تعيين گرديد كه با رسم منحني استاندارد ميزان غلظت PSA در نمونه‌هاي بيماران مشخص شد. ( اندام زیبا ) به‌منظور آناليز داده‌ها از آزمون t-test جهت مقايسة ميانگين پارامترهاي كيفيت اسپرم (مورفولوژي و تعداد اسپرم) و سطح سرمي و پلاسماي سمينال IGF-I و PSA بين افراد مورد و شاهد استفاده ‌گرديد. مقايسه تحرك اسپرم بين دو گروه با استفاده از آزمون آماري غيرپارامتريMann- whitney انجام‌شد. كليه آزمون‌هاي آماري به صورت دو دنباله‌اي با 05/0= α درنظرگرفته‌‌شد. ميزان سطح IGF-I و PSA و نيز پارامترهاي كيفيت اسپرم به صورت ميانگين، گزارش شده‌است.( اندام زیبا ) آناليزهاي آماري با استفاده از نرم افزار 10 SPSS انجام ‌گرفت.

نتايج
ميانگين و انحراف معيار از ميانگين (SEM) پارامترهاي كمي و كيفي اسپرم شامل تعداد اسپرم، تحرك و مورفولوژي آن كه در مردان نابارور ايديوپاتيك اندازه‌گيري شده‌است در جدول شماره 1 گزارش شده‌است.
اين مردان فقط بر اساس تعداد كامل اسپرم، طبق معيار سازمان جهاني بهداشت، به دو گروه اليگواسپرم و نرمواسپرم تقسيم‌بندي‌شدند.
( اندام زیبا ) در واقع گروه شاهد (نرمواسپرم) مردان نابارور ايديوپاتيك آستنواسپرم وگروه نمونه (اليگواسپرم) مردان نابارور ايديوپاتيك اليگوآستنواسپرم بودند. سپس ميزان سطح كامل IGF-I و PSA در سرم و پلاسماي سمينال اين دو گروه ارزيابي‌گرديد كه ميانگين و انحراف معيار از آن در جدول شماره 2 آورده‌ شده‌است. ميانگين سني هر دو گروه نيز 2±32 سال بود. با توجه به جدول شماره 1 تعداد كامل و قدرت تحرك اسپرم‌ها در گروه اليگواسپرم به‌طورمعني‌داري كمتر از گروه نرمواسپرم بود ( اندام زیبا )(05/0 p<). قدرت تحرك اسپرم در هر دو گروه كمتر از حد طبيعي (طبق معيار WHO) بود؛ ولي در گروه اليگواسپرم اين مقدار بسيار كمتر از حد طبيعي (طبق معيار WHO) مشاهده‌گرديد. مورفولوژي اسپرم‌ها در هر دو‌گروه در حد طبيعي‌بود و بين اين دو گروه تفاوت معني‌داري مشاهده‌ نگرديد. ( اندام زیبا )
از نظر مقايسة ميزان سطح كامل IGF-I و PSA در سرم و پلاسماي سمينال بين دو گروه مورد مطالعه نتايج مشاهده‌ شده به اين ترتيب گزارش‌گرديد:
ميانگين سطح كاملIGF-I پلاسماي سمينال در مردان اليگواسپرم (ng/ml 06/24±39/142) به‌طورمعنـي‌داري كمتـر از گروه نرمواسپرم ( ng/ml62/33±86/247) بود (05/0 p<). ميانگيــن سطـح سـرمي IGF-I در مـردان نابارور اليگواسپرم (ng/ml 07/17±06/235)تفاوت معني‌داري را با مردان نابارور نرمواسپرم (ng/ml 50/15±89/193) نشان‌نداد.
( اندام زیبا ) ازنظر مقايسة ميانگين سطح كامل IGF-I پلاسماي سمينال و سرم در هر كدام از گروههاي مورد مطالعه مشاهده‌ شد كه در گروه نرمواسپرمIGF-I پلاسماي سمينال در حدود 5/1 برابر آن در سرم بود. اما در گروه اليگواسپرم اين حالت برعكس مشاهده‌شد، به طوري كه ميانگين سطح كامل IGF-I سرم در اين گروه در حدود 7/1 برابر پلاسماي سمينال بود. ميانگين سطح كامل PSA پلاسماي سمينال بين دو گروه نرمواسپرم(µg/ml07/247±34/1282)واليگواسپرم (µg/ml 36/259±69/1630) تفاوت معني‌داري را بين دو گروه نشان‌نداد (05/0p>). اختلاف ميانگين سطح كاملPSA سرم بين دو گروه اليگواسپرم (ng/ml 33/0±43/2) و نرمواسپرم ( ng/ml15/0±94/1) نيز از نظر آماري معني‌دارنبود.
در مقايسه ميانگين سطوح كاملPSA پلاسماي سمينال و سرم در هر كدام از گروه‌هاي مورد مطالعه مشاهده‌شد كه در هر دو گروه ميزان آن در پلاسماي سمينال بسيار بيشتر از سرم‌ بود.
( اندام زیبا )

بحث
اين مطالعه جهت بررسي سطح كاملIGF-I و PSA در سرم و پلاسماي سمينال افراد نابارور ايديوپاتيك انجام‌‌پذيرفت. در اين تحقيق مشاهده ‌شد كه ميانگين سطح كاملIGF-I پلاسماي سمينال در گروه اليگواسپرمي به ميزان معني‌داري پايين‌تر از گروه نرمواسپرم بود.IGF-I به‌عنوان يك فاكتور مهم در عملكرد دستگاه تناسلي مطرح‌است. اين فاكتور يك پلي‌پپتيد ميتوتيك است
( اندام زیبا )كه علاوه بر نقش متابوليكي، اثر تحريكي بر تكثير و تمايز سلولي دارد. ترشح IGF-I به وسيله سلول‌هاي ليديگ، سرتولي و پري توبولار نشان ‌داده ‌شده‌ است. الگوهاي سلولي بيان ژن اين پلي‌پپتيد، اشاره بر اين موضوع‌دارد كه ممكن است IGF-I نقش مهمي را در عملكرد بيضه‌ها و تكامل سلول‌هاي زايا داشته‌باشد (3-1). Glander و همكاران نشان ‌دادند ( اندام زیبا )كه در مردان نابارور وازكتومي شده ميزان سطح IGF-I پلاسماي سمينال به‌طورمعني‌داري پايين‌تر از مردان بارور است و نتيجه ‌گرفتند كه اين پلي‌پپتيد ممكن‌است ( اندام زیبا )به‌عنوان مشخصه در تمايز سلول‌هاي زاياي مردان عمل‌ نمايد(1). همچنين آنها نتيجه ‌گرفتند كه اين يافته مي‌تواند تأييدكننده اين فرض‌ باشد كه منشا IGF-I پلاسماي سمينال، اپيديديم و يا بيضه‌ها هستند.
در مطالعة حاضر نيز ميزان سطح IGF-I پلاسماي سمينال در گروه اليگواسپرم به‌طــورمعنـي‌داري پايين‌تر از مردان نرمواسپرم بود با اين تفاوت كه در مطالعه ما هر دو گروه نابارور ايديوپاتيك بودند. در برخي مطالعات نشان داده شده‌است كه هورمون رشد در پلاسماي سمينال نيز وجود دارد. با توجه به اينكه IGF-I به‌عنوان ميانجي اصلي در عملكرد هورمون رشد مطرح‌است،
( اندام زیبا )احتمال ‌مي‌رود كه عمدة IGF-I موجود در پلاسماي سمينال ناشي از اثر هورمون رشد باشد. در افراد نابارور وازكتومي شده، نشان داده ‌شده ‌است كه ميزان هورمون رشد موجود در پلاسماي سمينال به طورمعني‌داري كمتر از افراد طبيعي است، بنابراين احتمال مي‌رود كه حداقل بخشي از آن از بيضه‌ها و يا اپيديديم ترشح ‌شود(1). در مطالعة حاضر سطح كاملIGF-I پلاسماي سمينال و سرم به‌طورتوأم بررسي شد كه تفاوت معني‌داري در سطح سرمي IGF-I بين دو گروه مورد بررسي، عليرغم تفاوت معني‌دار در پلاسماي سمينال، مشاهده‌‌نشد. اين يافته مي‌تواند ( اندام زیبا )تأييدي بر اين امر باشد كه بخشي از اين فاكتور رشد از بيضه‌ها و يا اپيديديم ترشح‌ مي‌گردد.
با توجه به اينكه پروتئين اصلي متصل شونده به IGF-I در مايعات خارج سلولي IGFBP-3 است، بنابراين انتظار مي‌رود كه بين سطح اين دو پلي‌پپتيد همبستگي معني‌داري وجود‌ داشته ‌باشد(10،‌8 ،1). اين همبستگي در سرم نشان ‌داده ‌شده ‌است،
( اندام زیبا )اما در پلاسماي سمينال اين امر مشاهده نشده‌است(1). اين امر ناشي از عمل پروتئينازي PSA در پلاسماي سمينال است كه بر روي پـروتئيـن IGFBP-3، مهمتـريـن ناقل IGF-I، اثر كرده و مقدار قابل توجهي از آن را تجزيه ‌مي‌كند(7،1).
از طرف ديگر PSA با تاثير بر روي سمينوژلين‌ها باعث افزايش قدرت تحرك اسپرم‌ها مي‌گردد(6). اين امر در بـررسـي كه Elzanaty و همــكاران در مـردان بــارور انجام‌دادند نشان داده‌شد.
( اندام زیبا )در مطالعة ذكر شده همبستگي مثبت معني‌داري بين ميزان سطوح PSA پلاسماي سمينال و قدرت تحرك اسپرم‌ها مشاهده‌گرديد(7). در مطالعه حاضر نيز PSA پلاسماي سمينال تفاوت معني‌داري را بين دو گروه مورد بررسي نشان‌نداد. با توجه به اينكه در اين مطالعه به‌جاي استفاده از افراد طبيعي به‌عنوان گروه شاهد، از افراد ناباروري استفاده‌گرديد كه قدرت تحرك اسپرم در آنها نظير گروه مورد پايين‌تر از حدطبيعي بود، بنابراين اين نتيجه به‌طورغيرمستقيم مي‌تواند دليلي بر نقش احتمالي PSA در تحرك اسپرم‌ها باشد.( اندام زیبا ) در واقع علت اينكه از مردان نابارور ايديوپاتيك آستنوآزواسپرميك به‌عنوان گروه شاهد و از مردان نابارور ايديوپاتيك اليگوآستنوآزواسپرميك به‌عنوان گروه مورد استفاده‌شد نيز به همين منظور بود. با توجه به نتايج حاصل از ساير تحقيقات و اين مطالعه، به علت اينكه موارد مجهول زيادي در رابطه با نقش و عملكرد فاكتورهاي رشد شبه انسولين در اسپرميوژنز و اسپرماتوژنز وجوددارد پيشنهاد مي‌گردد كه هر دو فاكتور IGF-I و IGF-II به همراه انواع IGFBP هم از نظر تغييرات غلظت آنها و هم از جنبه بيان ژن‌هاي مربوطه در بيضه مورد بررسي قرارگيرد.( اندام زیبا )

تشكر و قدرداني
بدينوسيله از همكاري همكاران محترم بخش IVF بيمارستان الزهراء دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درماني تبريز تشكر و قدرداني مي‌گردد.
( اندام زیبا )


 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://www.pezeshk.us/cms/wp-content/uploads/2009/03/43543535435643.jpg

بر اساس يك تحقيق كه توسط دانشمند‌ان آمريكايي صورت گرفت، اين موضوع مشخص شد كه استفاده از فلفل تند و قرص اين گياه مي‌تواند ( اندام زیبا )در كاهش وزن بسيار مفيد واقع شود.

بر اساس اين تحقيقي كه توسط دانشمند‌ان دانشگاه «اوكلاهاما» در آمريكا صورت گرفت، اين موضوع مشخص شد كه مصرف روزانه يك حب قرص و يا دو گياه فلفل قرمز تند مي‌تواند( اندام زیبا ) به راحتي و به سرعت باعث كاهش وزن فرد شود؛ به طوري كه مصرف اين گياه و يا يك حب قرص از آن به ميزان 80 دقيقه پياده روي از وزن كم مي‌كند.

در اين تحقيق همچنين به اين موضوع اشاره شده است( اندام زیبا ) كه مصرف اين قرص و يا خوردن يك يا دو گياه فلفل قرمز در روز براي افرادي كه وقتي براي ورزش و يا پياده روي ندارند، بسيار مفيد است.

به گزارش ايسنا، تحقيقات ديگري هم كه ساليان متمادي است بر روي فلفل قرمز تند و مشتقات آن صورت مي‌گيرد، نشان از اين موضوع دارد ( اندام زیبا )كه مصرف اين ماده يكي از راه‌هاي طبيعي در كاهش وزن و لاغر شدن است. همچنين فلفل قرمز در لاغر شدن، ( اندام زیبا )كنترل وزن و سريع‌تر شدن فعاليت‌هاي بدني بسيار مفيد است.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:iQNWwpanuLPw1M:http://www.karotejarat.com/images/109860.jpg&t=1

( اندام زیبا )

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://tablu.files.wordpress.com/2008/06/200pounds-beauty_22.jpg

- به يكباره تصميم بگيريد
با توجه به نحوه غذا خوردن خود شروع كنيد. چربي ها و شيريني ها را حذف كرده و ميوه ها و سبزيجات را جايگزين كنيد. وقتي كل سيستم را تحت كنترل در آورديد ورزش را هم به آن اضافه كنيد. اگر از ورزش كردن متنفريد ابتدا با روزي 15 دقيقه شروع كنيد( اندام زیبا ) و سپس آن را به نيم ساعت افزايش دهيد. در خاطر داشته باشيد كه وقتي شما ورزش مي كنيد در حال سوزاندن چربي هستيد پس چه بهتر است ورزشي انتخاب كنيد كه به آن علاقه داريد. ( اندام زیبا )

2- دوست پيدا كنيد
خيلي خوب است كه رفيقي داشته باشيد كه در هنگام لاغري شما را حمايت كند. كسي را بيابيد كه او هم بخواهد وزن خود را كاهش دهد( اندام زیبا ) و حالت رقابتي براي شما و او پيش بيايد.

3- از وزنه استفاده كنيد
تمرين كردن با وزنه عضله ميسازد و متابوليسم بدن شما را بالا مي برد و در نتيجه شما كالري بيشتري را مي سوزانيد ( اندام زیبا )و عضله هاي شما جاي كمتري را براي ذخيره چربي پيدا مي كنند در نتيجه شما كوچكتر به نظر مي رسيد.

4- كربوهيدرات كمتري مصرف كنيد.
وقتي نان و پاستاي كمتري مصرف كنيد ( اندام زیبا )فرق اساسي را حس مي كنيد.

5- هدفمند باشيد
براي خود محدوده زماني قائل شويد و آن را يادداشت كنيد. بطور مثال " تا 14 دسامبر 150 پوند و يا كمتر از آن وزن خواهم داشت". ( اندام زیبا ) آن يادداشت را در جايي قرار دهيد كه هر روز قابل ديد باشد.

6- سودا را ترك كنيد
اگر يك تا 2 عدد سودا در روز مي خوريد شما كالري اضافه مي كنيد اگر ترك آن برايتان زياد سخت نيست فورا آن را قطع كرده و به جاي آن آب بنوشيد.

7- سرخ كردني يا آب پز

از گوشت سرخ كرده،( اندام زیبا ) بريان شده همراه با ادويه زياد پرهيز كنيد شما با اين روش عادت كرده و بيشتر هم لذت مي بريد.
8- غذاهاي بدون ارزش غذايي نخريد.
وقتي براي خريد مي رويد شكم خالي نرويد تا سراغ خريدن هله هوله نرويد. تنقلات را در خانه نگه نداريد تا كمتر براي خوردن آن تحريك شويد. ( اندام زیبا )

9- صبحانه بخوريد
بيشترين كالري را در ابتدايي ترين ساعات روز مصرف كنيد و بعد از ساعت 8 بعدالظهر چيزي نخوريد تا هم كالري اضافه نكنيد ( اندام زیبا )و هم راحتتر بخوابيد.

10- خودتان را مهمان كنيد
وقتي توانستيد جلوي خودتان را براي خوردن چيزهايي كه خيلي به آن علاقه داريد بگيريد، بطور مثال به خودتان يك تكه بيسكويت هر روز جايزه دهيد.( اندام زیبا )تا فكر نكنيد كه چيز زيادي با نخوردن از دست داده ايد.

11- بشقاب هاي كوچك بر داريد.
12- آب زياد بنوشيد.
13- كل محتويات ظرف خود را نخوريد.
14- پنج يا شش وعده غذا بخوريد.
15- براي تمرين برنامه ريزي كنيد.
16- از رژيمهاي هوس انگيز دوري كنيد. ( اندام زیبا )
17- حركات نرمشي انجام دهيد.
18- غذايتان را اندازه گيري كنيد.
19- سبزي هاي تازه استفاده كنيد.

20- عادات مناسب ايجاد كنيد.

http://www.savvyweightloss.com/wp-content/uploads/2009/06/rapid-weight-loss-300x300.jpg

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://www.irannaz.com/user_files/L127496591519.jpg


این دارو به دسته ای از داروها تعلق دارد که اصطلاحا سمپاتومیمتیک نامیده می شوند. این ماده ترکیبی هورمون ندارد و خاصیت چربی سوزی این دارو از دیر باز شناخته شده است. ( اندام زیبا )افدرین با افزایش مختصر دمای بدن باعث سوخت و ساز کالری بیشتر شده و در نتیجه فرایند چربی سوزی را تشدید می کند. خاصیت چربی سوزی این دارو در مصرف همزمان آن را آسپیرین و کافئین معمولا دو برابر می شود.( اندام زیبا ) این دارو را کمپانی های مختلفی تهیه و عرضه کرده است که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد. دز و نام کمپانی و نام کشور تولید کننده نیز آورده شده است:


Substance: ephedrine hydrochloride

Ceepa (o.c.)
24 mg tab.;
Geneva U.S.
Central (o.c.)
elex.
Central U.S.
Dymetadrine
25 mg tab.;
AST Research U.S.
Efedrin (o.c.)
20 mg tab.;
ACO 5
Efedrin
25 mg tab.;
Leiras Fl
Efedrin DAK
20 mg tab.;
DAK Labs DK
Efedrina Level
50 mg tab.;
Laboratorio Level S.A. ES
Ephedrine HCL
25 mg tab.;
Strength Systems U.S.
Ephedrine HCL
25 mg tab.;
NVE Pharmaceuticals U.S.
Ephedrine HCL
25 mg tab.;
T&M U.S.
Eph. HCI-Antos (o.c.)
.50 mg tab.;
Merania A
Ephedrin Spofa
25 mg tab.;
Slovakofarma CZ
Ephedrini HCL (o.c.)
50 mg tab.;
Brocacef NL; Interpharm NL; Magnafarm NL; OPG NL;
Ephedrinum HCL
25 mg tab.;
Polfa PL
Ephedroides 3
30 mg tab.;
Richelet FR
Lardet Expectorant (o.c.)
24 mg tab.;
Standex U.S.
Mudrane GG (o.c.)
16 mg tab.;
Poythress U.S.
Perspiran N
25 mg tab.;
Gödecke G
Perspiran N prot.
48 mg tab.;
Gödecke G
Pyrralan Expectorant (o-c)
30 mg tab.;
Lannet U.S.
Quadrinal
24 mg tab.;
Knoll U.S.
Quibron Plus
25 mg tab.;
Bristol U.S.
Rhinoguttae
10 mg tab.;
Ex-Fna NL
Stopastheme
10 mg cap.;
Granions FR
Tedral-SA (o.c.)
48 mg tab.;
Parke Davis U.S.
T-E-P (o.c.)
24 mg tab.;
Stanlabs U.S.
Theodrine
24 mg tab.;
Rugby U.S.
Theopheyllin (o.c.)
24 mg tab.;
H.L.Moore U.S.
Vencipon N
12-21 mg drg
Artesan G, A


مصرف 25 میلی گرم افدرین به همراه 200 میلی گرم کافئین و 300 میلی گرم آسپرين ( اندام زیبا ) به صورت 2 الی 3 بار در روز و هر بار نیز 30 دقیقه قبل از غذا در کاهش حجم بافت چربی بسیار موثر خواهد بود.
منبع: کتاب دوپینگ و داروهای نیروزا در پرورش اندام نوشته صادق سلامی ( اندام زیبا )

http://tehranpic.net/images/5h6gytlxg5kvlf1xtxc.jpg

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://www.drsfostersmith.com/images/Categoryimages/normal/p-50024-45495thyroxine.jpg


اين دارو يك هورمون تركيبي ساخته شده غده ي تيروئيد است .
( اندام زیبا ) اثر اين دارو شبيه L - T4 طبيعي مترشحه در غده ي تيروئيد مي باشد . ا ل - تيرواكسين L-Thyroxine يكي از دو هورموني است كه در غده ي تيروئيد ساخته مي شود . هورمون ديگر به نام L-Trliodthy يا L-T3 مي باشد كه مي توانيد مشخصات كامل آن را در بخش سيتومل بخوانيد . L-T4 ظاهرا از آن يكي (L-T3) سنگين تر و با ارزش تر مي باشد ، به همين دليل اغلب L-T4 در مدت زمان طولاني استفاده مي شود تا L-T3 .
در خصوص پرورش اندام تغيير و تبديل كربوهيدرات ها ، پروتئين ها و چربي ها را سريع مي كند . در حين مصرف اين دارو بدن عموما كالري زيادي را مي سوزاند ، به خاطر اين كه از چربي ما مي تواند استفاده كند يا به گفته ي ديگر چربي سوزاننده ي بالايي است و به همين خاطر است
( اندام زیبا ) كه كالري بالايي دريافت مي كند . ال- تيرواكسين L-Trliodthy عموما به وسيله ي ورزشكاراني كه در فصل مسابقه هستند مورد مصرف قرار مي گيرد . متاسفانه از اين دارو با دوزهاي بالا استفاده مي شود كه چيزي بالغ بر 400 ميكرو گرم تا 60 ميكروگرم است كه تنها چربي ها را نمي سوزاند بلكه كربوهيدرات و پروتئين نيز سوزانده مي شود . ( اندام زیبا )
ورزشكار شك و ترديد ندارد ، كه اين دارو مي تواند اندازه ي عضلات را نيز كم كند ، اگر استروئيد همزمان به كار برده نشود . ال-تيرواكسين L-Trliodthy امروزه به ندرت مورد استفاده قرار مي گيرد ،( اندام زیبا ) چرا كه اغلب ورزشكاران سيتومل يا ترياكانا Triacana مصرف مي كنند . وقتي كه اين دارو صحيح مصرف بشود عوارض جانبي كمتري دارد . دوزهاي مصرفي از اين دارو كه بالا هستند و به ويژه دوزهايي كه سريع و زود در شروع مصرف ، بالا برده مي شوند مي توانند لرزش انگشتان و رعشه و تعرق خيلي زياد ، اسهال ، بي خوابي ، حالت تهوع ، ضربان قلب بالا ، بي تابي و ضايعات وزني را سبب شود . دوزهاي مصرفي كه توسط ورزشكاران مصرف مي شوند به طور نرمال در حد 40 تا 200 ( q) ميكروگرم در روز است . ( اندام زیبا )
ما توصيه مي كنيم كه شما با يك دوز كوچك شروع كنيد و آهسته و آرام آن را افزايش دهيد و البته يكسان و متعادل براي چند روز .
ال-تيرواكسين L-Trliodthy فقط در داروخانه با تجويز پزشك موجود مي باشد .
( اندام زیبا ) 100 قرص 150 ميكروگرمي هرLevothroid تركيبي تقريبا 50 دلار در بازار سياه قيمت دارد . 100 قرص 200 ميكروگرمي هر Synthroid كه به وسيله ي شركت Boots ساخته مي شود ( اندام زیبا ) به طور نرمال ، هم قيمت قبلي است . بر خلاف سيتومل و ترياكانا ، ال-تيرواكسين به ندرت در بازار سياه يافت مي شود

http://www.drug3k.com/img2/l-thyroxine_16146_4_(big)_.jpg

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://img.tebyan.net/big/1385/05/156765924324421282791371211918610310517627.jpg

ترموژنیک ها: این چربی سوزها شامل دو دسته هستند. دسته اول از طریق اثر بر روی غده تیروئید و افزایش ۳t و ۴t و در نهایت افزایش تیروکسین منجر به شدت متابولیسم و سوخت و ساز می شود که باید زیر نظر پزشک مصرف شود. زیرا در صورت استفاده خودسرانه ممکن است فرد به هیپرتیروئیدی� �م دچار شود.( اندام زیبا )دسته دوم ترموژنیک ها از طریق اعمال اثر بر روی عصب سمپاتیک اعصاب خودمختار باعث افزایش کاتکول آمین ها که مشتقات آمینی بنزن هستند می شود که این مشتقات کاتکول آمینی شامل هورمون های آدرنالین و نورآدرنالین می باشد که از قسمت مرکزی غدۀ فوق کلیوی ترشح می شود ( اندام زیبا )که از این قبیل می توان به مکمل افدرین که از گیاه افدرا از خانوادۀ افدراسه تهیه شده اشاره کرد. رازهایی نظیر آتروپین و هیوسین را سکوپولامین نیز در این دسته قرار می گیرند که باید زیر نظر پشک مصرف شوند با مصرف مکمل افدرین بدن در حالت ستیزوگریز قرار می گیرد.( اندام زیبا ) در این حالت خون بیشتری به بافت ها می رسد و سوخت و ساز سلول به ویژه کاتابولیسم را افزایش می یابد در زمان مصرف افدرین فرد دچار طپش قلب می شود.برخی از ورزشکاران به علت مشاهدۀ اثرات افدرین در چربی سوزی به مصرف بیش از حد و خودسرانۀ آن اقدام می ورزند و دچار بعضی بیماری های روانی مانند خشونت بیش از حد و عدم تعادل رفتاری می شوند که باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند. ( اندام زیبا )تا پزشک با آزمایشات مربوطه داروهایی نظیر، پروپرانولول- اوکسپرنولول و سوتالول و ... را به شخص تجویز کند که این داروها مسدود کنندۀ «گیرنده» بتای قلبی هستند. زیرا اثر افدرین بر روی گیرنده های بتا قلبی می باشد.


۲) بلوکه کننده ها: این دسته چربی سوز نیستند ولی مانع جذب چربی در بدن می شوند. به این طریق که سلول چربی را فارگوسیت می کند و دور تا دور سلول چربی را فرا می گیرد تا از طریق بدن جذب نشوند.( اندام زیبا )
از بلوکه کننده ها می توان به چیتوسان و گوارانا اشاره کرد که این دو مولکول از جلبک های دریایی ساخته شده اند و جزء بی ضررترین چربی سوزها به حساب می آیند که با مجوز وزارت بهداشت عرضه می شوند


۳.) دفع کننده ها: این دسته نیز چربی سوز نیستند و فقط مانع جذب چربی در بدن می شوند. مثلاً زنیکال باعث می شود( اندام زیبا ) آب بدن به همراه سدیم و پتاسیم از طریق ادرار دفع شود و نیز مقدار کمتری از مواد غذایی جذب بدن شود و یا «تریامترنکه پتاسیم را در بدن نگه می دارد و فقط سدیم را به همراه آب از بدن دفع می کند( اندام زیبا ) و فشار کمتری را به قلب وارد می کند و در اصل با مصرف دیورتیک ها وزن بدن از طریق دفع آب کم می شود و چربی ها مصرف نمی شوند و دیورتیک ها جزء خطرناک ترین داروها به حساب می آیند. زیرا تعادل الکترولیتی بدن را به هم می زنند.در دسته دفع کننده ها مکملی به نام زینکال وجود دارد( اندام زیبا ) که آنزیم لیپاز معده را از بین می برد و فرد با مصرف چربی هم چاق نمی شود زیرا چربی ها جذب بدن نشده و از راه مدفوع دفع می گردند و فرد همیشه دارای مدفوع چرب می باشد که مصرف آن نیز خطراتی به همراه دارد.


۴) آنابولیک ها: که شامل: یوهیمبین- dhea- تریبولوس دلتا۴، آندروستن دیون می باشند. از مکمل های نام برده شده dhea و دلتا ۴- آندروستن دیون پروهورمون می باشند. یعنی یک یا دو مرحله قبل از ساخت تستوسترون اند و با مصرف آنها بدن به صورت طبیعی تستوسترون تولید می کند و از طریق خواص آنابولیک آنها چربی سوزی اتفاق می افتد. ( اندام زیبا )یوهیمبین و تریبولوس ترستریس (نام علمی خارخسک) باعث افزایش تستوسترون به صورت طبیعی می شوند. این دسته بیشتر در دوران رژیم ورزشکاران مصرف می شود تا علاوه بر چربی سوزی بافت عضله شان حفظ شود. استفاده پروهورمون ها مدتی است در مسابقات ورزشی ممنوع شده است.


۵) ترکیبات آلی اکتیو: شامل آنزیم ها- کوآنزیم ها و ویتامین ها و بعضی ترکیبات آلی می باشند. مثل مکمل هایی چون کوآنزیم ۱۰q کرومیوم- آنتی اکسیدان ها- ال کارنیتین که این دسته جزء بی ضررترین چربی سوزها می باشد.به هر ماده ای که بتواند انرژی متابولیسم پایه را افزایش دهد چربی سوز گویند۶) چربی های مفید: این دسته ldl را کاهش و hdl را افزایش می دهد و سریع تر به انرژی تبدیل شده و متابولیسم بدن را افزایش می دهد و شامل مکمل هایی نظیر cla که از شیر گاو به دست آمده ( اندام زیبا )و روغن های mct مثل روغن کنجد- زیتون و روغن های گیاهی می باشد. این دسته نیز جزء بی ضررترین چربی سوزها محسوب می شود که برخی از آنها مجوز وزارت بهداشت ایران را داراست.

 

یکی از اساسی ترین مشکلات افراد چاقی است که به دلیل کم تحرکی و سیستم ماشینی به وجود میاید افراد چاق راه های زیادی برای آب کردن چربی های خود امتحان می کنند که در بیشتر مواقع با شکست مواجه می شوند( اندام زیبا ) چون در اکثر مواقع یکی از فاکتورهای کم کردن وزن را رعایت نمی کنند.
در چاقی عوامل زیادی تاثیر گذارند که باید به آنها توجه کرد و بر ضد آنها رفتار کرد.
یکی از این عوامل استفاده نکردن از مکمل های ورزشی است .
امروزه به قدری مکمل های تقلبی زیاد شده که افراد از استفاده کردن از مکمل ها واحمه دارند.
چربی سوز REDz از شرکت ساترن امریکا یکی از قویترین چربی سوزها است که تحت نظارت وزارت بهداشت از طریق شرکت اکسیر وارد ایران می شود
( اندام زیبا )این چربی سوز جزء کمیاب ترین مکمل های کاهش وزن است که عوارضی از قبیل تپش قلب ندارد.
مشخصات مکمل:
بدنسازان عزیز صادقانه به شما می گوییم که قوی ترین چربی سوزها اگر با رژیم غذایی و تمرین مناسب همراه نباشند کاری از پیش نخواهند برد.
( اندام زیبا )قویترین چربی سوز با کارایی فوق العاده محصول 2006: فاقد افدرین و مواد محرک قلب میباشد و با بالاترین فناوری جهانی تولید شده که شامل 14 ماده بوده و باعث کاهش چربی قهوه ای بدن یعنی مقاومترین نوع چربی می شود.( اندام زیبا ) این فرآورده در بسته های 120 عددی کپسولی ارائه میگردد. با مصرف این مکمل هرگز تپش قلب در شما ایجاد نمی شود. مناسب آقایان و بانوان. طریقه مصرف: دو عدد قبل از صبحانه. دو عدد قبل از ناهار.

http://www.aftab.ir/lifestyle/images/52a999690396554ede2fcd7a4aa47d83.jpg

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://niva.ir/temp2/index22.jpg

مخمر آبجو و يا مخمر تغذيه اي سلولهاي خشك شده و غير فعال مخمري بنام SACCHAROMYCES CEREVISIAE ميباشد. منظور از غير فعال  اينست كه خاصيت تخمير كنندگي خود را از دست داده است. ( اندام زیبا )مخمر ها جزو قارچهاي تك سلولي ميباشند. مخمر ساكارومايسس سروزيه در تهيه مشروبات الكلي و ور آمدن خمير نان در نانواييها و شيريني پزيها مورد استفاده قرار ميگيرد.( اندام زیبا ) اما از آنجايي كه اين ماده ارزش تغذيه اي بالايي دارد به عنوان مكمل غذايي نيز عرضه ميگردد. مخمر آبجو معمولا طعمي بسيار تلخ دارد.

تركيبات مخمر آبجو

1-مخمر آبجو حاوي تمام ويتامينهاي گروه B ميباشد به غير از ويتامين B12، مگر اينكه مخمر آبجو با اين ويتامين نيز غني سازي شده باشد. ويتاينهاي B شامل: تيامين(B1)، ريبوفلاوين(B2)، نياسين(B3)، پانتوتنيك اسيد(B5)، پيروكسيدين(B6)، فوليك اسيد و يا فولات(B9) ، بيوتين(H) .

2-مخمر آبجو حاوي  16 نوع اسيد آمينه ميباشد ( اندام زیبا ) كه تمام اسيدهاي آمينه ضروري را شامل ميگردد. در هر 30 گرم مخمر آبجو 16 گرم پروتئين وجود دارد.

3- مخمر آبجو حاوي 14 نوع مواد معدني ميباشد بويژه كروم ، فسفروسلنيوم. روي، آهن، مس، منيزيوم، منگنز و پتاسيم ديگر مواد معدني موجود در مخمر آبجو ميباشند. ( اندام زیبا )

4-كروم موجود در مخمر آبجو بهترين منبع غذايي كروم محسوب ميگردد.

5- مخمر آبجو حاوي فيبر نيز ميباشد. در هر 30 گرم از مخمر آبجو 6 گرم فيبر موجود است.

6- مخمر آبجو حاوي بتا گلوكان ميباشد.( اندام زیبا ) بتا گلوكان يك آنتي اكسيدان قوي بوده و در تقويت سيستم ايمني بدن بسيار موثر است.

7- مخمر آبجو حاوي نوكلئيك اسيدها و نوكلئوزيدها ميباشد. بويژه ريبونوكلئيك اسيد(RNA) و اينوزين.

خواص مخمر آبجو

1- نوكلئيك اسيد ها و نوكلئوزيدها ترميم بافتها را تسريع كرده و روند پيري را كند ميسازند.

2- سلنيوم موجود در مخمر آبجو خاصيت ضد سرطاني دارد، از سلولهاي كبدي محافظت ميكند و يك آنتي اكسيدان قوي ميباشد ( اندام زیبا ) كه از امراض قلبي-عروقي پيشگيري ميكند.

3- كروم موجود در مخمر آبجو داراي خواص: تنظيم سطح قند خون (كاهش قند خون)-كاهش گلوكز ناشتا و بهبود تحمل گلوكز در افراد ديابتي با افزايش حساسيت سلولها به انسولين-كاهش چربيهاي بدن و افزايش توده عضلاني (در صورتي كه با ورزش و رژيم غذايي متعادل همراه باشد) ( اندام زیبا )- كاهش كلسترول و تري گليسريدهاي خون-كاهش سطح كلسترول بد(LDL) وافزايش سطح كلسترول خوب(HDL).

4- افزايش اشتها-افزايش سطح انرژي بدن-رفع خستگي-كمك به ترميم بافتهاي آسيب ديده-تقويت سيستم ايمني و عصبي-حفظ و بهبود سلامتي پوست، مو، چشمها، دهان، كبد ومجاري گوارشي. از ديگر فوايد مخمر آبجو ميباشد. ( اندام زیبا )

4-ويتامينهاي گروه B در متابوليسم كربوهيدراتها، چربيها وپروتئينها نقش دارند.

5- از مخمر تغذيه اي ميتوان در درمان ويا پيشگيري بيماريها واختلالات زير بهره گرفت:( اندام زیبا ) استرس، افسردگي، خستگي مزمن، بيماريهاي عودكننده، آكنه مزمن، اگزما، اسهال، سرماخوردگي، سرفه و گلودرد وسوء هاضمه.

6- مصرف مخمر آبجو فلور طبيعي روده را تغيير داده ( اندام زیبا )و باكتريهاي مفيد روده را افزايش و باكتريهاي مضر و بيماريزاي روده را كاهش ميدهد.

7- مصرف مكمل مخمر آبجو كمك ميكند تا راحت تر به خواب رويم. نياسين و پيروكسيدين موجود در آن ترشح سروتونين را در مغز افزايش ميدهد.( اندام زیبا )

8-فيبر موجود در مخمر آبجو در بر طرف كردن يبوست موثر است.

موارد منع مصرف

1-افراد مبتلا به نقرس نبايستي از آن استفاده كنند.( اندام زیبا )

2- زنان باردار و يا شيرده بهتر است از مصرف آن خودداري كنند، مگر زير نظر پزشك.

3-افرادي كه سيستم ايمني بدنشان خيلي ضعيف است بايستي از مصرف آن خودداري كنند.

تداخلات احتمالي و عوارض

1-به ندرت در برخي افراد ايجاد آلرژي ميكند.

2- مصرف همزمان اين مكمل با داروهاي بازدارنده اكسيداز تك آمين (موجود در داروهاي پاركينسون وضد افسردگي) موجب افزايش فشار خون ميگردد. ( اندام زیبا )

3-مكمل مخمر آبجو اثر داروهاي ويژه ديابت را تقويت كرده و موجب كاهش قند خون و هيپوگليسمي ميگردد.

4- افرادي كه به تازگي مصرف اين مكمل را آغاز كرده اند( اندام زیبا ) ممكن است دچار نفخ گردند. براي جلوگيري از اين عارضه بهتر است مصرف آن را با دوز پايين شروع كرده و بتدريج دوز مصرفي آن را افزايش دهند.

5-ممكن است در موارد نادر ميگرن را تشديد كند.

اشكال دارويي

رشته، پودر، قرص، كپسول و محلول.

دوز مجاز مصرفي

معمولا دوز مصرفي روزانه آن 2-1 قاشق غذاخوري (شكل محلول) و از 2 تا 8 قرص متغير ميباشد. با اينكه مصرف دوز بالاي اين مكمل عوارض خطرناكي در برندارد اما بهتر است ( اندام زیبا )از مصرف بيش از اندازه آن خودداري كنيد.

نكته: از مصرف مخمر نان و يا مخمر آبجو فعال خودداري كنيد( اندام زیبا ) چرا كه مخمر فعال بر خلاف مخمر غير فعال ويتامينهاي گروه  B و ساير مواد مغذي را از بدن دفع كرده و همچنين نفخ آور نيز ميباشند .

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  http://www.pcparsi.com/uploaded/pcb9973f5920a9de43ebebc5d2a3816dca_y5xjcrthnivw0zwtg1ca.jpg

کورتیزول و حجم عضلانی

بعد از اینکه ساعت های زیادی را در باشگاه گذراندید،  و برای ساخت بافت های عضلانی جدید زحمت ها کشیدید، بدترین اتفاقی که می تواند برایتان بیفتد این است( اندام زیبا ) که نتیجه خوبی از تمریناتتان نگیرید.

متاسفانه، اگر مقدار هورمونی که کورتیزول نامیده می شود در بدن بالا رود، این اتفاق صد در صد خواهد افتاد. همه تلاشهایتان بی نتیجه مانده و بدنتان عضله سازی و تفکیک عضلانی که سعی می کردید به دست آورید را خراب می کند. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفته ایم ( اندام زیبا )شما را بیشتر با این هورمون و رابطه آن با حجم عضلانی آشنا کنیم.

کورتیزول چیست؟

کورتیزول هورمونی است که توسط قشر غده آدرنال (غده فوق کلیوی) در غده آدرنال ترشح می شود و چند مسئولیت بر عهده دارد: عملکرد اصلی این هورمون افزایش ذخیره آمینواسیدها در کبد در مواقعی است که مقدار این هورمون در آن کم باشد. ( اندام زیبا )اما این عملکرد در جهت کاتابولیسم پروتئین نیز عمل می کند.

کورتیزول همچنین به بالا بردن فشار خون و قند خون نیز کمک می کند و تاثیر بازدارنده ایمنی بر بدن دارد (جلوگیری از تشکیل پادتن ها و حضور آنتی ژن) ( اندام زیبا )و درنتیجه، وقتی مقدار زیادی از آن در طول زمان دیده شود، احتمال بیمار شدن فرد نیز وجود دارد چون در این حالت عملکرد سیستم دفاعی بدن پایین می آید.

چه چیز بر ترشح کورتیزول تاثیر می گذارد؟

یکی از بزرگترین فاکتورهای موثر در ترشح کورتیزول در بدن، استرس است. وقتی تحت استرس و فشار عصبی باشید، این استرس چه از کار ناشی شده باشد، ( اندام زیبا )چه از مشکلات خانوادگی یا مالی، زمانیکه این استرس به حد بالایی برسد، بدن شروع به ترشح مقدار بیشتری کورتیزول می کند.

یکی دیگر از محرک های تولید کورتیزول، بالا رفتن استرس و فشار وارد بر بدن طی تمرین است. تمرین زدگی یکی از بدترین محرک ها برای از دست رفتن عضلات است( اندام زیبا )اگر مدت زمان ریکاوری بین جلسات تمرینات شدیدتان کافی نباشد، کورتیزول در بدن بالا رفته و شروع به مشکل سازی می کند.

به خاطر داشته باشید که این مسئله درمورد جلسات بدنسازی و وزنه برداری بیشتر صدق می کند تا تمرینات هوازی و کاردیو. اگر به طور منظم و مداوم تمرینات کاردیو شدید را پشت سر هم انجام می دهید،( اندام زیبا )انجام تمرینات کاردیو به تنهایی بر مقدار کورتیزول در بدنتان تاثیری نخواهد داشت.

اما زمانیکه حجم زیادی از تمرینات کاردیو و هوازی را به همراه تمرینات بدنسازی یا وزنه برداری انجام دهید، برایتان مشکل ساز می شود چون در این شرایط پیام های مختلفی به بدنتان می دهید. به طور کلی، کاردیو باعث می شود بدن بافت های عضلانی را در هم شکند،( اندام زیبا ) درحالیکه هدف اصلی  بدنسازی و وزنه برداری ساخت بافت های عضلانی جدید است. بعد از یک جلسه بدنسازی، عضلات شما چاک ها و پارگی هایی در خود دارند، به این طریق انجام یک جلسه کاردیو بلافاصله بعد یا فبل از آن عضلات را در هم شکسته و پاره می کند و این یعنی مدت زمان بیشتری برای ریکاوری نیاز دارید.

علاوه بر این، باید تاثیرات برنامه بدنسازی خود را بر روی CNS (سیستم عصبی مرکزی) نیز در نظر داشته باشید چون این می تواند خیلی خوب نشاندهنده این باشد( اندام زیبا ) که در خطر تمرین زدگی هستید یا نه. گاهی اوقات، افراد فقط به تمرین زدگی عضلانی توجه می کنند درحالیکه این واقعیت را که سیستم عصبی مرکزی هم باید بین جلسات تمرینی ریکاور شود را به طور کلی فراموش میکنند.

عواملی از تمرین که ریکاوری سیستم عصبی مرکزی را به خطر می اندازند، عبارتند از:

  • استراحت های کوتاه مدت بین هر ست ( اندام زیبا )
  • برنامه تمرینی هفتگی نامنظم (گذاشتن چند روز با تمرینات سبک درکنار روزهای تمرینی سنگین و همچنین استفاده از دامنه تکرار متفاوت در طول هفته).
  • نداشتن زمان کافی برای استراحت بین جلسات تمرینی.
  • انجام ست های زیاد در لیفت های ترکیبی.

داشتن یک رژیم غذایی خیلی کم کربوهیدرات هم می تواند منجر به بالا رفتن کورتیزول در بدن شود. از آنجا که انسولین و کورتیزول مخالف یکدیگر عمل می کنند—انسولین هورمون غالب در ساخت بافت است و کورتیزول هورمون غالب در شکستن این بافت هاست—هرچه که باعث کاهش انسولین در بدن شود، مقدارکورتیزول را افزایش میدهد.

این می تواند شامل یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات هم باشد ( اندام زیبا )(چون کربوهیدرات بر ترشح انسولین تاثیر می گذارد).

برای جلوگیری از ترشح کورتیزول چه باید کرد؟

اگر تصور می کنید که بدنتان مقدار زیادی کورتیزول ترشح می کند( اندام زیبا ) و در معرض از دست دادن بافت های عضلانی خود هستید، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • کاهش استرس زندگی. برای این منظور می توانید از تمرینات تنفس عمیق، کاهش تعهدات و مسئولیت ها، و شرکت در فعالیت های اجتماعی و فیزیکی که واقعاً ریلکس کننده و لذت بخش باشد حداقل یکبار در هفته، استفاده کنید.( اندام زیبا ) حتی انجان تمرینات یوگا یا ورزش های مشابه که اساساً در جهت ریلکس سازی کار می کنند میتواند به شما برای جلوگیزی از افزایش کورتیزول در بدن کمک کند.
  • ارزیابی برنامه تمرینی. اولین چیزی که باید اصلاح کنید این است که در طول هفته به اندازه کافی روز استراحت داشته باشید. اگر در طول هفته حداقل یک روز استراحت کامل نداشته باشید، حتماً باید در برنامه تمرینیتان تجدیدنظر کنید. مسئله بعدی این است( اندام زیبا ) که ببینید چند وقت یکبار از وزنه های خیلی سنگین استفاده می کنید و مقدار آن را در طول هفته حساب کنید (ست/تکرار/وزنه کلی). سعی کنید این مقدار را کمی پایین بیاورید تا استرس و فشار زیادی به بدنتان وارد نکنید. و آخر اینکه، اگر تمرینات با وقفه را زیادی برای تمرینات کاردیو خود انجام می دهید( اندام زیبا )بهتر است آن مقدار به یک یا دو جلسه در هفته کاهش دهید.
  • بازبینی رژیم غذایی. آخرین اقدامی که باید انجام دهید این است که نگاهی کلی به رژیم غذاییتان بیندازید. آخرین باری که یک وقفه رژیم داشتید کی بوده است؟ اگر مدت زمان زیادی از آن می گذرد، ممکن است( اندام زیبا ) بدنتان با کند کردن متابولیسم خود و با رفتن استرس، به آن واکنش داده باشد. پس ابتدا دو هفته کامل دست از رژیم بردارید و مقدار متعادلی کالری در این مدت مصرف کنید. پس از آن، اگر مدت زمان زیادی است که رژیم غذاییتان کم کربوهیدرات بوده است، ( اندام زیبا )درمورد یک رژیم با مصرف متعادل تری از کربوهیدرات فکر کنید. همچنین ببینید در رژیم غذاییتان چه مقدار از چربی استفاده می کنید. یادتان باشد حتماً به مقداری چربی در رژیمتان برای برخی عملکردهای خاص و تولید هورمون های جنسی نیاز دارید( اندام زیبا ) و محدود کردن بیش از حد مقدار چربی مصرفی می تواند مشکلاتی در بدنتان ایجاد کند.

پس حتماً به این سه جزء مهم در برنامه تمرینی و شیوه زندگی خود دقت داشته باشید.( اندام زیبا ) اگر می بینید که هرکدام از اینها اشکالاتی دارد، در پی اصلاح آن باشید تا بتوانید از تمریناتتان بهترین نتیجه را کسب کنید.

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
 


شهریار-کینگ کمالی  King Kamali

Click the image to open in full size.


نام کامل:شهریار <<کینگ>> کمالی( اندام زیبا )


لقب:ترمیناتور


تاریخ تولد:29مارس1972


اصالت: ایرانی


رنگ چشم: قهوه ای


رنگ مو: مشکی


دبیرستان:جورج سی مارشال( اندام زیبا )


دانشگاه:جرج میسون


وضعیت تاهل:متاهل


غذای مورد علاقه:همه غذاهای ایرانی.همه دوستانم به خانه پدر و مادرم می آیند تا از غذاهای خوشمزه ایرانی بخورند.فکر کنم حرف مرا ایرانی ها خیلی خوب می فهمند.( اندام زیبا )

بهترین عضلات بدن:سرشانه ها من می توانم روی عضلات ساق خود تمرین کنم و در عین حال شانه هایم رشد کنند!
( اندام زیبا )


خاطره انگیز ترین تجربه در بدنسازی:پاگذاشتن روی صحنه مسترالمپیای 2001 و شنیدن تشویق تماشاگران و کسب جایزه بهترین برنامه فیگور .من در طول مدّت 5 دقیقه توانستم روی صحنه همه آنهایی که از من متنفربودن را به هوادار تبدیل کنم.
( اندام زیبا )


بهترین تجربه حرفه ای: قهرمانی در مسابقات NPC سال99 که منجر به دریافت کارت حرفه ای ام شد؛وقتی لباس پوشیدم و به میان جمعیت رفتم مادرم به طرفم آمد و در حالی که اشک از چشمانش جاری بود.در آغوشم گرفت و به من گفت:حالا متوجه شدم که دلیل این همه تلاش و تمرین چه بود.تو یک ستاره هستی.
( اندام زیبا )

بدترین دوره حرفه ای:اولین و دومین حضورم در مسابقه NPC که سال های 1996و1997 بود.در آن زمان خیلی سخت تمرین کرده بودم و رژیم سختی هم داشتم و علی رغم همه
تلاشم به نتیجه نرسیدم
( اندام زیبا )برای آن مسابقات آنقدر استرس داشتم که ریزش مو گرفته بودم.


ماشین های خطی:هامرH2 مدل 2004 و مرسدس E350 مدل 2006.


ماشین های بعدی:لامبورگینی.در حال خریدنش هستم.


پدر و مادر:مادرم مرا لوس می کند و پدرم مرا سربراه نگه می دارد.( اندام زیبا )


چه کسی را بیشتر از همه تحسین می کنی:پدرم را چرا که او نه تنها با هوش و زیرک است بلکه در عین حال جدی و ---- هم هست.( اندام زیبا )او به من آموخته که هیچ چیزی غیر ممکن نیست.او همچنین یکی از صمیمی ترین دوستانم است؛من عاشق او هستم.


موسیقی مورد علاقه: حین تمرین؛متال و هیپ هاپ را دوست دارم و زمانی هم که ریلکس هستم جاز آرام را می پسندم.


فلسفه و سرلوحه زندگی:برای غیر ممکن تلاش کن تا بهترین ؛ممکن شود.


بیشترین غذایی که در یک وعده خورده ای:درست بعد از مسابقات NPC دانشگاه ها در سال 94 بود که دو عدد پیتزای بزرگ خوردم ویک کیک کامل به اضافه 4لیتر آب. بعد از آن به مدت یک هفته مریض بودم؛اما ارزش آن را داشت!( اندام زیبا )


هنر پیشه مورد علاقه:مورگان فریمن


آنچه در بدنسازی خیلی دوستش داری: تبدیل شدن به یک ورزشکار حرفه ای.( اندام زیبا )


آنچه در بدنسازی از آن تنفور داری:آنهایی که در اینترنت منفور هستند.
( اندام زیبا )

بیشترین دانش در زمینه بدنسازی را از چه کسی یاد گرفته ای:چه نیکولز به واقع کمک او بود که من موفق به دریافت کارت حرفه ای خود شد( اندام زیبا ) واین را هرگز فراموش نمی کنم.


دیوانه ترین شخصی که می شناسی:دوستم که در ویرجینیا زندگی می کند و نامش رابرت استروپ است.یک بار او را دیدم که از طبقه ششم ساختمان هتل داخل استخر پرید.این کار را سر شرط بندی انجام داد و حتی لحظه ای هم برای انجامش تردید به دلش راه نداد.او دیوانه است؛یک دیوانه واقعی!


ویژه ترین لحظه زندگی:اولین باری که همسرم را دیدم.طی 5 ثانیه متوجه شدم که او ریک زندگی من است.


قهرمان مورد علاقه:والتر پیتون و مایکل جوردن( اندام زیبا )


بزرگترین بدنساز همه دوران:لی هنی.او همیشه بهترین بود؛هست و خواهد بود.


ترسناک ترین لحظه زندگی:در دوره دبیرستان که از یک مهمانی داشتم به سمت خانه باز میگشتم که در بین راه خانومی را دیم که به من گفت:تو را کاملا می شناسم. او گفت که منتظر نامزدش است تا دنبالش بیاید و از من خواست( اندام زیبا ) تا کنارش بمانم تا زمانی که نامزدش به آنجا برسد چرا که آنجا خیلی تاریک بود و او هم تنها مانده بود و کمی می ترسید. وقتی که همسر کند ذهن آن زن رسید سعی كرد مثل یک آدم عوضی رفتار کند.وقتی متوجه شد که من نترسیدم روی من اسلحه کشید وآن را روی سرم قرار داد اما در نهایت کوتاه آمد و این ترسناک ترین لحظه در زندگی من بود!( اندام زیبا )


 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  بیوگرافی لی پریست


Lee Priest
نام:لی پریست( اندام زیبا )
محل زندگی:استرالی ا
متولد6 جولای 1972
وزن 110تا115 برای مسابقات
شروع بدنسازی از 13 سالگی
دور بازو 46 سانتی متر
شهر مورد علاقه:مترو پلیس( اندام زیبا )
ماشین :بی ام وی 850

تمامی عناوین و مقامهای پریست

2002 ( اندام زیبا )Mr. Olympia - 6th
2002 San Francisco Pro Invitational - 1st
2002 SAN FRANCISCO GRAND PRIX - 1st
2002 IFBB Arnold Classic - 4th
2002 IRONMAN PRO INVITATIONAL - 2nd
2001 Ironman 7th, after bad virus
2000 Mr. Olympia 6th Place
2000 Night of Champions 5th Place Night of Fixes
1999 Ironman 6th Place
1999 Mr. Olympia - IFBB, 9th
1999 Ironman Pro Invitational - IFBB, 6th
1998 Olympia - IFBB, 7th
1997 San Jose Pro Invitational - IFBB, 4th
1997 Olympia - IFBB, 6th
1997 Ironman Pro Invitational - IFBB, 2nd
1997 Grand Prix Spain - IFBB, 3rd
1997 Grand Prix Russia - IFBB, 9th
1997 Grand Prix Hungary - IFBB, 3rd
1997 Grand Prix Germany - IFBB, 3rd
1997 Grand Prix Finland - IFBB, 9th
1997 Grand Prix England - IFBB, 6th
1997 Grand Prix Czech Republic - IFBB, 5th
1997 Arnold Classic - IFBB, 7th
1996 San Jose Pro Invitational - IFBB, 6th
1996 Ironman Pro Invitational - IFBB, 4th
1995 South Beach Pro Invitational - IFBB, 4th
1995 Ironman Pro Invitational - IFBB, 3rd
1995 Florida Pro Invitational - IFBB, 4th
1995 Arnold Classic - IFBB, 9th
1994 San Jose Pro Invitational - IFBB, 7th
1994 Night of Champions - IFBB, 12th
1994 Ironman Pro Invitational - IFBB, 4th
1994 Arnold Classic - IFBB, 7th
1993 Niagara Falls Pro Invitational - IFBB, 9th
1990 World Amateur Championships - IFBB, LightWeight,4th
1990 World Amateur Championships - IFBB, 4th
1990 Mr Australia - IFBB, Overall Winner
1989 Mr Australia - IFBB, Overall Winner

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  دوستان پرورش اندام کار می توانید عکس های فیگورگیری و زیبایی اندام خود را به آدرس ایمیل زیر ارسال نمائید تا با نام خودتان در این وبلاگ نمایش داده شود.در صورت نیاز می توانید مشخصات کامل بدنتان از لحاظ وزن . دور بازو . و مشخصات دیگر را ارسال نمائید.

looxbazar@gmail.com

لطفا موضوع ایمیل را ارسال عکس پرورش اندام بگذارید.

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  سوماتروپين يا همون هورمون رشد
بدنسازان به جهت پيشرفت بهتر و عضله سازی بيشتر از اين هورمون استفاده ميکنند

البته هورمون رشد به طور طبيعی در بدن ساخته ميشو د ولی با افزايش سن از ترشح آن کاسته ميشود در کشورهای مثل آمريکا اين هورمون غير مجاز و دوپينگ شناخته نميشود و جزء داروهای مفيد و در حالت اغراق آميز به اکسير جوانی نيز معروف است( اندام زیبا ) چون دراستفاده افراد پير بدن مجدادا شروع به عضله سازی و همچنين تقويت قوای ج ن س ی شده است البته بدنسازان در سطح پيشرفته و در دوران تفکيک عضلانی از اين هورمون استفاده ميکنند چون اين هورمون علاوه بر عضله سازی خاصيت چربی سوزی نيز دارد به هر حال استفاده از آن به افراد مبتدی وافرادی که زير ۱۸ سال هستند توصيه نميشود ( اندام زیبا )چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبيعی بدن ميشود و در افراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوانها وجود دارد.البته بعيد به نظر ميرسد هورمونهای موجود در ايران اصل يا موثر باشد چون قيمت واقعی اين هورمون بسيار بالا است ضمناْ در زير توضيحاتی از جنبه پزشکی آورده ام:موارد مصرف‌: سوماتروپين‌ در درمان‌كوتاه‌ قدي‌ ناشي‌ از كمبود هورمون‌ رشد ازجمله‌ در كوتاه‌ قدي‌ در سندروم‌ ترنر به‌كارمي‌رود.مكانيسم‌ اثر: هورمون‌ رشد يكي‌ ازهورمونهاي‌ هيپوفيز قدامي‌ مي‌باشد.فارماكوكينتيك‌: نيمه‌ عمر مصرف‌ دارو

به‌ دنبال‌ تزريق‌ داخل‌ وريدي‌ 20-30

دقيقه‌ و پس‌ از تزريق‌ داخل‌ عضلاني‌

يا زيرجلدي‌ حدود 3-5 ساعت‌ است‌. ( اندام زیبا )طول‌اثر دارو 12-48 ساعت‌ است‌. متابوليسم‌دارو كبدي‌ و دفع‌ آن‌ از طريق‌ صفرامي‌باشد.موارد منع‌ مصرف‌: در هيپوتيروئيديسم‌درمان‌ نشده‌ يا تومورهاي‌ بدخيم‌خصوصŠ تومور داخل‌ جمجمه‌اي‌ كه‌به‌طور فعال‌ در 12 ماه‌ گذشته‌ رشدكرده‌باشد نبايد مصرف‌ شود.هشدارها: 1 ـ مصرف‌ دارو تنها در بيماران‌با اپي‌فيز باز مجاز مي‌باشد.

2 ـ در افراد مبتلا به‌ ديابت‌ ممكن‌ است‌تنظيم‌ مقدار مصرف‌ داروي‌ ضد ديابت‌لازم‌ باشد.عوارض‌ جانبي‌: تشكيل‌ آنتي‌بادي‌،واكنش‌هاي‌ موضعي‌ آلرژيك‌، درد و تورم‌در ناحيه‌ تزريق‌ و افزايش‌ خوش‌ خيم‌ فشارداخل‌ جمجمه‌اي‌ از عوارض‌ جانبي‌ داروهستند.تداخل‌هاي‌ دارويي‌: استفاده‌ همزمان‌مقادير بالاي‌ استروئيدهاي‌ آنابوليك‌،آندروژنها، استروژنها و هورمونهاي‌تيروئيدي‌ با اين‌ دارو سبب‌ تسريع‌ بسته‌شدن‌ اپي‌فيزها مي‌شود. ( اندام زیبا )مصرف‌ طولاني‌مدت‌ مقادير درمان‌ كورتيكوتروپين‌(ACTH) و مقادير بالاي‌ خوراكي‌كورتيكواستروئيدهاؠ ? سبب‌ مهار پاسخ‌ به‌هورمون‌ رشد مي‌شود.نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ قبل‌ از به‌كار بردن‌ اين‌فرآورده‌ بايد حساسيت‌ به‌ هورمون‌ رشدو مصرف‌ همزمان‌ ساير داروها خصوصŠكورتيكواستروئيدها و كورتيكوتروپين‌ رادر نظر گرفت‌.

2 ـ دارو بايد به‌ مقدار مناسب‌ تجويز شده‌ وميزان‌ رشد به‌طور منظم‌ توسط پزشك‌تعيين‌ شود.

3 ـ در صورتي‌ كه‌ درمان‌ با شكست‌ مواجه‌شود، تست‌هاي‌ سرولوژيك‌ براي‌ تعيين‌ميزان‌ آنتي‌بادي‌ هورمون‌ رشد انجام‌گردد.

4 ـ سن‌ استخوان‌ طي‌ درمان‌ بايد هر سال‌تعيين‌ شود.

5 ـ بررسي‌ عملكرد تيروئيد و ارزيابي‌بروز ضايعات‌ داخل‌ جمجمه‌اي‌ لازم‌مي‌باشد.

6 ـ تزريق‌ داخل‌ عضلاني‌ دارو بسياردردناك‌ مي‌باشد.مقدار مصرف‌:

مقدار مصرف‌ 0/5-0/7units/kg (درسندرم‌ ترنر مقدار مصرف‌ به‌ units/kg 1افزايش‌ مي‌يابد) در هر هفته‌ مي‌باشد كه‌ به‌6-7 مقدار منقسم‌ براي‌ تزريق‌ زيرجلدي‌تقسيم‌ مي‌شود (يا به‌ 2-3 مقدار براي‌تزريق‌ داخل‌ عضلاني‌).اشكال‌ دارويي‌:

For Injection: 4 IU
هورمون رشد انسان يعني سوماتو تروپين محتوي يک زنجيره پلي پپتيدي واحد متشکل از صد ونودويک آمينو اسيد مي باشد ( اندام زیبا )که توسط بخش پيشين غــده هيپوفيز که يک غده درون ريز است ترشح مي شود هيپوتالاموس توسط هورمون آزاد کننده جي اچ ار اچ (سوماتو کرينين) و هورمون مهار کننده سوماتو تساتين ترشح جي اچ را از هيپوفيز قدامي کنترل مي کند. هيپوفيز طبيعي محتوي (3-5)ميلي گرم هورمون رشد است و روزانه پانصد ميکروگرم جي اچ ترشح مي کند

عوامل مؤثر و بازدارنده در ترشح هورمون رشد

الف:عوامل مؤثر غير داروئي

خواب

فعاليت بدني و ورزش

برخي از آمينو اسيدها بخصوص آرژنين چون آرژنين آزادي جي اچ را از طريق مهار آزادي سوماتو تسانين تحريک مي کند

قند خون پايين ياهيپوگليسمي

عوامل استرس زا

عوامل مؤثر داروئي

اگونيست هاي آلفا آدر نرژيک ، مانند کاتاپرس ، آزادي جي اچ را تا حدودي تحريک مي کند.

داروهاي پيشي ساز و دوبامين مانند(لوودوپا) و بروموکريپتين سطح ترشح هورمون رشد را افزايش مي دهند.

اگونيست هاي سروتونين نيز سطح ترشح جي اچ را افزايش مي دهد.

ب : عوامل بازدارنده غير داروئي

قند خون بالاياهيپوگليسمي

افزايش غلظت سري اسيدهاي چرب آزاد، آزادي جي اچ را کند مي کند.

چاقي آزادي جي اچ را در پاسخ به بسياري از محرکها کم مي کند ( اندام زیبا )که اين مسئله با کاهش وزن حل شدني است.

ناراحتي روحي

عوامل بازدارنده داروئي :

داروهاي مسدود آلفا آدر نرژيک مانند (يوهي مابين) آزادي جي اچ را کاهش مي دهد.

همچنانکه احتمالا مي دانيد، افزايش بيش از حد هورمون رشد پيش از بسته شدن اپي فيزها (قسمتهاي قابل رشد استخوانها) روي دهد موجب رشد طولي بيش از اندازه استخوانها يا ژيگانتيسم مي شود و چنانچه سن افزايش جي اچ بعد از بسته شدن اپي فيزها باشد (در نژاد ايراني بين 16 الي21 سال و در بعضي نژادها تا 25 سال)موجب رشد عرضي بيش از حد استخوانها يا آکرو مگالي مي شود.( اندام زیبا )

هورمون رشد بر روي تمام بدن و بر روي اغلب نسوج تاثير گذار است. که البته تاثير جي اچ به طور مستقيم بر روي عملکرد بدن ناچيز بوده و در واقع جي اچ با تحريک سخت فاکتورهاي رشد با نام سوماتومدين ها يا فاکتورهاي رشد شبه انسولين توسط کبد عضلات و بعضي بافتهاي ديگر باعث تحريک رشد در اغلب بافتهاي بدن مي شود.

اثر هورمون رشد بر متابوليسم سه گروه عمده مواد غذائي ( کربو هيدراتها، پروتئينها و چربي) و مواد معدني :

تاثير جي اچ بر متابوليسم کربو هيداتها : هورمون رشد تجزيه گليکوژن کبد و تشکيل گلوکز از ذخيره گليکوژن کبد را افزايش داده و جذب گلوکز را نيز در اغلب بافتها کاهش مي دهد. ( اندام زیبا )بدين جهت جي اچ يک آنتاگونيست انسولين به شمار مي رود. چرا که همانطور که گفته شد قند خون را از طريق کاهش مصرف آن بالا مي رود.

تاثير جي اچ بر متابوليسم پروتئينها : هورمون رشد از طريق اثر بر روي سنتز ار ان ا بر سنتز پروتئين تاثير گذار است. اين هورمون موجب افزايش سنتز انواع ار ان ا مي شود. و در نتيجه ار ان ا پيام آور افزايش يافته و سبب تحريک عمل پروتئين سازي مي شود.( اندام زیبا ) جي اچ موجب حبس ازت و به وجود آمدن حبس تعادل(+) نيتروژن در بدن و افزايش ساخت پروتئين سلولي مي شود و مي توان گفت که جي اچ فعاليت آنابوليک انسولين روي جذب آمينو اسيد را کامل مي کند.

تاثير جي اچ بر متابوليسم چربيها: هورمون رشد از نظر تجزيه تري گليسيريدها به اسيدهاي چرب باعث افزايش اسيدهاي چرب آزاد خون مي شود. بدني ترتيب تاثير جي اچ بر روي سوخت و ساز چربيها باعث افزايش توليد ستون نيز مي شود.

تاثير جي اچ بر روي مواد معدني : هورمون رشد با حبس پتاسيم ، فسفر و سديم نيز موجب رشد سريع سلولي مي شود.

همانطور که مي بينيم جي اچ با افزاييش ميزان قند و اسيدهاي چرب خون ، منبع انرژي جديدي را در اختيار بافتهاي بدن قرار مي دهد. ( اندام زیبا )بنابراين موجب صرفه جويي در مصرف پروتئين بعنوان سوخت مي شود و شروتئين براي وظيفه اصلي خود که نقش ساختماني مي باشد به کار مي رود.

جي اچ از طريق هيپر تروفي موجب افزايش اندازه بافت عضلاني و همچنين از طريق هيپر پلاسيا باعث افزايش تعداد سلولهاي عضلاني مي شود.که البته هيچ هورمون استروئيدي قادر به ازدياد تعداد سلولهـاي عضلانـي نمي باشــد و استروئيدها فقط قادر به افزايش حجم سلولهاي عضلاني هستند. پس در اينجا يک تفاوت عمده بين استروئيدي ها و جي اچ در افزايش کارائي عضلاني آشکار مي شود.( اندام زیبا ) به همين دليل است که هورمون رشد يک عمل عضلاني سازي مضـاعف نسبت به استروئيدها دارد و همين مسئله باعث اهميت يافتن جي اچ به عنوان يک هورمون فوق العاده مؤثر آنابوليک مي باشد. چرا که با استفاده از آن حرفه اي ها مي توانند حتي تا حدودي ضعفهاي ژنتيکي عضلاني بدن خود را اگر ناشي از کم بودن سلولهاي عضلاني باشد، البته تا حد کمي بر طرف کنند. داشتن خاصيت هيپر پلاسيا هورمون رشد، با وجود تدريجي بودن باعث دگرگونيبسياري در بدن خواهد شد.

همچنين از جي اچ در فصل آماده سازي براي مسابقات و براي کاهش درصد چربي بدن استفاده مي شود. چرا که همانطور که گفته شد جي اچ باعث تجزيه تـري گليسيريدها به اسيدهاي چرب و استفاده از آنها به عنوان منبع انرژي براي فعاليت بافتها مي شود. در نتيجه استفاده از هورمون رشد به طور منظم باعث کاهش قابل ملاحظه اي در چربي بدن (بخصوص چربي زير پوستي) مي شود. که حرفه اي ها براي افزايش چربي سوزي همزمان از هورمونهـاي تيروئيـد ( تيروکسين يا يدوتيروئين)و يا داروهاي مقلد سمپاتيک ( مانند کلن بوترول وافدرين) نيز استفاده مي کنند که البته همانگونه که در جاي خود اشاره خوايم کرد در بعضي مواقع استفاده از هورمون تيروئيد اجباري و ضروري مي باشد.( اندام زیبا )

هورمون رشد همچنين باعث تقويت بافت همبند، زردپي و غضروف نيز مي شود. که همين اثر تاثير شگرفي بر افزايش قدرت عضلاني شخص خواهد داشت( اندام زیبا ) و بسياري از پاورليفترهاو بدنسازان حرفه اي با استفاده از جي اچ و هممچنين از استروئيدها (که با اافزايش حبس آب در مفاصل موجب تقويت آنها مي شود) با تقويت مضاعف مفاصل خود را از آسيبهاي ورزش و درد مفاصل دور نگاه مي دارند و در ضمن قدرت عضلاني آنها نيز به طرز چشمگيري افزايش مي يابد. بعضي از اافرادي که از هورمون رشد استفاده کرده اند ممکن است آن را داروئي چندان مؤثري در افزايش حجم عضلات نيافته باشند. اين افراد بايد بدانند که استفاده از جي اچ هم مثل ساير موارد در رشد ورزش حرفه اي نياز به داشتـن اطلاعات کامل و دقيق در مورد کاربرد مي باشد که اگر اين مسئله ناديده گرفته شود بدون شک شخص به نتايج مورد انتظار نخواهد رسيد.اينو از اقا وحيد به گوش جان بسپريد.( اندام زیبا )

مصرف جي اچ نياز به برخي هورمونها مثل کورتيکو استروئيدها، گونادوتروپين ها و حتي استروژن و به خصوص انسولين و هورمونهاي تيروئيد دارد.

زماني مصرف کننده هورمون رشد حداکثر نتيجه ممکن را خواهد گرفـت کـه همراه با هورمون رشد حذاقل از دو هورمون تيروئيد و انسولين استفاده کند چرا که تنها زماني که مصرف جي اچ همراه با مصرف انسولين و تيروئيد باشد( اندام زیبا ) مي تواند کبد را براي ترشح حداکثر مقدار سوماتومدين يا فاکتور رشد شبه انسوليـن تحريک کند. که البته معمولا همراه اين ترکيب از استروئيدها نيز معمولا به خاطر خواص آنتي کاتابوليکي که دارند استفاده مي شود.استروئيدهايي که معممولا در اين زمان استفاده مي شوند شامل استرهـاي تسترستـرون (انانتات،اسپيونات پروپيونات)و گاهي هپانوت هستند. و بدين ترتيب حداکثر حجم قدرت عضلاني ممکن به دست مي آيد. يعني همان چيزي که در ورزشکاران حرفه اي مي بينيم ( اندام زیبا )و در واقع هيچگاهحجم عضلاني که با اين سيستم به دست مي آيد نه تنها با يک رژيم غذايي کامل بلکه حتي با سيستم هاي ديگر داروئي (که به طور مثال فقط در آنها از استروئيدها استفاده مي شود) نيز نمي توان مقايسه کرد. چرا که نتايج به دست آمده بسيار چشمگير مي باشد. بعضي از ورزشکاران که ادعا مي کنند( اندام زیبا ) جي اچ براي آنها در افزايش حجم عضلانـي آنطور که بايد مؤثر نبوده. ورزشکاراني مي باشندکه جي اچ را به تنهايي و بـراي کاهش درصد چربي و کسب آمادگي قبل از مسابقات استفاده کرده اند. يعنـي همان چيزي که بعضي ورزشکاران در کشور ما انجام مي دهند. همانطور که اشاره شده مصرف جي اچ بدون انسولين و هورمونهاي تيروئيدها به دلايل ذکر شده تاثير چنداني بر روند افزايش حجم عضلاني نخواهد داشت. ( اندام زیبا )همچنين از آنجايي کـه معمولا اين ورزشکاران براي امادگي در فصل مسابقات در رژيم نسبتا کم کالري و کم کربو هيدرات به سر مي برند اين مسئله نيز مي تواند باعث پائين آمدن سطح ترشح انسولين و هورمون تيروئيد خود بدن باشد. بنابراين اين ممسئله نيز مي ـ تواند باعث کاهش نتايج آنابوليک حاصل از مصرف هورمون رشد باشد.

از طرفي ورزشکاران معمولا در فصل آماده سازي براي مسابقات ممکن است از داروهاي مقلد سمپاتيک (آدرنرژيک) براي چربي سوزي بيشتر همـراه جي اچ مصرف کند. که از آنجائيکه مصرف داروهاي مقلد سمپاتيک سطح انسوليـن و هورمون تيروئيد بدن را پائين مي آورد، اين داروها نيز مي توانند باعث کاهش کارائي آنابوليک جي اچ شوند ولي کارائي چربي سوزي آن را افزايش خواهند داد. ( اندام زیبا )هورمون رشد جزء گرانترين داروهايي مي باشدکه در ورزش حرفه اي استفـاده مي شود از طرفي شخص مصرف کننده حداقل از هشت هفته تا يک سال (به طور متناوب) بايد از جي اچ استفاده کند تا نتايج قابل توجه آنابوليک را ببيند. بنابراين کساني که از اين دارو استفاده مي کنند بايد پول هنگفتـي را در راه سرمايـه گذاري کنند. ورزشکاران حرفه اي که از اين دارو استفاده مي کنند( اندام زیبا ) دائما تحت نظر پزشک متخصص بوده و بايد دائما تحت آزمايشاتي مثل اف بي اس يا تاممين گلوکز خون با روش فينگر استيک قرار بگيرند (که بعضي وقتها چندين بار در روز بايد انجام بگيرد.)

با اين وجود از لحاظ تئوري همواره با مصرف جي اچ توسط افراد سالم (يعني افرادي که برايي مصارف پزشکي از جي اچ استفاده نمي کنند بلکه براي افزايش کارائي عضلاني )خطر برخي مشکلات جسمي را دارد. ( اندام زیبا )که از آن جمله مي توان به: ديابت، کم کاري تيروئيد، آکرومگالي، بزرگ شده کليه ها، افزايش حجم عضلات قلب، قند خون بالا اشاره کرد.

در مورد علت احتمال بوجود آمدن ديابت توسط هورمون رشد بايد گفت کـه هورمون رشد اضافي نه تنها ترشح بيش از اندازه انسولين را به طور مستقيـم باعث مي شودبلکه از هيپو گليسمي که بوجود مي آورد ترشح انسولين را زياد مي کند ( اندام زیبا )که اين عمل مي تواند به تدريج باعث خستگي و فرسودگي و در نهايت مرگ سلولهاي بتاي پانکراس شود.

البته بايد گفت تعدداد ورزشکاراني که با مصرف جي اچ به هريک از عوارضي که ذکر شد گرفتار شده اند بسيار کم بوده است. که اين مسئله مي تواند به ايـن واقعيت ارجاع داده شود که اصولا تعداد ورزشکاراني هم که از هورمون رشـد استفاده مي کنند نسبتا کم است. ( اندام زیبا )از طرفي که حرفه اي ها از اين دارو استفاده مي کنند همانطور که گفته شد، دائما تحت نظر پزشک و ازمايشات مختلـف پزشکي مي باشند.

مارکهاي مختلفي از جي اچ هم اکنون در نقاط مختلف جهان توليد مي شود که اين محصولات با محصولاتي که در گذشته توليد مي شد تا حدودي متفاوتند. چرا که اولين محصولاتي که به عنوان هورمون رشد عرضه مي شد در واقع عصاره هيپوفيز اجساد بود که البته بعدها توليد اين نوع هورمون رشد متوقف شد. ( اندام زیبا )چرا که در چند مورد، مصرف اين نوع هورمون رشد موجب مرگهاي ناشي از بيماري کروتيزـ جاکوب (بيماري پيشرونده و کشنده زوال عقل که به نظر مي رسد ناشي از يک ويروس نادر بود) مشاهده شد. البته هيچ يک از افراد مبتلا ورزشکار نبوده اند. بدين ترتيب مصرف اين نوع از جي اچ توسط اف دي اي منسوخ شد و انواع جديدي از زنجيرهاي اسيدهاي آمينه ساخته شد که اولين نمونه آن مورد تاييد سازمانهاي داروئي قرار گرفت و نام آن پروتروپين بود که توسط شرکتي به نام جنتک ساخته شد( اندام زیبا ) و شامل زنجيره هاي اسيد آمينه اي با صدونودودو اسيد آمينه بود. اندکي بعد شرکت معروفي که بعضي محصولات آن در ايران هم يافت مي شود، محصولي با نام هوماتروپ را عرضه کرد که از زنجيره هاي اسيد آمينه اي صدونودويک اسيد آمينه تشکيل يافته بود. بايد گگفت که معمولا هوماتروپ به پروتروپين ترجيح داده مي شود. چرا که همانطور که در ابتداي اين مقاله گفته شد هورمون رشد انسان داراي زنجيره صدونودويک اسيد آمينه اي تشکيل يافته است. بنابراين محصولاتي که از زنجير صدونودوبک اسيد آمينه اي تشکيل يافته باشند( اندام زیبا ) شباهت بيشتري به هورمون رشد انسان مي تواند داشته باشد. همين اختلاف کوچـک در مارکهاي مختلف رشد مي تواتد توجيح کننده ترشح آنتي باديهاي بيشتر در مقابل محصولاتي با زنجيره صدونودودو اسيد آمينه اي باشد.

البته محصولات متنوع ديگر نيز در سراسر جهان توليد مي شود که بنابر دلايـل ذکر شده سعي شده است که اکثر اين محصولات با ساختمان صدونودويک اسيدآمينه اي ساخته شوند در اين ميان محصولي که نسبت به انواع ديگر بسيار کميـاب تـر است ( اندام زیبا ) و البته خواهان زيادي نيز در بين حرفه اي ها دارد محصولي به نام گرورم مي باشد که از عصاره هيپوفيز انسان استخراج مي شود. که بعضي از مصرف کنندگان آن ادعا کرده اند که داراي کارائي بسيار خوبي در بدن مي باشد( اندام زیبا )
 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  تنظیم دوره مصرف سوماتروپین

بی مقدمه می رویم سر اصل مطلب! هورمون رشد انسانی زمانی که با انسولین و استروئیدها و با T3 تلاقی پیدا کرده
( اندام زیبا ) و در یک دوره با این داروها مصرف می شود کارایی بهتری از خود بر جای می گذارد. کارایی هورمون رشد زمانی که با انسولین در یک دوره مصرف می شود به شدت افزایش می یابد( اندام زیبا ) و کسانی که از دوره های سوما و انسولین استفاده کرده اند به تجربه نیز این مسئله را دریافته و به آن مهر تایید می زنند.

دلیل این مسئله را نیز این چنین می توان توضیح داد که مصرف هورمون رشد موجب کاهش حساسیت بدن نسبت به هورمون شناخته شده انسولین می شود. هورمون رشد در صورتی که به تنهایی مصرف شود تاثیر بسیار کمی در تشدید رشد از خود نشان خواهد داد ولی در صورتی که آن را با انسولین و استروئیدها و مخصوصا با IGF-1 همراه کنید نتیجه خارق العاده ای این دارو در تشدید رشد عضلانی خواهید گرفت.
( اندام زیبا )
البته این به شرطی است که اولا IGF-1 را بتوانید پیدا کنید و در ثانی نمونه هایی که یافته اید اصل باشند و در همین سلسله مقالات در مورد این ترکیب نیز به همین منوال که در مورد هورمون رشد سخن می گوییم صحبت خواهیم کرد.
تاثیر تلاقی این دو هورمون را به وضوح می توان در بدن پرورش اندام کاران عهد عتیق که نمونه های انسانی هورمون رشد که از هیپوفیز اجساد استحصال می شد
( اندام زیبا ) و IGF-1 را مصرف می کرده اند می توان مشاهده کرد.

انسولین

مصرف انسولین را با 5 واحد در روز شروع کرده و روزانه 1 واحد به دز مصرفی خود بیافزایید تا اینکه بدن به تدریج با این دارو سازگار شده و آن را بپذیرد.
( اندام زیبا ) زمانی که بدن با این دارو آشنا شد و خطر حساسیت به این دارو و رفتن به شوک انسولینی برطرف شد مصرف روزانه 7 الی 10 واحد انسولین در حوالی صبح و 7 الی 10 واحد از این هورمون بعد از ظهر و حوالی پس از تمرین به همراه مصرف روزانه هورمون رشد به صورتی که در همین بحث و در گفتارهای قبلی به طور واضح و روشن گفته شد بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.
به دو دلیل گفته توصیه می کنیم در دوره های سوما، انسولین را اول صبح و پس از تمرین بزنید چون در هر دو مورد از این مقاطع زمانی، میزان ترشح هورمون رشد در بدن در پایین ترین حد خود می باشد
( اندام زیبا ) و از این جهت تداخلی بین این دو هورمون نخواهد بود.

metformin

انسولینی که مصرف می کنید به مقاومت انسولینی که هورمون رشد تزریق شده از خارج، در بدن ایجاد می کند غلبه کرده و رشد را بیشتر از پیش تقویت خواهد کرد. کسانی که قصد استفاده از انسولین را ندارند می توانند
( اندام زیبا )سوما را به همراه Glucophage که در سیستم دارویی ایران به نام ژنریکMetformin نامیده می شود و تستوسترون مصرف کنند.
استفاده تکی از هورمون رشد که در ایران سوما نیز نامیده می شود برای دوره های کات ایده آل است ولی در صورتی که قصد عضله سازی با این هورمون را دارید
( اندام زیبا ) استفاده از آن به صورت دوره ای و به همراه استروئیدها و انسولین و یا Metformin و IGF-1 الزامی خواهد بود.

هشدار

نیمه عمر هورمون رشد در حدود دو ساعت است. برخی ها استفاده از این هورمون در مقطع زمانی قبل از خواب را توصیه می کنند ولی این تجویز نیز از جمله تجویزهای غلط بوده است. ترشح هورمون رشد طبیعی بدن در اولین ساعات خواب افزایش می یابد و اگر سوما را قبل از خواب تزریق کنید
( اندام زیبا ) با اور دز شدن این هورمون در بدن مواجه خواهید شد و سیستم دفاعی و ایمنی بدن نیز با مشاهده این ناهنجاری، اثر این هورمون در بدن را خنثی خواهد کرد.
برای افزایش اثر عضله سازی سوما در دوره هایی که از این هورمون استفاده می کنید می توانید یک نمونه از استروئیدهای خوراکی حاوی 17aa که خوراکی نیز هستند را در طول دوره مصرف سوما استفاده کرده
( اندام زیبا ) و بدین ترتیب به افزایش ترشح طبیعی فاکتورهای رشد شبه انسولین (IGF-1) که از ملزومات تاثیر بهتر سوما در بدن است کمک کنید.
این نمونه از استروئیدهای خوراکی برای کبد سمی هستند و در مصرف آنها رعایت احتیاط را باید کرد ولی بنا به دلایلی که نیاز به شکافتن آن در این مبحث نیست موجب افزایش میزان ترشح فاکتورهای رشد شبه انسولین در بدن می شود و منظور از مصرف این دسته از استروئیدها به همراه دوره های سوما نیز گرفتن این اثر از این دسته از داروها بوده است. ار جمله شناخته شده ترین این دسته از داروها می توان به دیانابول اشاره کرد.

استفاده از تستوسترون و یک نکته

همچنین به جای استروئیدهای خوارکی می توان از تستوسترون نیز استفاده کرد و دوره ای متشکل از تستوسترون، سوما و انسولین تنظیم کرد.
( اندام زیبا )در صورتی که از تستوسترون استفاده می کنید بهتر خواهد بود که قبل از شروع مصرف سوما، از استرهای طولانی اثر تستوسترون استفاده کرده و سطح سرمی تستوسترون در خون را بالا برده و آنگاه مصرف سوما را شروع کنید. چرا که سوما داروی گران قیمتی است و در مورد این دارو نمی توان شیوه آزمون و خطا را به اجرا گذاشته و یا بیگدار به آب زد.
استفاده از استرهای طولانی اثر تستوسترون به مدت دو هفته قبل از شروع مصرف سوما برای بالا بردن سطح سرمی تستوسترون در خون و برای آماده کردن زمینه برای تزریق سوما ضروری خواهد بود و همین ریزه کاری هاست
( اندام زیبا ) که تفاوت اثری که ورزشکار دیمی کار ایرانی و ورزشکار مسلح به علم اروپایی و آمریکایی از سوما می گیرد را رقم می زند.
بسته به هدفی که از دوره دارید می توانید
( اندام زیبا ) دز داروهای کمکی همانند انسولین و تستوسترون را معین کنید. اگر قصد حجم دارید می توانید دز آندروژن و انسولین را زیاد انتخاب کنید و اگر قصد حجم خشک دارید می توان دز آندروژن را کمتر و دز انسولین را کمتر انتخاب کرده و تا حدودی دز سوما را افزایش دهید.

T3

T3 نیز یکی دیگر از هورمون هایی است که اگر به کات شدن توام با حجم علاقه مند هستید باید در کنار سوما و در مصرف دوره ای این دارو به قصد حجم استفاده شود. چرا که سوما همچنین موجب کاهش ترشح این هورمون از غده تیروئید می شود.
T3 را باید در دوره های کوتاه مدت مصرف کرد چرا که موجب به هم ریختن بالانس غدد مترشحه داخلی می شود.
( اندام زیبا ) از معجزاتی که هورمون رشد در خود دارد می توان به افزایش حجم خشک عضلانی در مصرف دوره ای آن با انسولین و استروئیدها اشاره کرد. چیزی که از مصرف تکی انسولین و استروئیدها نمی توان انتظار داشت.
استفاده از هورمون رشد همچنین در جوان تر کردن و شاداب تر کردن پوست و سوزاندن چربی های مزاحم و سمج و تناسب اندام نیز موثر واقع شده است
( اندام زیبا )و همچنین کسانی که از این هورمون استفاده می کنند با بهبود خلق و خو و تقویت روحیه رو به رو می شوند ضمن اینکه در مورد عوارض جانبی این دارو نیز در کتب پزشکی هشدارهایی داده شده است( اندام زیبا ) و در ابتدای این سلسله در مورد سوما و قبل از اینکه وارد بحث در مورد این هورمون شویم به آنها اشاره کردیم.( اندام زیبا )

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
 

( تاثیر هرمون رشد در بدن )

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  آزاد کننده هورمون رشد شینگایا
زندگی طولانی تر، احساس جوانتر بودن، فزونی انرژی شما

فرمولاسیون افزایش طول عمر، پیش ماده هورمون رشد انسانی
آزاد کننده هورمون رشد شینگایا این محصول آشکارا در ارتقاء و بهبود زندگی شما تاثیر می گذارد. ( اندام زیبا )
آزاد کننده هورمون رشد شینگایا تماما" طبیعی، 100%قابل اعتماد، کاملا" موثر و بی خطر می باشد.

? پایین آمدن فشارخون بالا ? کاهش وزن بدون رژیم و ورزش
? افزایش دهنده تمایلات **** ? افزایش سطح انرژی،
? خواب آرامتر و راحت تر ? احساس جوانی و به نظر جوانتر بودن
? ارتقاء سطح کلیه احساسات و خلق فردی ? کاهش چروکها و تقویت قوام پوست
? تقویت سیستم ایمنی ? افزایش توده عضلانی بدن

هورمون رشد شینگایا، گستره ای از فوائد فیزیکی و روانی مهیا می سازد،( اندام زیبا ) مانند متابولیسم افزایش یافته، کاهش وزن سریع، رشد عضلانی، تقویت سیستم ایمنی، ارتقاء عملکرد مغز و انرژی فیزیکی بیشتر.

Shingaya HGH دقیقا چیست ؟
هورمون رشد انسانی، فراوانترین هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز می باشد. این غده در بخش مرکزی مغز انسان جای گرفته است. هورمونی بسیار پیچیده، متشکل از 191 اسید آمینه است که یک هورمون نسبتا بزرگ بحساب آمده و درحقیقت بزرگترین پروتئینی است که توسط غده هیپوفیز تولید می گردد.
چرا شما به HGH شینگایا نیاز دارید؟
هیپوفیز هورمون رشد انسانی را ترشح می کند( اندام زیبا ) که به مجموعهای از کارکردها ی سلامتی بدن انسان، کمک می نماید.در طی دوره بلوغ، ترشح این هورمون به بالاترین سطح خود می رسد که از طریق تحریک رشد بدن، محسوس می باشد. بعد از سن 25 سالگی، تا 85%، میزان هورمون رشد انسانی کاهش می یابد. بسیاری از پزشکان معتقدند که این افت سطح هورمون رشد، باعث مشکلات سلامتی متعدد و بیماریهای مرتبط با افزایش و کبر سن میشود. از جمله این مشکلات، افزایش وزن، کاهش انرژی، کاهش توده عضلانی، چین و چروک تضعیف سطح درک و هوشیاری، سیستم ایمنی ضعیف شده، مشکلات بینایی و غیره می باشد. Shingaya HGH Releaser از طریق تحریک موثر و بی خطر، غده هیپوفیز، جهت تولید و آزاد سازی هورمون رشد با سطحی معادل دوران جوانی درسطح کل بدن، به حل این مشکلات که همگی با افت هورمون در ارتباط هستند، کمک مینماید.
مزایا و فوائد HGH شینگایا چیست؟ ( اندام زیبا )
هورمون رشد در ترمیم بافتی رشد عضلانی، بهبود زخم، کارکرد مغز، سلامت جسمی و روانی، مقاومت استخوانها افزایش متابولیسم و انرژی، نقش حساسی دارد. به اختصار، HGH ، بطور مطلق، برای سلامتی کامل و احساس خوب بودن کاملا حیاتی است.
میزان مصرف و توضیحات:
? هر بطری فرمولاسیون افزایش طول عمر، پیش ماده هورمون رشد انسانی، حاوی 90 کپسول و برای مصرف یکماه می باشد. سه بار در روز، هربار یک قرص میل شود. برای حصول نتیجه بهتر، تا یک ساعت بعد ا ز خوردن قرص غذا میل نکنید.( اندام زیبا )
? در صورت بارداری یا در دوران شیردهی استفاده از این محصول ممنوع می باشد.

? این محصول به منظور درمان، تشخیص، بهبود یا پیشگیری از بیماری خاصی توصیه نمی گردد. پیش از مصرف این فرآورده یا هر مکمل غذایی دیگر با مرکز درمانی تخصصی خود مشاوره فرمایید .

? توسط FDA بررسی نگردیده است.( اندام زیبا )

? در مکان خشک و خنک و دو از دسترس اطفال نگهداری شود.

? در صورتیکه پوشش داخلی مفقود یا شکسته باشد، از استفاده خودداری نمائید.
چه چیز HGH Releaser شینگایا را بهترین ترکیب جایگزین هورمون رشد می نماید؟

علل بسیاری دال براین هستند( اندام زیبا ) که HGH Releaser شینگایا، بهترین انتخاب برای افزایش سطح هورمون رشد و بهبود کیفیت کلی زندگی می باشد. در اینجا، به ذکر چند دلیل بسنده می شود:

? استفاده سریع و راحت - تنها خوردن 3 قرص سهل البلع در روز. عدم نیاز به تزریقهای دردناک و مشکل دار و اسپری های غیر موثر و بد مزه.

? متکی بر هورمون رشد طبیعی. بر خلاف نوع تزریقی و سنتتیک، HGH Releaser شینگایا، غده هیپوفیز را تحریک به تولید و ترشح هورمون رشد طبیعی خود بدن می نماید.

? موثر و 100% بدون عوارض جانبی HGH Releaser شینگایا، بدن را در جهت تولید هورمون رشد کمک می کند بنابراین، موثرتر و بی خطر تر از انواع سنتینک می باشد.

? محصول ارزان. در مقایسه با نوع تزریقی که می تواند چندین هزار دلار قیمت داشته باشد، یا سایر روشها که کاملا بی تاثیر هستند،( اندام زیبا ) این محصول، امروزه نتایج واقعی را نشان داده و آشکارا برترین ارزش جایگزینی هورمون رشد را نمایان می سازد.

? عدم نیاز به تجویز از جانب پزشک. از آنجا که این محصول، یک ترکیب اختصاصی از گیاهان طبیعی است، نیازی به تجویز از جانب پزشک نداشته و این، محصول فوق الذکر را محلولی سهل الوصول برای همگان می نماید.

? فرمولاسیون برتر و کیفیت محتویات. HGH Releaser شینگایا، در یک آزمایشگاه تحت نظارت و تضمین FDA، تولید و فرموله شده است که در واقع بالاترین تضمین برای یک آزمایشگاه می تواند باشد. بنابراین از برترین سطح کیفیت و سلامت، حصول اطمینان خواهید نمود.

? نتایج اثبات شده حاکی از آن است که HGH Releaser شینگایا، بطور مستقل، بهترین و موثرترین محلول جایگزین هورمون رشد انسانی قابل دسترس در همه جا، شناخته شده است.( اندام زیبا )
ترکیب گیاهی شینگایا 2200 میلی گرم و شامل:
ال-گلوتامین، گلیسین، ال-آرژنین هیدرو کلراید، ال-ارنیتین هیدرو کلراید، پپسین ? پپتید. سایر ترکیبات: دی کلسیم فسفات، سلولز میکرو کریستال، Sodium Croscarmellose، اسید استئاریک، استئارات منیزیوم و لعاب فارماکولوژیک.
(namayeshgah)

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  شش راه جهت افزايش ترشح هورمون رشد و افزايش قد

غده هيپوفيز قدامي كه در مغز قرار دارد، عليرغم اندازه كوچكش محل ترشح هورموني به نامهورمون رشد است.اين هورمون باعث مي شود
( اندام زیبا ) كه چربي اضافي و زائد بدن سريع تر به انرژي تبديل شود، در نتيجه موجب رشد بيشتر و قوي تر استخوان هاي بدن خواهد شد. هورمون رشد مهم ترين عامل براي افزايش قد در دوران رشد مي باشد. اگر چه ميزان توليد هورمون رشد در بدن كاملاً به مغز وابسته است، ولي مي توان با استفاده از روش هايي ميزان توليد آن را در بدن افزايش داد.

البته بايد بگويم افزايش قد در دوران رشد امكان پذير خواهد بود و بعد از سخت شدن قسمت نرم و غضروفي استخوان ها و توقف رشد طولي آنها، قد فرد افزايش نخواهد يافت .


شش راه وجود دارد كه شما مي توانيد با انجام آنها تا حدي باعث افزايش ترشح هورمون رشد شويد :


1-خواب كافي و منظم باعث افزايش مقدار هورمون رشد در طول روز مي شود.


2- به جاي اينكه سه وعده غذايي و در هر وعده مقدار زيادي غذا مصرف كنيد ،سعي نماييد وعده هايي غذايي خود را به شش وعده غذايي برسانيد تا در هر وعده مقدار كمتري غذا مصرف كنيد، زيرا مصرف زياد مواد غذايي كه داراي انديس گليسمي بالا ( قند بالا ) هستند،
( اندام زیبا )بدن را وادار مي كند كه مقدار انسولين بيشتري ترشح نمايد. اين مسئله نه تنها منجر به ذخيره چربي اضافي در بدن مي شود، بلكه ممكن است جريان هورمون رشد را در بدن متوقف كند.

به اين نكته مهم اشاره مي كنيم كه مصرف غذاهاي حاوي قند كمتر، از آزاد شدن انسولين جلوگيري خواهد كرد. ورزش كردن ، خواب كافي، تغذيه صحيح و كاهش استرس ، نه تنها شما را سالم تر نگه مي دارد،
( اندام زیبا )بلكه غده هيپوفيز قدامي را براي انجام وظايف خويش كه يكي از آنها ترشح هورمون رشد است، تشويق مي كند.


3-كارشناسان تغذيه بيان مي كنند، مصرف غذاهاي حاوي پروتئين و كربوهيدرات، دو ساعت قبل از فعاليت ورزشي و بلافاصله بعد از آن، باعث افزايش قابل توجه هورمون رشد و تستوسترون در خون مي شود.
( اندام زیبا )بنابراين دو ساعت قبل از انجام فعاليت هاي ورزشي ،يك ساندويچ كوچك سالاد و جوجه مصرف كنيد.


4- انجام ورزش هاي كششي روزمره مثل نرمش هاي بدنسازي روزانه، تاثير مستقيمي بر روي ترشح هورمون رشد دارند.مطالعات جديد نشان مي دهند
( اندام زیبا )كه مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعاليت ورزشي شديد مرتبط مي باشد. بعد از فعاليت ورزشي شديد هورمون رشد بيشتري در بدن آزاد مي شود. براي اينكه شما بيشترين بهره را از فعاليت ورزشي بدست آوريد، بايد مطمئن باشيد ( اندام زیبا )كه مدت و شدت فعاليت ورزشي شما براي ايجاد پاسخ مناسب ( تحريك هيپوفيز قدامي براي ترشح هورمون رشد ) كافي است.


ورزش هاي بي هوازي شديد و پياده روي به مدت حداقل30-20 دقيقه بايد انجام شود. ورزش هاي كششي خاصي وجود دارد كه ممكن است
( اندام زیبا )تا حدي باعث آزاد شدن هورمون رشد شوند.

با انجام حركات كششي كه مستلزم كار گروهي ماهيچه ها مي باشد، شدت فعاليت ورزشي بالا مي رود و به دنبال آن غده هيپوفيز قدامي مجبور مي شود كه هورمون رشد بيشتري آزاد نمايد. شركت در فعاليت هاي ورزشي هوازي شديد نيز مي تواند باعث افزايش ترشح هورمون رشد شود.


5- دريافت اسيد آمينه گليسين قبل از فعاليت ورزشي مي تواند تا حدي باعث تحريك ترشح هورمون رشد شود. ولي اين اسيد آمينه زماني موثر است كه به صورت مكمل دريافت شود.
( اندام زیبا )با مصرف غذاهاي غني از اسيد آمينه گليسين ( مانند گوشت ، ماهي ، مرغ و شير ) قبل از فعاليت ورزشي، نمي توان ترشح هورمون رشد را افزايش داد، زيرا با مصرف اين نوع غذاها قبل از فعاليت ورزشي، معده شما پر خواهد شد و گليسين اضافي جذب بدن نخواهد شد. اگر اسيد آمينه گليسين بيشتر از مقدار لازم دريافت شود، ( اندام زیبا )مقدار اضافي آن بايد از سد خوني- مغزي ( blood-brain barrier ) عبور كند، در نتيجه اثر گليسين بر روي ترشح هورمون رشد كاهش مي يابد.


بنابراين مي توان گفت،فقط در صورتي كه اين اسيد آمينه به صورت جدا و به شكل مكمل و ترجيحاً با معده ي خالي مصرف شود،
( اندام زیبا )باعث آزاد شدن هورمون رشد مي شود. در اين حالت سرعت جذب گليسين بالا مي رود و ساير اسيدهاي آمينه نيز با جذب آن تداخل نخواهند كرد.


6- بيشترين مقدار هورمون رشد در دو ساعت اوليه خواب ترشح مي شود.هرگز دو ساعت قبل از خواب وعده غذايي سنگين ( حاوي مقادير زياد مواد غذايي ) مصرف نكنيد،
( اندام زیبا )زيرا نياز به انسولين بالا بعد از مصرف زياد مواد غذايي، از آزاد شدن هورمون رشد به مقدار زياد جلوگيري مي كند. در نتيجه بدن نمي تواند از فوايد استراحت بهره مند شود.

همچنين به نظر مي رسد ،شب بهترين زمان براي دريافت مكمل اضافي جهت افزايش ترشح هورمون رشد مي باشد. محققان دريافته اند ،
( اندام زیبا )مصرف اسيدهاي آمينه آرژنين و اُرتينين با يكديگر و با معده خالي، قبل از خواب مي تواند مقدار هورمون رشد را افزايش دهد. مكمل هاي قابل دسترس مطمئن تري نيز وجود دارند كه شما مي توانيد از آنها استفاده كنيد. مثلاً 5- هيدروكسي تريپتوفان كه قبلاً براي درمان بي خوابي استفاده مي شد، به ترشح هورمون رشد كمك مي كند.

البته تمامي اين مكمل ها بايد تحت نظر پزشك و با تجويز وي مصرف شوند و ار مصرف خودسرانه آنها خودداري كنيد.
( اندام زیبا )
 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  با تحریک هورمون رشد توده عضلانی بسازید
تلاش روزانه ما در جهت کسب و افزایش توده‌های عضلانی می‌باشد. اگر شما هم به دنبال چنین چیزی هستید (تکه‌های ضخیم گوشت) بایستی پاسخ را با ۳ هورمون کلیدی شامل تستسترون، انسولین و هورمون رشد (GH) تحریک کنید.

تلاش روزانه ما در جهت کسب و افزایش توده‌های عضلانی می‌باشد. ( اندام زیبا )اگر شما هم به دنبال چنین چیزی هستید (تکه‌های ضخیم گوشت) بایستی پاسخ را با ۳ هورمون کلیدی شامل تستسترون، انسولین و هورمون رشد (GH) تحریک کنید. هر سه مورد مهم بوده اما در این مقاله عمدتاً با هورمون رشد (GH) سروکار داریم چراکه کسب مزیت‌های دو جانبه در جهت افزایش بیشتر عضله و تحلیل رفتن چربی‌ها می‌شود که این چربی‌ها تمام آن توده عضلانی را که به سختی به‌دست آورده‌ایم پنهان می‌کنند.( اندام زیبا )
۱) تمرینات ورزشی سنگین انجام دهید
ورزش، یک روش مؤثر و علمی در جهت آزاد کردن هورمون رشد می‌باشد. اگر می‌خواهید سبب فعال‌سازی هورمون رشد شوید( اندام زیبا ) با وزنه‌های سنگین و حداکثر در هر ست ورزش کنید.
۲) به ورزش‌های (حرکت‌های) اصلی بپردازید
تمرینات مرکب چند مفصلی مثل اسکوات، پرس‌ها (که در آنها شما می‌توانید از میازن وزنه‌های سنگین‌تری استفاده کنید) از تمرین پشت پا، تمرینات چرخشی و تمرینات پرتابی بهتر می‌باشند چراکه سبب آزادسازی (GH) بیشتری می‌شوند. برای حصول نتایج مطلوب به انجام حرکت‌های اصلی بپردازید یعنی حرکاتی که اجازه می‌دهد شما با وزنه‌های سنگین‌تری کار کنید.
۳) به سرعت ورزش کنید
این امر فقط برای فاز تمرکزی حرکت کاربرد دارد. هرچه سرعت در طی انقباض بالا رفته و حرکت شدیدتر و خشن‌تر باشد GHبیشتری آزاد خواهید کرد. مطالعات نشان داده است ( اندام زیبا )که دوندگان حرفه‌ای سرعت می‌توانند خروجی GH را با انجام تناوب‌های ۳۰ ثانیه‌ای تمرینات دوی سرعت ۱۰ برابر افزایش دهند. اگر تکرارهایتان را به‌طور شدید و حمله‌وار افزایش دهید به‌طوری که حرکت از شکل صحیح آن خارج نشود به شما کمک می‌کند تا بتوانید فیبر عضلانی نوع B-H را احیاء کرده که به نوبه خود سبب افزای سطوح GH می‌شود.
۴) استراحت بین حرکت‌های ورزشی (ست‌های تمرینی)
حرکت کردن سریع از یک ست به ست بعدی سبب مهارت شدت تمرین می‌شود اما این بدین‌ معنا نیست که بایستی خیلی طولانی استراحت کنید. ( اندام زیبا )۱ تا ۲ دقیقه مدت‌زمانی ایده‌آل می‌باشد که سبب افزایش پاسخ‌های هورمون رشد که در طی مقدار یا دامنه پایانی آن اتفاق می‌افتد می‌شود.
۵) ست‌های بیشتر برای افزایش بیشتر GH
اگر تا حد ناتوانی و فقط برای یک ست ورزش کنید اثر چندانی در افزایش GH نخواهد داشت. دوره‌های متنوعی لازم است. مطمئن شوید که در هر ست وزنه‌های سنگینی بلند می‌کنید و به سختی کار می‌کنید تا بتوانید بهره‌وری عضلانیتان را به حداکثر برسانید. وقتی که می‌بینید( اندام زیبا ) حرکت را یک تکرار دیگر نمی‌توانید انجام دهید این بدان معنا است که وقت آن رسیده تا در برنامه خود به حرکت بعدی بپردازید.
۶) تعداد تکرار مؤثر در هر ست
تمرین کردن در دامنه ۱۲ ـ ۸ تکرار مؤثرترین روش برای نگهداری GH در سطح بالا می‌باشد و سبب احیاء افزایش فشار در تمام فیبرهای عضلات تحت فشار می‌شود.( اندام زیبا ) تکرارهای بالاتر از ۲۰ تکرار و وزنه‌های خیلی سنگین (۲ تا ۳ تکرار) سبب افزایش GH به همان اندازه نمی‌شود.
۷) به‌سوی انفجار گیاهی بشتابید
ترکیبی از ۳۳۴ میلی‌گرم از ماهوآنگ (Mahuang) یعنی ۲ تا ۴ کپسول و مقدار ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم از کافئین (۱ تا ۲ فنجان قهوه) قبل از ورزش به‌عنوان محرکی در جهت افزایش قدرت انقباض عضله عمل می‌کند. در حالی‌که سبب افزایش سطوح نوراپی‌نفرین (NE) در مغز می‌شود.
NE می‌تواند به شما کمک کند تا به‌طور سنگین‌تر ورزش کنید. هم‌چنین سبب ذخیره گلیکوژن می‌شود و ممکن است به شما کمک کند تا GH خود را افزایش دهید.( اندام زیبا ) تمرین کردن بسیار سنگین سبب افزایش فوق‌العاده سطوح کورتیزول می‌شود که باعث سرکوب شدن (فرونشاندن) IGH-I شده که اثرات GH افزوده شده را محدود می‌کند.
۸) قبل از ورزش از کربوهیدرات‌ کم‌شیرین استفاده ببرید
غذاهائی مثل جوی دو سر و مربا نمونه‌هائی انتخابی به‌عنوان کربوهیدرات‌ه ای مصرفی قبل از تمرین می‌باشند. چراکه آنها به آرامی هضم می‌شوند ( اندام زیبا )و آزادسازی مقادیر کم تا متوسط انسولین را پیشرفت می‌دهند. کربوهیدرات‌ه ای پُر شیرین مانند کیک برنج و شکر سبب افزایش ترشح انسولین می‌شوند که باعث جلوگیری از آزادسازی هورمون رشد می‌شود.
۹) بعد از ورزش به مقدار مناسب غذا بخورید
کربوهیدرات‌ه ائی که سریع عمل می‌کنند مثل آب میوه، پوره سیب‌زمینی و نوشیدنی‌های کربوهیدراتی بایستی همراه با منابع پروتئین زود جذب شونده مانند سفیده تخم‌مرغ و پودر پروتئین استفاده شوند تا بتوانند ترشح رشد را در ۲ ساعت اولیه بعد از تمرین شدیداً افزایش دهند.
۱۰) گلوتامین‌ها سبب تأثیر بیشتر GH می‌شوند( اندام زیبا )
برای به‌دست آوردن بیشترین حجم از این دستور استفاده کنید: ۲ گرم گلوتامین را قبل از تمرین و ۲ گرم گلوتامین را بعد از تمرین مصرف کنید تا سبب حداکثر عملکرد GH شود.( اندام زیبا )

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
 
درمورد این هورمون بیشتر بدانیم

مصرف این ترکیب که برخی به غلط ، آن را جزو دارو های استروئیدی طبقه بندی کرده اند ، در رقابت های پرورش اندام کماکان قانونی بوده و دوپینگ محسوب نمی گردد.هورمون تستوسترون که زمانی در ورزش پرورش اندام انقلابی را رقم زده بود( اندام زیبا ) ، با پیدایش و رواج مصرف هورمون رشد ، گویا عرصه را خالی کرده است. هورمون رشد به طور طبیعی و مداوم در بدن آدمی ترشحمی شود. برخی از متخصصین ، این هورمون را تجسمی واقعی ازاکسیر جوانی قصه ها و افسانه دانسته و به معجزات آن ایمان آورده اند. هدف از بیان این مطالب تشویق شما برای استفاده از این
هورمون که مشروعیت قانونی آن نیز در برخی موارد زیر سوال رفته ، نبوده و اهداف اطلاع رسانی را دنبال می کند. میزان ترشح هورمون رشد باافزایش سن انسان کمتر و کمتر می گردد.زمانی که به سن 30 سالگی می رسیم ، به میزان 25% از ترشح این هورمون کم می شود( اندام زیبا ) و درسن 60سالگی ، میزان ترشح آن به 25 درصد مقدار پایه کاهش می یابد. گفته می شود اگر میزان ترشح هورمون رشد در بدن تحت تأثیر گذشت زمان کمتر نشده و به قوت خود باقی می ماند قد انسان ده ها سانتی متر از اندازه های معمولی فراتر رفته و طول عمر طبیعی وی نیز به بیش از
140 سال می رسید !این هورمون اگر چنانچه به همراه هورمون تستوسترون و انسولین مصرف می گردد، اثرات آنابولیکی معجزه آسایی را در مردان سبب می شود. شکی وجود ندارد که وجود مقادیر کافی از این هورمون در بدن برای رشد و همچنین بلوغ مردان ضروری است ( اندام زیبا )اما این واقعیت را نیز نمی توان نادیده گرفت که با افزایش سن و فرا رسیدن دوران کهولت، از میزان ترشح طبیعی این هورمون در
بدن نیز به شدت کاسته می شود.تعداد4000 نفر از پزشکانی که به طور مشترک و در مورد اثرات این هورمون در بدن تحقیق کرده و نتایج تحقیقات خود را در قالب کتب و مقالات متعدد منتشر کرده اند، متفق القول هستند که یکی از
دلایل عمده و اولیۀ بروز پیری و همچنین ایجاد اختلال در کارکرد طبیعی ارگان های اصلی بدن که در سنین کهولت رخ می دهد، می تواند کاهش محسوس ترشح هورمون رشد در سنین بالاتر از 40 سال باشد.
این پزشکان همچنین عقیده دارند که تحریک دوباره ترشح طبیعی این هورمون و باز گرداندن سطح سرمی آن به میزان اولیه اثرات خارق العاده ای در احیاء مجدد انرژی و قوای از دست رفته در دوران پیری بر جای خواهد گذاشت. مجله پزشکی New England و برخی دیگر از مجلات پزشکی در سرتاسر جهان با چاپ مقالات متعدد در این زمینه ادعا کرده اند که با جایگزین کردن هورمون رشد تحلیل رفته در دوران پیری می توان آتروفی عضلات، ریزش موی سر، افزایش چربی زاید، سفید شدن موهای سرو صورت و حتی قوای از دست رفتۀ حیاتی در دوران پیری را دوباره به حالت اولیه باز گرداند. علاوه براین، هورمون رشد اثرات معجزه آسایی در کاهش و تعدیل سطح کلسترول خون، افزایش مطلوب قوای جنسی، تقویت عمومی حافظه، تعدیل و تنظیم فشار خون،تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سریع زخم ها، تسریع التیام صدمات فیزیکی و رفع چین و چروک
های پوستی ناشی از کهولت سن نیز از خود نشان می دهد. ( اندام زیبا )
هورمون رشد جز داروهای خاص و بسیار با اهمیت بوده و برای تهیه آن از داروخانه ها نیز الزاماً باید نسخه پزشک متخصص ارائه گردد. مصرف این هورمون همواره باید تحت نظر و مراقبت پزشک متخصص صورت بگیرد.برای تعیین و مقدار صحیح و دقیق هورمون رشد موجود در خون، مطمئن ترین روش، انجام آزمایشات پزشکی خواهد بود. اگر چنانچه پس از مطالعه جواب این آزمایش ها، نیازی به دریافت خارجی این هورمون احساس گردد، مصرف روزانه 1 الی 2 واحد توصیه شده و پس از سه روز آزمایش خون دوباره تکرار می گردد.ترشح هورمون رشد در انسان از دوران جنینی آغاز شده و در میان سالی به اوج خود می رسد.( اندام زیبا )همانگونه که پیشتر نیز بدان اشاره کردیم میزان ترشح این هورمون به مرور زمان کمتر شده و درسنین کهولت و پیری به پایین ترین حد خود می رسد.دانشمندان امروزه، بر این باورند که یکی از عمده دلایل به وجود آمدن مرحله پیری، کاهش تدریجی
این هورمون در بدن می باشد. ( انیستوی ملی مبارزه با پیری ) در امریکا از دانشگاه های معتبر این کشور درخواست کرده است( اندام زیبا ) تا در مورد پدیده پیری و ارتباط آن با میزان ترشح هورمون رشد، تحقیقات بیشتری انجام دهند. تحقیقات انجام شده دراین زمینه در طی 5 سال اخیر به نتایج شگفت
انگیزی درمورد اثرات ضد پیری این هورمون رسیده است.تأکید علم پزشکی همواره بر تشخیص علت و درمان قطعی بیماری ها بوده است. اما متأسفانه چنین به نظر می رسد که ریشه و علت اصلی بروز برخی بیماری ها از جمله : بیماری های قلبی – عروقی، سرطان، سکته های قلبی و مغزی، آلزایمر و برخی بیماری های کشنده دیگر، روند طبیعی پیری بوده و قابل درمان نیستند. علاوه بر این، علم پزشکی هیچگاه پدیده پیری را به عنوان نوعی بیماری، مورد بحث وبررسی قرار نداده است. اکنون در مورد بیماری های خطرناک یاد شده می توان چنین اظهار نظر کرد که بهتر خواهد بود( اندام زیبا ) که به جای درمان عوارض و علائم این بیماری ها، ریشه اصلی آن را که همانا پدیده پیری سلول ها می باشد، درمان کرد. امروزه خوشبختانه به
این نکته پی برده ایم که بسیاری از علائم و عوارض پیری که زمانی لاعلاج به نظر می رسیدند
اکنون دیگر به راحتی قابل پیشگیری و درمان هستند.
محققان زیادی هستند که در مورد اثرات مصرف هورمون ها بر روند پیری تحقیق می کنند اما متخصصان (مؤسسه ملی و مرکز تحقیقات پیری ) دربالتیمور ومری لند آمریکا تحقیقات گسترده ای را بر روی تأثیر هورمون های جنسی بر روند طبیعی پیری و همچنین بر فعالیت های متا بولیکی
بدن انجام داده اند.
به کمک هورمون درمانی و با بازگرداندن سطح سرمی هورمون های جنسی وهورمون رشد در خون به حد طبیعی و نرمال، بسیاری از عوارض پیری و سالخوردگی، قابل پیشگیری و درمان است. به کمک این روش می توان قوای از دست رفتۀ جسمی و روحی را بازگرداند. با به کارگیری
این نوع ویژه از درمان، می توان افزایش محسوس قدرت بدنی وحجم توده عضلانی (که معمولاً درسنین کهولت به تحلیل می رود ) و همچنین بهبود کار وعملکرد سیستم قلبی و عروقی را حتی در
سنین سالخوردگی نیز تجربه کرد.حتماً خود نیز می دانید که هورمون ها پیام رسان های شیمیایی بسیار ریزی هستند که در غده های درون ریز بدن تولید شده اند و مرتباً وارد جریان خون می شوند. این ترکیبات وظیفۀ، تنظیم فعالیت های حیاتی بدن را برعهده داشته ودر فرایند رشد، سلامت عمومی و ترمیم بافت های صدمه دیده و صد ها صد ها فعالیت دیگر بدن، نقشی انکارناپذیر را برعهده دارند.( اندام زیبا )شاید شناخته شده ترین هورمون در بدن آدمی، هورمون انسولین باشد که از غده پانکراس ترشح می شود.پیش از کشف این هورمون و پیش از شناسایی کامل اثرات آن در بدن، انسان های زیادی بر اثر بیماری دیابت جان خود را از دست داده بودند. اکنون با دست یافتن انسان به تکنولوژی تولید آزمایشگاهی این هورمون، بیماری دیابت نیز درمان پذیر شده و مبتلایان به این بیماری به راحتی قادر به کنترل این بیماری و ادامۀ حیات طبیعی خود گردیده اند.به کمک مهندسی ژنتیک که در طی چند سال اخیر پیشرفت های در خور توجهی در این رشته نیز حاصل شده است، تهیه و تولید انبوه نوع سنتتیک هورمون های بدن انسان امروزه به راحتی انجام گرفته وفرآورده های حاصل نیز در شرایط خاص به بیماران تجویز می شوند.وجود مقادیر کافی از هورمون های مختلف در خون، امکان عملکرد صحیح سیستم اعصاب مرکزی را فراهم می کند. کمبود هر یک از این هورمون ها، سلول های بدن را به شدت تحت تأثیر قرار داده
و علائم و نشانه های پیری را در انسان پدیدار می کند. ( اندام زیبا ) اگر شما موفق به بازگرداندن سطح هورمون های مختلف بدن به اندازه های دوران جوانی و25 سالگی خود بشوید، یقیناً، بسیاری از علائم و نشانه های پیری و فرسودگی را نیز از خود دور خواهید کرد.
 
فواید هورمون رشد

این هورمون درسال 1920 کشف و در سال 1956 نیز به صورت « سوماتوتروپین » استحصال گردید. فواید این هورمون در بدن آدمی بی شمار است به طوری که امروزه نیز تحقیقات جدیدی که انجام می شوند منا فع واثرات جدید و ناشناختۀ آن را بر ملا می کنند. این هورمون به طور طبیعی در بدن موجود بوده و در سنین 20 الی 30 سالگی میزان ترشح آن به اوج خود می رسد این هورمون تحت تأثیر تحریکات هیپوتالاموس از غده هیپوفیز ترشح می گردد. از اثرات شگفت انگیز این هورمون می توان به موارد زیر اشاره کرد:( اندام زیبا )
• هورمون رشد سنتز پروتئین در عضلات را تشدید کرده و فرایند ریکاوری و بازسازی و ترمیم بافت های صدمه دیده را تسریع می کند.
• تحقیقات اخیر نقش مثبت آن در متابولیسم و سوخت وساز چربی های زاید و همچنین افزایشمیزان تولید انرژی در بدن را اثبات کرده است. ( اندام زیبا )از این هورمون می توان در حفظ توده عضلانی در دوره های رژیم لاغری نیز بهره گرفت.
• مصرف این ترکیب کیفیت خواب ادمی را بهبود بخشیده وموجب می گردد تا شخص در حین استراحت به مراحل عمیق خواب که برای ریکاوری بدن ورشد عضلات نیز ضروری است برسد.
• این هورمون بر استحکام استخوان ها نیز می افزاید.

• مصرف این هورمون تاثیر مثبتی برروند عملکرد قلب و کلیه ها خواهد داشت.

دراین مجال کوتاه تنها به برخی از اثرات هورمون رشد اشاره شد اما همین مقدارنیز برای اثبات برتری ان نسبت به تستوسترون کافی است.گذشته از برتری هایی که این هورمون نسبت به هورمون تستوسترون دارد دزهای پایین ان عوارض جانبی چندانی را نیز در پی نداشته وبرخلاف تستوسترون دربدن به هورمون های جنسی زنانه نیزتبدیل نمیگردد.( اندام زیبا ) این هورمون به تنهایی ویا به همراه هورمون تستوسترون مصرف می گردد.گفته میشود که مطلوبترین حد وجود آن درخون به اندازه ی 1 الی 5/1 میلی گرم است.از علائم کمبود این هورمون دربدن میتوان به افزایش میزان چربی بدن-افزایش وزن-کاهش محسوس حجم توده ی عضلانی –کاهش سطح انرژی و قوای حیاتی و دیگر علائم جسمی و روحی اشاره کرد که تمامی این علائم در دوران کهولت و سالخوردگی یعنی زمانی که میزان ترشح هورمون رشد به کمترین مقدار خود در بدن میرسد نیز دیده می شود. ( اندام زیبا )کاهش این هورمون در بدن منجر به کم شدن تراکم بافت استخوانی بیماری های قلبی عروقی و در نهایت مرگ انسان می گردد.کمبود ترشح این هورمون اثرات مخرب روانی را نیز در پی خواهد داشت.
تحقیقات ومطالعات بالینی به وضوع نشان داده است که مصرف مکمل های حاوی هورمون رشد و همچنین مکمل های حاوی هورمون تستوسترون علائم جسمی و روانی پیری را به طور مطلوبی درمان کرده ونشاط و قوای جوانی را به انسان بازمی گرداند.( اندام زیبا ) تحقیقات نشان می دهند که با مصرف مکمل های حاوی هورمون رشد حدوداً 20 درصد کاهش در میزان چربی های بدن و 10 درصد نیز
افزایش در حجم توده عضلانی اتفاق می افتد. این در حالی است که مصرف هورمون تستوسترون به همراه هورمون رشد نیز نتایج را به مراتب بهتر خواهد کرد.
 
چگونه می توان میزان ترشح هورمون رشد را افزایش داد؟

این پرسش در مباحث تغذیه و در مباحث مکمل های غذایی به کرات مطرح می گردد. از بین روشهای معقول وقانونی افزایش میزان این هورمون در بدن می توان به 4 مورد اساسی: تمرین - استراحت - تغذیه - و مصرف مکمل های غذایی اشاره کرد:

تمرین:
کار با وزنه های سنگین و تحمل فشار طاقت فرسای تمرین چیزی که شما نیز با آن بیگانه نیستید.تمرینات شدید فعالیت های نفسگیر و خستگی های طولانی مدت فیزیکی از کلید های افزایش ترشح هورمون رشد به حساب م آیند. چرا که بروز حالت های کاتابولیک در بدن سنتز پروتئین بیشتری را طلب می کند( اندام زیبا ) و در شرایط کمبود انرژی سوخت و ساز چربی ها انرژی لازم برای احیاء دوباره ی ذخایر گلیکوژن را در اختیار سلول ها قرار می دهد.
گفته می شود که افزایش ترشح هورمون رشد نوعی پاسخ منطقی و تدافعی بدن در برابر بروزحالت های کاتابولیک بوده وگفته های بالا نیز به این منزله نخواهد بود که شما برای افزایش ترشح هورمون رشد در بدن درصدد ایجاد حالت های کاتابولیک نظیر افراط در تمرین و خستگی های طولانی مدت بکنید.
انچه که علم فیزیولوژی نیز آن را تائید می کند( اندام زیبا )این است که حداکثر طول تمرین روزانه نباید از 45 دقیقه تجاوز کند.در غیر این صورت با افزایش ترشح هورمون (کورتیزول)و کاهش ترشح هورمون رشد بدن از نظر عضله سازی در شرایط نا مساعدی قرار می گیرد . اما اگر به مدت یک ماه برنامه ی تمرین 40 دقیقه در روز را به کار بسته و پس از این مدت هر ماه 2 دقیقه به طول تمرینات روزانه ی خود اضافه کنید پس از گذشت 10 ماه و بدون تجربه کردن حالت های کاتابولیک در بدن قادر به انجام یک ساعت تمرین کامل در روز خواهید بود.توجه داشته باشید که تمرینات طولانی تراز یک ساعت نیز تحت هیچ شرایطی توصیه نمی گردد.شدت تمرین را بین متوسط تا سنگین انتخاب کنید.گفته می شود که انجام 25 ست در هر جلسه تمرین مناسب به نظر میرسد.( اندام زیبا )
استراحت:
75 درصد از کل هورمون رشد ترشح شده در بدن در حالت استراحت و خواب ترشح می شود.استرس واختلال در خواب شبانه را می توان مهم ترین عامل بازدارنده در تحریک هورمون رشد دانست گفته می شود ( اندام زیبا )که چرت زدن وخواب نیمروز سبک چندان تاثیر مثبتی در تحریک ترشح هورمون رشد ندارد.ترشح هورمون رشد تنها زمانی که شما در خواب عمیق شبانه فرو می روید افزایش می یابد.خواب کافی در طول شبانه روز که بین 8 الی 10 ساعت نیز توصیه شده است ترفند خوبی برای تحریک ترشح این هورمون خواهد بود.علاوه براین تنظیم و زمان بندی دقیق
خواب شبانه نیز عاملی مهم در افزایش هر چه بیشتر ترشح این هورمون به شمار می رود.
تغذیه:
این قسمت از بحث برای کسانی که اعتقاد به تمرین طبیعی داشته و از مصرف داروهای شیمیایی نیز روی گردانند جالب توجه خواهد بود.امینواسیدها را شاید بتوان نقطه ی تلاقی بین بحث تغذیه ومبحث هورمون رشد انسانی دانست.( اندام زیبا )نکته حائز اهمیت در مصرف این ترکیبات اینکه به همراه مصرف آمینو اسید ها باید 12 الی 15 درصد از رژیم غذایی روزانه شما را نیز چربی های مفید تشکیل دهند. در بین چربی ها کلسترول که پیش ماده ی اصلی هورمون رشد و اکثر هورمون های آنابولیک دیگر نیز به شمار می رود از اهمیت فوق العاده ای برخورداراست.( اندام زیبا )
ازدیگر منابع غذایی موثر در تحریک ترشح هورمون رشد می توان به ویتامین c و دیگر آنتی اکسیدان ها اشاره کرد.برای به حداکثر رساندن ترشح هورمون رشد مخلوطی از آمینواسیدهای یاد شده را 45 دقیقه قبل از تمرین مصرف کرده و در روزهای استراحت نیز همین عمل را به هنگامصبح ونیز اندکی قبل از خواب تکرار کنید
مصرف مکمل های حاوی هورمون رشد:
هدف از این بحث، تجویز فرم تزریقی هورمون رشد نیست. علیرقم اینکه مصرف این دارو کماکان مجاز بوده و تحت نظر پزشک معالج انجام می گیرد، اما ما قصد توصیه کردن این دارو را نداریم.مکمل های حاوی این هورمون بسیار مؤثر عمل کرده و باعث تشدید سنتز پروتئین و افزایش شدید حجم عضلانی می گردند. بر خلاف اغلب داروهای هورمونی، این دارو در تست های دوپینگ، قابل ردگیری نیست. این دارو اگر چه در دزهای پایین، عوارض جانبی خاصی را سبب نمی شود( اندام زیبا ) اما گفته می شود که دزهای بالای آن عوارض وحشتناکی را به دنبال خواهد داشت معمول ترین عارضۀ افزایش مصرف و یا ترشح نا متعادل هورمون رشد به صورت بیماری « آکرومگالی » بروز می کند. هورمون رشد علاوه بر افزایش روند رشد عضلات، استخوان های دست و صورت را نیز رشد داده و قطورتر می کند. اولین علائم این بیماری به صورت بزرگی چانه و کلفت شدن انگشتان دست و بزرگ شدن غیر طبیعی پاها دیده می شود. هورمون رشد با افزایش حجم عضلانی، قدرت بدنی را نیز تا حدودی تقویت می کند. شبیه ترین هورمون به این ترکیب را می توان « lgf-1» دانست که اصطلاحاً در فاکتور رشد شبه انسولین 1 نیز خوانده می شود .هورمون رشد به مدت چندین دهه از هیپوفیز اجساد استحصال می شده ( اندام زیبا )و همین امر نیز احتمال آلودگی افراد به بیماری کشنده « bse » را سبب می گردید. امروزه این هورمون به صورت مصنوعی و تحت عنوان تجارتی « سوماتوتروپین » تهیه و عرضه می گردد.
 
 
چند توصیه برای افزایش ترشح طبیعی هورمون رشد


1) قبل از پرداختن به تمرین روزانه، از کربوهیدرات های سبک نظیر آنچه که در پسته و جوانه گندم یافت می شود

استفاده کنید.

2) به هنگام خواب نیز از قند های سنگین اسفاده نکنید. کربوهیدرات ها با افزایش ترشح هورمون انسولین باعث

انباشته شدن چربی در بدن می شوند.( اندام زیبا )

3) در طول روز 2 الی 3 بار و هر بار با شدت تمام تمرین کنید. توجه داشته باشید که طول هر جلسه تمرین باید

حدالامکان کوتاه باشد.

4) همواره لباس گرم به تن داشته باشید.

5) از خواب عمیق وکافی شبانه غافل نشوید.

6) در طول روز از آمینواسید های یاد شده بهره بگیرید.

7) رژیم غذایی متعادلی از پروتئین ها، قندها و چربی ها را برای خود تنظیم کنید.

8) 5 یا 6 وعده در روز غذا بخورید.

9) حدالامکان در طول روز 20 دقیقه از وقت خود را در سونا بگذرانید.

10) در تمرینات خود از حرکات پایه ای اسکوات، لیفت و پرس سینه بهره بگیرید.

11) خواب نیمروزی را فراموش نکنید.( اندام زیبا )

12) تنوع در تمرینات را فراموش نکنید، توجه داشته باشید که که یکنواخت شدن تمرینات میزان ترشح هورمون رشد

در بدن می کاهد.
 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  بیماری آکرومگالی


آكرومگالي، بيماري غده هيپوفيز است. غده هيپوفيز، غده‌اي كوچك اما بسيار مهم است كه در قاعده مغز و پشت پل بيني قرار گرفته است.

وجود تومور در اين غده، عملكرد آن را تحت تأثير قرار مي‌دهد. البته هميشه اين تومورها نسبت به سرطانها كم خطرتر هستند و در هيچ جاي ديگر رشد نمي‌كنند.
( اندام زیبا )

آكرومگالي زماني ايجاد مي‌شود كه وجود يك تومور در غده هيپوفيز سبب توليد بيش از حد هورمون رشد شود.

آكرومگالي بيماري نادري است كه سالانه از هريك ميليون نفر، فقط ‌٤ نفر به آن مبتلا مي شوند و معمولاً در بزرگسالان ‌50-30 ساله ديده مي‌شود. اما در سنين ديگر هم ممكن است مشاهده شود.

اگر آكرومگالي در سنين رشد (و قبل از توقف آن) بروز كند سبب ?يگانتيسم يا غول آسايي مي‌شود زيرا افزايش هورمون رشد در بدن سبب رشد غيرمعمول استخوانهاي پاها و بازوها مي شود.

علايم و نشانه هاي آكرومگالي :

علايم و نشانه‌هاي بيماري آكرومگالي در افراد بسيار متفاوت و متنوع است. اما اين اطمينان وجود دارد كه با درمان بيشتر اين علايم برطرف شوند.

برخي از نشانه‌هاي اوليه احساس خستگي و خواب آلودگي است.
( اندام زیبا )افزايش سطح هورمون رشد سبب بزرگي دستها و پاها مي‌شود. علاوه بر آن اين بيماري بر وضعيت چهره نيز تأثير مي‌گذارد و گاه باعث برجستگي غيرمعمول چانه و فك مي شود، تعريق زياد به خصوص در زنان و يا پوست چرب از جمله مشكلات اين افراد است. همچنين اين بيماران از احساس فشار و درد در دستهايشان رنج مي‌برند و در حدود ‌٣/١ آنها مبتلا به ديابت هستند.

بزرگ شدن غده هيپوفيز ممكن است باعث سردرد شود. تحت فشار قرار گرفتن اعصابي كه از بالاي غده هيپوفيز عبور مي‌كنند سبب ايجاد مشكلاتي در ميدان بينايي مي گردد.
( اندام زیبا )

وجود اين تومور سبب كم كاري هيپوفيز مي‌شود و از آنجايي كه اين غده اعمال تخمدانها، بيضه، تيروئيد و غده آدرنال را در كنترل دارد، كم كاري آن علائمي چون ناتواني جنسي، ناباروري و دوره‌هاي قاعدگي نامنظم را ايجاد مي‌كند. البته غده تيروئيد و آدرنال كمتر تحت تأثير كم كاري غده هيپوفيز قرار مي‌گيرند.
( اندام زیبا )

با توجه به شناخت اين علائم توسط بيمار و خانواده او مي‌توان از پيشرفت و گسترش آنها جلوگيري نمود.

روش تشخيص آكرومگالي:
پزشك انجام آزمايش قند خون را به شما توصيه مي كند. ميزان قند و هورمون رشد خون شما اندازه گيري مي‌شود، در صورتي كه مبتلا به آكرومگالي باشيد ميزان هورمون رشد بالاتر از مقدار طبيعي نشان داده مي شود.

اگر چنين باشد ساير هورمونها مورد بررسي قرار مي‌گيرند و در صورت كمبود، مقدار آنها، با دارو جايگزين مي شود. علاوه بر آن با انجام يك اسكن (MRI يا CT
اسكن) اندازه غده هيپوفيز معين مي شود.
( اندام زیبا ) ممكن است جهت واضح تر شدن تصاوير، از تزريق دارويي قبل از انجام اسكن استفاده شود.
درمان آکرومگالی :
آكرومگالي ممكن است با عمل جراحي بر روي هيپوفيز، درمان با اشعه X، دارودرماني و يا تركيبي از همه اين موارد درمان شود. امروزه براي بيشتر بيماران (البته بسته به شرايط آنها) نخستين درمان، جراحي است.

هدف تمام روشهاي درماني كاهش توليد هورمون رشد و رساندن آن به حد طبيعي است كه سبب از بين رفتن علائم بيماري و بهبود وضعيت عمومي بيمار مي گردد.
( اندام زیبا )
 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  Humagro
نام مكمل:
هوماگرو بسته بندي: قرص در بسته هاي 378 عددي
موارد مصرف: افزايش دهنده هورمن رشد وكاهش دهنده چربي.
توضيحات: اين قرص ها را بايد زير زبان گذاشت، چراكه اين روش مصرف يكي از سريعترين راه‌هاي جذب مي‌باشد. اگر باور نداريد به بيماران قلبي توجه كنيد كه در زمان فشار و استرس داروي نيتر و گليس خود را زير زبان قرار مي‌دهند تا از سكته‌هاي قلبي جلوگيري كنند ظرف چند ثانيه اين دارو جذب و وارد خون مي‌شود.
هورمن رشد يا سوماتوتروپين بيشترين هورموني است ( اندام زیبا )كه توسط غده هيپوفيز توليد مي شود. اين هورمن مسئول رشد صحيح تا دوره بلوغ كامل مي‌باشد وقتي به سنين بالا مي‌رسيم هورمن رشد به اندازه هورمونهاي ديگر توليد ميشود يعني مقدار توليد آن كاهش مي‌يابد در سال 1986 كمپاني الي لي لي، هورمون رشد انساني، هوماتروپ را عرضه كرد اين دارو كه اكسير جواني نام گرفت، در واقع با هورمون رشد طبيعي انسان يكي بود. ( اندام زیبا )هوماتروپ باعث كم شدن چربي، افزايش حجم عضلات ضعيف (بدون تمرين)، از بين بردن چين و چروك، برگرداندن جواني تمام ارگانهاي بدن، كاهش خستگي، پايين آوردن فشار خون، اصلاح چربي خون (كلسترول)، بالا بردن قدرت جنسي، متعادل نمودن ديگر هورمونها مي­گردد.
نحوه مصرف: روزانه 3 بار، و هر بار 3 قرص را زير زبان قرار دهيد.
محصول شركت: ASN

 

:clonidine
درافراد سالم و بالغ کلونيدين باعث ترشح هورمون رشد مي شود، پاسخ هورمون رشد مي شود.
کلونيدين همون Catapres( کاتاپرس) معروفه که عوارض جانبی بسیار بالایی داره و بدنسازا به عنوان کلک استفاده میکنن.
نام تجاری: كاتلرپرس، كاتاپرس پرلونگتس، دیكساریت
----------------------------------------------------------
معرفی دارو:
كلونیدین هم دارای اثرات مركزی و هم اثرات محیطی در بدن است. پیام های مغز را برای حفظ فشارخون كاهش می دهد و فعالیت مسیرهای عصبی را كه به پایین آوردن فشارخون كمك می كند افزایش می دهد. كلونیدین برای میگرن، گرگرفتگی دوران یائسگی و نشانه های ترك اعتیاد نیز مصرف میشود. ( اندام زیبا )عیب اصلی این دارو آن است كه اگر به مقدار لازم برای كنترل فشارخون مصرف شود امكان دارد در صورت فراموش كردن مصرف آن و یا قطع ناگهانی دارو، فشارخون شدید بالا برود. دیگر داروها بر كارآیی آن برای درمان فشارخون بالا به شدت لطمه می زنند.
مقدار مصرف برای بزرگسالان:

برای فشارخون بالا: روزی 0/15 تا 1/2 میلیگرم مقدار 2/4 میلیگرم در روز در برخی موارد مقاوم مصرف شده اند.

برای میگرن: 100 تا 150 میكروگرم در روز.


شروع تأثیر دارو: 2 تا 5 ساعت (برای قرص و كپسول)، 10 دقیقه (برای آمپول).


ادامه اثر دارو: 6 تا 20 ساعت.

======================
کلونیدین (Clonidine Hcl)


نام تجارى : Catapres


گروه درمانى : ضد هایپرتانسیون� � درمان سندرم محرومیت از اوپیوئید، پروفیلاکسی سردرد عروقی


گروه مصرف در حاملگى : C


اشکال دارويى :

Tab: 0.2mg


موارد ، روش و مقادير مصرف :

• هیپرتانسیون خفیف تا متوسط و هیپرتانسیون همراه با بیماری کلیه
بالغین: با دوز اولیه 0.05mg الی 0.1mg، سه بار در روز خوراکی شروع شده و به فواصل هر 3-2 روز با توجه به وضعیت بیمار می‌توان دوز را اضافه کرد.( اندام زیبا ) دوز نگهدارنده: معمولاً 0.3mg/day الی 1.2mg/day است اما گاهی، 1.8mg/day ضرورت پیدا می‌کند. گرچه مصرف خوراکی دارو اثر سریعی در پائین آوردن فشار خون ندارد، اما گاهی در کریز هایپرتانسیون یک دوز: 0.1mg الی 0.2mg در ابتدا و سپس: 0.05mg الی 0.1mg هر 4 ساعت تا زمان کنترل فشار خون یا حداکثر تا دوز: 0.5mg الی 0.8mg می‌توان تجویز کرد.
اطفال: 5mcg/kg الی 10mcg/kg در 4-2 دوز تا حداکثر 0.9mg/day.
• محرومیت از اوپیوئیدها
بالغین: دوز اولیه 0.1mg دو بار در روز، به تدریج به مقدار آن افزوده می‌شود.
نوزادان: در ابتدا mcg/kg1 هر 8-6 ساعت، بر حسب نیاز دوز افزوده می‌شود. حداکثر دوز: 2µg/kg هر 4 ساعت.
• ADHD (اختلال بیش فعالی در اطفال)
شروع با دوز 0.05mg/day و سپس هر 7-3 روز 0.05mg به دوز روزانه افزوده و منقسم در 4-3 دوز تجویز می‌شود. حداکثر دوز روزانه 0.4mg.
• سندرم Tourette
بالغین: دوز اولیه 2mcg/kg/day الی 3mcg/kg/day، بعد از 3-2 هفته تا 4mcg/kg/day افزوده می‌شود (گاهی اوقات 5mcg/kg/day) قطع مصرف این دارو تدریجی صورت گیرد. ( اندام زیبا )
اطفال:3µg/kg الی 5µg/kg هر 8-6 ساعت تا حداکثر 0.9mg در 24 ساعت و یا 3µg/kg الی 10µg/kg هر 12-8 ساعت.
• اختلالات اکستراپیرامی� �ال (Akathisia) ناشی از داروهای آنتی‌سایکوتی ک
بالغین: ابتدا 0.1mg سه بار در روز خوراکی.
• پروفیلاکسی سردردهای مکرر عروقی یا میگرن و درمان Flushingناشی از منوپوز
بالغین: ابتدا 0.5mg دو بار در روز، در صورت عدم بهبودی بعد از 2 هفته، دوز دارو را به 0.75mg دو بار در روز می‌رسانیم.
• Premedication در جراحی‌های سرپایی
بالغین: 0.1mg الی 0.3mg خوراکی (شروع اثر طی 60-45)
• تست تحمل کلونیدین برای بررسی میزان هورمون رشد در اطفال
4µg/kg در یک دوز تجویز شده، سپس میزان آزاد شدن هورمون رشد بررسی می‌شود.
• مصارف جانبی: اختلالات اضطرابی و PTSD، OCD، فیبریلاسیون دهلیزی، درمان کمبود هورمون رشد 0.03mg/m2/day الی 0.15mg/m2/day، ارتوستاتیک هایپرتنشن ناشی از نروپاتی سیستم اتونوم، تست تشخییصی فئوکروموسیتو� �: 0.3mg، یک بار، restless leg syndrome، کنترل درد، درمان علامتی اسپاستیسیتی: در اسپاسم اسکلروز مولتیپل: 0.1mg الی 0.2mg کلونیدین 3 بار در روز، محرومیت از نیکوتین در ترک سیگار: 0.15mg/day الی 0.4mg/day، کولیت اولسراتیو: 0.3mg سه بار در روز، نورالژی به دنبال هرپس: 0.2mg/day، درد مزمن نوروپاتیک،اس� �ال ناشی از محرومیت از اوپیوئیدها و اسهال دیابتی


موارد منع مصرف :

منع مصرف: حساسیت نسبت به دارو
احتیاط: مبتلایان به نارسایی شدید کرونر، حمله قلبی اخیر، بیماری عروق مغزی، اختلال هدایت قلبی، نارسایی مزمن کلیوی، اختلال عملکرد کبدی، مبتلایان به اختلالات انسداد عروق محیطی، سابقه ابتلا به افسردگی، کارآیی و بی‌خطر بودن این دارو در کودکان ثابت نشده. ( اندام زیبا )


عوارض جانبى :

شایعترین: خواب‌آلودگی، سرگیجه، یبوست، خشکی دهان، خارش.
مهمترین: عود شدید هیپرتانسیون
سایر عوارض: سنکوپ، نارسائی احتقانی قلب، هیپوتانسیون وضعیتی، تپش قلب، تاکی کاردی، برادی کاردی، پدیده رینود، اختلال در ECG، اختلال هدایت قلبی، آریتمی، کابوس شبانه، بی‌خوابی، توهم، هذیان، عصبی‌بودن، آژیتاسیون، بی‌قراری، اضطراب، افسردگی، سردرد، بثورات جلدی، ادم آنژیونوروتیک� � بدحالی، تهوع، استفراغ، اختلال گذرا در آزمون‌های کبدی، هپاتیت، ضعف قدرت **** در مردان، کاهش میل ****، شب‌ادراری، احتباس ادرار، ترومبوسیتوپن� �، افزایش وزن، ژنیکوماستی، ضعف، خستگی، درد مفاصل و عضلات، کرامپ عضلات پاها، خارش و سوزش چشم.


مصرف در باردارى و شيردهى :

در بارداری تنها در صورت نیاز و با احتیاط مصرف شود. در شیر ترشح شده، در شیردهی با احتیاط تجویز شود.
========================= ========================= =================

Bump: حرفه ای ها از clonidine در مسابقات استفاده نمیکنن.
از Aldactone استفاده میکنن. Andreas Munzer's نیز از این دارو استفاده کرده بود.
عوارض جانبی فوق العاده بالایی داره
اسم دیگرش اسپیرونولاکت� �ن هستش که برای درمان فشار خون در پزشکی بکار میره.
اسپیرونولاکت� �ن یک استروئيد صناعی است که به عنوان آنتاگونیست رقابتی آلدوسترون عمل می‌کند. این دارو با نام تجاری آلداکتون در گروه داروهای دیورتیک قرار می‌گیرد و آثار آلدوسترون بر روی لوله‌های جمع‌کننده قشر کلیه را آنتاگونیزه می‌کند (1)
( اندام زیبا ). این مهار از طریق آنتاگونیسم فارماکولوژیک مستقیم در گیرنده‌های مینرالوکورتی� �وئیدی صورت می‌گیرد. این دارو به گیرنده‌های آلدوسترون متصل شده و تشکیل متابولیت‌های فعال آلدوسترون در داخل سلول را کاهش می‌دهد. این دارو در درمان فشار خون، هیپر آلدوسترونیسم ثانویه، نارسائی احتقانی قلب، سیروز کبدی، سندروم نفروتیک و پر مویی در زنان بکار می‌رود ( اندام زیبا )(2). این دارو دارای ساختار شبه استروئیدی و حلقوی بوده و فرمول بسته آن C12H32SO4 می‌باشد. از عوارض این دارو هیپر کالمی، اسیدوز، ژنيکو ماستی، هیپرپلازی پروستات، بی‌نظمی قاعدگی، مسمومیت کبدی، سردرد، کاهش توان **** و اختلالات قاعدگی می‌باشد و نیز «نگهدارنده پتاسیم» میباشد.
اسپیرونولاکت� �ن به عنوان یک داروی دیورتیک و آنتاگونیست آلدوسترون در درمان فشار خون بالا، اختلالات کبدی، کلیوی و قلبی و همچنین پرمویی در زنان مصرف می‌گردد. از اثرات جانبی این دارو، کاهش میل **** و اختلال درقاعدگی گزارش شده است.
داروی اسپیرونولاکت� �ن یک داروی رایج برای درمان پرموئی وآکنه در زنان می‌باشد و مکانیسم اثر این دارو بر میزان هورمون‌های گونادوتروف FSH و LH منشا مرکزی (هیپوتالاموسی- هیپوفیزی) میباشد.
داروی اسپیرونولاکت� �ن به عنوان یک داروی دیورتیک نگهدارنده پتاسیم باعث افزایش غلظت یون پتاسیم در خون شده و این یون با تحریک کانال‌های کلسیمی وابسته به لیگاند پتاسیمی باعث افزایش رهاسازی GnRH می‌گردد (4). از طرف دیگر داروی اسپیرونولاکت� �ن میزان ترشح دوپامین از هیپوتالاموس را افزایش می‌دهد (9) افزایش دوپامین باعث مهار سنتز ترشح TSH از هیپوفیز می‌گردد و در نتیجه فیدبک منفی TSH روی ترشح TRH حذف می‌شود، افزایش TRH باعث افزایش هورمون‌های تیروئیدی می‌گردد که منجر به افزایش حساسیت و پاسخ سلول های گونادوتروپ به GnRH می‌شود و میزان ترشح LH و FSH را افزایش می‌دهد.
( اندام زیبا )همچنین تحریک گیرنده‌های دوپامینی توسط آگونیست‌های اسپیرونولاکت� �ن تأییدی بر این مطلب است
اتوجه به اینکه سروتونین از طریق گیرنده‌های 5HT2A اثر مهاری روی ترشح هورمون‌های گنادوتروپینی هورمون‌های هیپوفیزی دارد، کاهش سروتونین منجر به افزایش ترشح هورمون‌های گنادوتروپینی از هیپوفیز می‌گردد و از طرفی سروتونین یکی از پیش‌سازهای ضروری در بیوسنتز ملاتونین است و کاهش آن موجب کاهش ترشح ملاتونین از سلول‌های پینئال مي‌گردد که منجر به افزایش نوسانی GnRH و در نتیجه افزایش فعالیت تولیدمثلی می‌شود.
( اندام زیبا )همچنین با مصرف این دارو فعالیت آنزیم Nـ استیل ترانسفراز که در تبدیل سروتونین به N استیل سروتونین دخالت دارد کاهش می‌یابد (21). کاهش فعالیت این آنزیم نیز منجر به کاهش ملاتونین و در نتیجه افزایش فعالیت سلول‌های ترشح کننده GnRH هیپوتالاموسی می‌شود. آگونیست‌های اسپیرونولاکت� �ن در تعدیل عملکرد پروتئین کیناز C (PKC) موثرند (22) و به همین دلیل اسپیرونولاکت� �ن با افزایش فعالیت PKC نسخه‌برداری ژنی از زیر واحد بتای FSH را تقویت کرده و باعث افزایش ترشح FSH می‌گردد. اسپیرونولاکت� �ن با افزایش ترشح اکتیوین A و کاهش ترشح اینهیبین از سلول‌های گرانولوزا بیان ژنی زیر واحد بتای FSH را در سلول‌های LBT2 هیپوفیز افزایش می‌دهد.( اندام زیبا )این دارو با کاهش فولیستاتین در سلول‌های فولیکولی و سایر نقاط بدن باعث تحریک و افزایش ترشح FSH می‌شود. (15،23). مطالعات نشان میدهد که اسپیرونولاکت� �ن با افزایش پروستاگلاندی� � F2 نیز باعث افزایش ترشح FSH می‌شود (24). مطالعات نشان می‌دهد داروی اسپیرونولاکت� �ن میزان هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد (25) و در نتیجه موجب افزایش بیان ژن نوروپپتید Y در ناحیه قاعده‌ای-میانی هیپوتالاموس می‌گردد (26). نوروپپتید Y رهاسازی LH را تحریک می‌کند. از دیگر آثار این دارو مهار آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین نوع I به نوع II می‌باشد (27) و از آنجا که آنژیوتانسین II یک فاکتور مهاری برای ترشح هورمون LH می‌باشد کاهش آن باعث افزایش ترشح هورمون LH می‌شود.
با توجه به نتایج حاصل از این پژوهش مصرف خوراکی اسپيرونولاکت� �ن با دوز حداکثر یعنی 100 میلی گرم بر کیلو گرم به مدت 14 روزدر افزایش میزان FSH و در دوز متوسط یعنی 50 میلی گرم بر کیلو گرم در افزایش میزان LHموثر می‌باشد و به نظر می‌رسد
( اندام زیبا )این تاثیر وابسته به دوز باشد. ولی این دارو تاثیری بر میزان هورمون‌های **** استروژن و پروژسترون ندارد و بنابراین مصرف آن باعث اختلالات هورمونی نمی‌شود.
 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
 

METFORMIN HCl

موارد مصرف‌: مت‌فورمين‌ در درمان‌ ديابت‌غيروابسته‌ به‌ انسولين‌ بكار مي‌رود. اين‌دارو بويژه‌ براي‌ درمان‌ بيماران‌ ديابتي‌غيروابسته‌ به‌ انسولين‌ كه‌ به‌ رژيم‌ غذايي‌پاسخ‌ نداده‌اند( اندام زیبا ) و همچنين‌ در بيماراني‌ كه‌اضافه‌ وزن‌ دارند، به‌كار مي‌رود.

 

مكانيسم‌ اثر: مت‌فورمين‌ از طريق‌ كاهش‌گلوكونئوژنز و افزايش‌ مصرف‌ محيطي‌گلوگز اثر مي‌كند. از آنجا كه‌ تنها در حضورانسولين‌ آندوژن‌ موثر مي‌باشد تنها درافرادي‌ موثر است‌( اندام زیبا ) كه‌ بخشي‌ از سلول‌هاي‌پانكراس‌ آنها سالم‌ باشد. تصور مي‌شودكه‌ مت‌فورمين‌ تعداد و يا قدرت‌ اتصال‌انسولين‌ به‌ گيرنده‌هاي‌ غشاء سلول‌، بويژه‌گيرنده‌هاي‌ محيطي‌ را افزايش‌ مي‌دهد.

 

فارماكوكينتيك‌: فراهمي‌ زيستي‌ دارو 50-60درصد است‌ ولي‌ غذا، سرعت‌ و ميزان‌ جذب‌دارو را كاهش‌ مي‌دهد. نيمه‌ عمر دارو 6/2ساعت‌ است‌ ( اندام زیبا )و بطور عمده‌ به‌صورت‌ تغييرنيافته‌ از كليه‌ها دفع‌ مي‌شود.

 

موارد منع‌ مصرف‌: دارو در مواردي‌ مانندبيماريهاي‌ كبدي‌ و كليوي‌، بيماريهاي‌ قلبي‌،استعداد ابتلا به‌ اسيدوز لاكتيك‌، عفونت‌شديد، سوختگي‌ شديد، جراحي‌، تروما،دهيدراتاسيون‌، اغماي‌ ديابتي‌ وكتواسيدوز ديابتي‌ نبايد مصرف‌ شود.

 

هشدارها: 1 ـ در افراد مسن‌ به‌ دليل‌ احتمال‌وجود بيماريهاي‌ عروق‌ محيطي‌ و يااختلال‌ عملكرد كليوي‌، دارو بايد با احتياطمصرف‌ شود.

2 ـ در شرايطي‌ مانند اسهال‌، استفراغ‌، فلج‌معده‌، انسداد روده‌ و ديگر شرايطي‌ كه‌جذب‌ غذا را به‌ تأخير مي‌اندازد، ممكن‌ است‌تغيير مقدار مصرف‌ دارو لازم‌ بوده‌ و ياانسولين‌ جايگزين‌ آن‌ شود.( اندام زیبا )

3 ـ در پركاري‌ يا كم‌كاري‌ تيروئيد تنظيم‌مقدار مصرف‌ دارو لازم‌ است‌.

 

عوارض‌ جانبي‌: مهمترين‌ عوارض‌ جانبي‌ناشي‌ از مت‌فورمين‌ بي‌اشتهايي‌، تهوع‌،استفراغ‌، اسهال‌ (معمولا زودگذر)،اسيدوزلاكتيك‌ (قطع‌ درمان‌ لازم‌ مي‌باشد) و كاهش‌جذب‌ ويتامين‌ B12 مي‌باشند.

 

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: سايمتيدين‌، آميلورايد،بلوك‌ كننده‌هاي‌ كانال‌ كلسيم‌، ديگوكسين‌،مرفين‌، پروكائين‌ آميد، كينين‌، رانيتيدين‌،تريامترن‌، تري‌متوپريم‌ و وانكومايسين‌ كه‌توسط انتقال‌ توبولار كليوي‌ دفع‌ مي‌شوند،غلظت‌ پلاسمايي‌ مت‌فورمين‌ را افزايش‌داده‌ و با كليرانس‌ كليوي‌ آن‌ تداخل‌ مي‌كنند.

 

نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ مصرف‌ مت‌فورمين‌بايد به‌ مدت‌ 2 روز قبل‌ از جراحي‌ يااستفاده‌ از مواد حاجب‌ براي‌ آزمايشات‌پزشكي‌ قطع‌ شود.

2 ـ در صورت‌ بروز علائم‌ اسيدوز لاكتيك‌(اسهال‌، درد و كرامپهاي‌ عضلاني‌، تنفس‌كوتاه‌ و سريع‌، خستگي‌، ضعف‌ وخواب‌آلودگي‌) و يا استفراغ‌ سريعŠ به‌پزشك‌ مراجعه‌ شود.

 

مقدار مصرف‌: دارو به‌ ميزان‌ 500 ميلي‌گرم‌هر 8 ساعت‌ يا 850 ميلي‌گرم‌ هر 12 ساعت‌همراه‌ يا بعد از غذا مصرف‌ مي‌شود.حداكثر مقدار مصرف‌ g/day 2-3 درمقادير منقسم‌ مي‌باشد.

 

اشكال‌ دارويي‌:

Tablet: 500 mg

 

METHIMAZOLE

موارد مصرف‌: متي‌مازول‌ در درمان‌پركاري‌ تيروئيد مصرف‌ مي‌شود.

 

مكانيسم‌ اثر: اين‌ دارو از طريق‌ ممانعت‌ ازاتصال‌ يد به‌ تيروزين‌ و جفت‌ شدن‌يدوتيروزين‌ها باعث‌ مهار ساخت‌ هورمون‌تيروئيد مي‌شود.( اندام زیبا )

 

فارماكوكينتيك‌: جذب‌ خوراكي‌ متي‌مازول‌سريع‌ است‌ ولي‌ تحت‌ تأثير غذا قرارمي‌گيرد. نيمه‌ عمر متي‌مازول‌ حدود 4-14ساعت‌ است‌. ( اندام زیبا )شروع‌ اثر چند روز يا چندهفته‌ بعد از شروع‌ مصرف‌ دارو است‌. دفع‌متي‌مازول‌ عمدتŠ كليوي‌ است‌.

 

هشدارها: 1 ـ در صورت‌ وجود ضعف‌ مغزاستخوان‌، عيب‌ كار كبد يا عفونت‌ بايد بااحتياط مصرف‌ شود.

2 ـ امكان‌ بروز حساسيت‌ متقاطع‌ بين‌داروهاي‌ ضد تيروئيد وجود دارد.

3 ـ دوره‌ درمان‌ با دارو معمولا (شش‌ ماه‌تا چند سال‌) است‌.

4 ـ در صورت‌ بروز علائم‌ آگرانولوسيتوز(گلودرد، تب‌ يا بثورات‌ جلدي‌) بايد سريعŠبه‌ پزشك‌ مراجعه‌ شود.

 

عوارض‌ جانبي‌: آگرانولوستيوز (تب‌، لرز،گلودرد) زردي‌ چشم‌ و پوست‌ (يرقان‌انسدادي‌) از عوارض‌ جانبي‌ مهم‌ داروهستند.

 

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: مصرف‌ همزمان‌داروهاي‌ ضد انعقاد خوراكي‌ با متي‌مازول‌ممكن‌ است‌ باعث‌ افزايش‌ اثرات‌ ضدانعقادي‌ اين‌ داروها شود.( اندام زیبا ) مصرف‌ همزمان‌داروهاي‌ مضعف‌ مغز استخوان‌ بامتي‌مازول‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ تشديدعوارض‌ جانبي‌ دارو شود.

 

نكات‌ قابل‌ توصيه‌: دارو بايد هر روز درساعت‌ مشخص‌ مصرف‌ شود.

 

مقدار مصرف‌:

بزرگسالان‌: در پركاري‌تيروئيد (با توجه‌به‌ شدت‌ آن‌) mg/day 15-60 به‌ عنوان‌مقدار شروع‌ در 3 مقدار منقسم‌ به‌ مدت‌6-8 هفته‌ مصرف‌ مي‌شود. مقدار مصرف‌نگهدارنده‌ 5-30mg/day در 2-3 مقدارمنقسم‌ است‌. در بحران‌ تيروئيد سمي‌15-20 ميلي‌گرم‌ هر 4 ساعت‌ در روز اول‌همراه‌ با ساير اقدامات‌ مصرف‌ مي‌شود.

كودكان‌: در پركاري‌ تيروئيد مقدار شروع‌mg/kg/day 0/4 در سه‌ مقدار منقسم‌ ومقدار مصرف‌ نگهدارنده‌ mg/kg/day 0/2در 3 مقدار منقسم‌ است‌.

 

اشكال‌ دارويي‌:

Tablet: 5 mg

 

METHYL PREDNISOLONE

موارد مصرف‌: متيل‌ پردنيزولون‌ براي‌درمان‌ جايگزيني‌ در نارسايي‌ غده‌ فوق‌كليوي‌ استفاده‌ مي‌شود. اين‌ دارو همچنين‌در درمان‌ علامتي‌ اختلالات‌ آلرژيك‌ التهابي‌و در جهت‌ سركوب‌ كردن‌ سيستم‌ ايمني‌استفاده‌ مي‌شود. ( اندام زیبا )متيل‌ پردنيزولون‌ درهايپرپلازي‌ مادرزادي‌ غده‌ فوق‌ كليه‌، ادم‌مغزي‌ و بيماريهاي‌ التهابي‌ روماتيسمي‌ نيزمؤثر است‌.

 

مكانيسم‌ اثر: اين‌ دارو با عبور از

غشاء سلولي‌ به‌ گيرنده‌هاي‌ خود درسيتوپلاسم‌ متصل‌ شده‌ و كمپلكس‌ داروگيرنده‌ وارد هسته‌ سلولي‌ مي‌شود. اين‌كمپلكس‌ با اتصال‌ به‌ نواحي‌ خاصي‌ ازDNA موجب‌ تحريك‌ روند رونويسي‌mRNA و بدنبال‌ آن‌ ساخت‌ آنزيم‌هايي‌مي‌گردد ( اندام زیبا )كه‌ در نهايت‌ مسئول‌ اثرات‌سيستميك‌ كورتيكواستروئيدها مي‌باشند.كورتيكو استروئيدها با جلوگيري‌ از تجمع‌سلولهاي‌ التهابي‌ در ناحيه‌ التهاب‌، مهارفاگوسيتوز و آزاد شدن‌ آنزيم‌هاي‌ مسئول‌در التهاب‌ و مهار ساخت‌ و آزاد شدن‌واسطه‌هاي‌ شيميايي‌ التهاب‌ اثرات‌ ضدالتهابي‌ خود را اعمال‌ مي‌كنند.

 

فارماكوكينتيك‌: فراهمي‌ زيستي‌ دارو حدود90 ـ 80 درصد بوده‌ و نيمه‌ عمر آن‌ 2-3ساعت‌ مي‌باشد. متيل‌پردنيزولون‌ بطورعمده‌ در كبد و مقاديري‌ نيز در كليه‌ و بافتهابه‌ متابوليت‌هاي‌ غيرفعال‌ تبديل‌ مي‌شود.

 

موارد منع‌ مصرف‌: 1 ـ به‌ صورت‌ تزريق‌داخل‌ مفصلي‌ در موارد جراحي‌ ترميمي‌مفاصل‌، اختلالات‌ انعقادي‌ خون‌، شكستگي‌داخل‌ مفصلي‌، عفونت‌ اطراف‌ مفصل‌ ياسابقه‌ ابتلا به‌ آن‌، پوكي‌ استخوان‌ اطراف‌مفصل‌ به‌ دلايلي‌ غير از آرتريت‌ و مفصل‌ناپايدار نبايد مصرف‌ شود.( اندام زیبا )

2 ـ در پيشگيري‌ از سندرم‌ زجر تنفسي‌نوزادان‌، در صورت‌ وجود آمنيونيت‌،عفونت‌ سيستميك‌ يا تب‌، عفونت‌ با هرپس‌،عدم‌ كفايت‌ جفت‌ و پارگي‌ زودرس‌ غشاءنيز نبايد مصرف‌ شود.

 

هشدارها: 1 ـ استفاده‌ طولاني‌ مدت‌ متيل‌پردنيزولون‌ در كودكان‌ مي‌تواند منجر به‌مهار رشد شود.

2 ـ بدنبال‌ مصرف‌ اين‌ دارو ممكن‌ است‌آزمايشات‌ بررسي‌ عملكرد محورهيپوتالاموس‌ ـ هيپوفيز ـ غده‌ فوق‌ كليوي‌دچار اختلال‌ شود.

3 ـ در افراد مسن‌ و بخصوص‌ خانم‌هاي‌يائسه‌، شانس‌ ايجاد پوكي‌ استخوان‌ وافزايش‌ فشار خون‌، بالا مي‌رود.

4 ـ تجويز سريع‌ داخل‌ وريدي‌ مقاديربالاي‌ اين‌ دارو، ممكن‌ است‌( اندام زیبا ) موجب‌ كولاپس‌قلبي‌ ـ عروقي‌ گردد.

5 ـ تجويز مقاديري‌ از دارو كه‌ موجب‌تضعيف‌ سيستم‌ ايمني‌ مي‌گردد، مي‌تواندموجب‌ كاهش‌ پاسخ‌ آنتي‌ بادي‌ سرم‌ درهنگام‌ تجويز همزمان‌ واكسن‌هاي‌ حاوي‌ويروس‌ زنده‌ گردد.

 

عوارض‌ جانبي‌: درمان‌ درازمدت‌ با متيل‌پردنيزولون‌، بيمار را از جهت‌ ابتلا به‌بيماري‌هاي‌ عفوني‌ مستعد مي‌كند و ازطرفي‌ علايم‌ عفونت‌ را نيز پنهان‌ مي‌سازد.مصرف‌ مقادير زياد اين‌ دارو مي‌توانداختلالات‌ رواني‌ را تشديد كند. آب‌ مرواريد،تكرر ادرار، پرنوشي‌، قرحه‌ گوارشي‌،علايم‌ شبه‌ كوشينگ‌، آكنه‌ و افزايش‌فشارخون‌ از عوارض‌ جانبي‌ دارو به‌ شمارمي‌آيند.

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: مصرف‌ همزمان‌ اين‌دارو با ريفامپين‌، داروهاي‌ ضد صرع‌ مانندكاربامازپين‌، فنوباربيتال‌، فني‌توئين‌ وپريميدون‌ موجب‌ تسريع‌ متابوليسم‌متيل‌پردنيزولون‌ و كاهش‌ اثر دارومي‌گردد. اين‌ دارو ممكن‌ است‌ باعث‌ كاهش‌اثر داروهاي‌ پائين‌آورنده‌ قند خون‌ و ياداروهاي‌ كاهنده‌ فشار خون‌ گردد.

 

نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ از قطع‌ ناگهاني‌مصرف‌ دارو بعد از استفاده‌ طولاني‌ (بيش‌از 3 هفته‌) پرهيز شود.

2 ـ در طول‌ درمان‌، مصرف‌ سديم‌ بايستي‌محدود شده‌ و مصرف‌ مكمل‌هاي‌ حاوي‌پتاسيم‌ توصيه‌ مي‌شود.

3 ـ معاينات‌ چشم‌پزشكي‌ در طول‌ درمان‌درازمدت‌، بطور مرتب‌ بايد انجام‌ گيرد.

 

مقدار مصرف‌:

بزرگسالان‌: متيل‌پردنيزولون‌ استات‌به‌صورت‌ داخل‌ صفاقي‌ ـ داخل‌ مفصلي‌ ياتزريق‌ در بافت‌ نرم‌ به‌ ميزان‌ 80 ـ 40ميلي‌گرم‌ استفاده‌ مي‌شود. ( اندام زیبا )در صورت‌ نيازاين‌ مقدار در فواصل‌ 1-5 هفته‌ تكرار شود.مقدار مصرف‌ شكل‌ سوكسينات‌ 10-40ميلي‌گرم‌ بصورت‌ داخل‌ عضلاني‌ يا وريدي‌است‌ كه‌ در صورت‌ نياز تكرار مي‌شود.مقدار شكل‌ استات‌ در تزريق‌ عضلاني‌40-120 ميلي‌گرم‌ است‌ كه‌ در صورت‌ نيازهر روز تا 2 هفته‌ قابل‌ تكرار است‌.

در موارد شديد مولتيپل‌ اسكلروز مقدار،mg/day 176 به‌ مدت‌ يك‌ هفته‌ از شكل‌استات‌ و يا mg/day 160 از شكل‌سوكسينات‌ مصرف‌ مي‌شود( اندام زیبا ) و سپس‌ 71ميلي‌گرم‌ از استات‌ و يا 64 ميلي‌گرم‌ ازسوكسينات‌ يك‌ روز در ميان‌ به‌ مدت‌ يك‌ماه‌ تزريق‌ مي‌شود.

كودكان‌: در نارسائي‌ غده‌ فوق‌ كليه‌0/2mg/kg/day يا mg/m2/day 3/3 در 3مقدار منقسم‌ mcg/kg 39-59 روزي‌ يكبارتجويز مي‌شود.

 

اشكال‌ دارويي‌:

For Injection (As Sodium Succiuate):500mg

Injection (As Acetate): 40 mg/ml

 

METHYLTESTOSTERONE

موارد مصرف‌: متيل‌ تستوسترون‌ بعنوان‌جانشين‌ درماني‌ در مردان‌ در موارد كمبوديا فقدان‌ آندروژن‌ها، ناتواني‌ جنسي‌، تاخيردر بلوغ‌ پسران‌، نهان‌ بيضگي‌، درمان‌ كمكي‌و ثانويه‌ سرطان‌ پستان‌ در زنان‌ و درمان‌جانشيني‌ در سندرم‌ كليماكتريك‌ مردان‌مصرف‌ مي‌شود.

 

مكانيسم‌ اثر: اين‌ دارو پس‌ از ورود به‌ داخل‌سلول‌ به‌ گيرنده‌هاي‌ خود متصل‌ و موجب‌تحريك‌ ساخته‌ شدن‌ پروتئين‌هاي‌ خاصي‌در هسته‌ سلول‌ مي‌گردد( اندام زیبا ) بدين‌ ترتيب‌موجب‌ تحريك‌ ساخته‌ شدن‌ اسپرم‌،توسعه‌ خصوصيات‌ ثانويه‌ جنسي‌ مردانه‌و بلوغ‌ جنسي‌ مي‌گردد.

 

فارماكوكينتيك‌: اين‌ دارو از راه‌ خوراكي‌بخوبي‌ جذب‌ مي‌شود. متابوليسم‌ دارو دركبد بسيار آهسته‌ صورت‌ مي‌گيرد. متيل‌تستوسترون‌ داراي‌ نيمه‌ عمر حدود 3ساعت‌ است‌ و از طريق‌ ادرار دفع‌ مي‌شود.

 

موارد منع‌ مصرف‌: اين‌ دارو در صورت‌وجود سرطان‌ پستان‌ در مردان‌، سرطان‌پروستات‌، افزايش‌ كلسيم‌ خون‌ و نفروزكليوي‌ نبايد مصرف‌ شود.

 

هشدارها: 1 ـ در صورت‌ وجود نارسايي‌قلبي‌، كليوي‌ يا كبدي‌، بيماري‌ ايسكميك‌قلب‌، زيادي‌ فشار خون‌، صرع‌، ميگرن‌،متاستازهاي‌ استخواني‌ (به‌ دليل‌ خطرافزايش‌ كلسيم‌ خون‌) و نيز درسالخوردگان‌ يا قبل‌ از بلوغ‌ در پسران‌ بااحتياط مصرف‌ شود.

2 ـ به‌ علت‌ احتمال‌ بسته‌ شدن‌ زودرس‌اپي‌فيز يا بلوغ‌ جنسي‌ زودرس‌، اين‌ دارو دركودكان‌ نابالغ‌ با احتياط تجويز گردد.

3 ـ مصرف‌ اين‌ دارو در مردان‌ سالخورده‌ممكن‌ است‌ خطر برزگ‌ شدن‌ بافت‌ ياسرطان‌ پروستات‌ را افزايش‌ دهد.

 

عوارض‌ جانبي‌: مهم‌ترين‌ عوارض‌ داروعبارتند از: احتباس‌ سديم‌ به‌ همراه‌ ادم‌،افزايش‌ كلسيم‌ خون‌، افزايش‌ رشد توده‌استخواني‌، نعوظ مداوم‌، بسته‌ شدن‌زودرس‌ اپي‌فيز، بلوغ‌ زودس‌ در پسرها،مهار ساخته‌ شدن‌ اسپرم‌ در مردان‌، بروزخواص‌ جنسي‌ مردان‌ در زنان‌، اختلال‌قاعدگي‌، يرقان‌ و ادم‌.

 

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: اين‌ دارو با كاهش‌غلظت‌ فاكتورهاي‌ انعقادي‌، اثر ضدانعقادي‌ وارفارين‌ را افزايش‌ مي‌دهد.همچنين‌ ممكن‌ است‌( اندام زیبا ) با كاهش‌ غلظت‌ قندخون‌ اثر داروهاي‌ پايين‌ آورنده‌ قند خون‌را افزايش‌ دهد. در صورت‌ مصرف‌همزمان‌، متيل‌ تستوسترون‌ غلظت‌پلاسمايي‌ سيكلوسپورين‌ را افزايش‌ داده‌ وخطر سميت‌ كليوي‌ آن‌ را زياد مي‌كند.

 

نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ براي‌ به‌ حداقل‌رساندن‌ دل‌ آشوبه‌، اين‌ دارو بهتر است‌همراه‌ با غذا مصرف‌ شود.

2 ـ در صورت‌ بروز علائم‌ مردانه‌ در زنان‌مقدار مصرف‌ دارو را بايد كاهش‌ داد يامصرف‌ دارو را قطع‌ كرد.

مقدار مصرف‌: براي‌ جانشين‌ درماني‌هورموني‌ در مردان‌ در مواردي‌ مثل‌ناتواني‌ جنسي‌، سندرم‌ كليماكتريك‌ وهيپوگناديسم‌ mg/day 50 ـ 10 و در نهان‌بيضگي‌، 10 ميلي‌گرم‌ 3 بار در روز،مصرف‌ مي‌شود. در سرطان‌ پستان‌ درزنان‌، 50 ميلي‌گرم‌ 4ـ1 بار در روز مصرف‌مي‌شود، كه‌ بعد از 4 ـ 2 هفته‌ در صورت‌بروز پاسخ‌، مقدار دارو به‌ 50 ميلي‌گرم‌ 2بار در روز كاهش‌ مي‌يابد.( اندام زیبا ) در بلوغ‌ به‌تاخير افتاده‌ در پسران‌ 25 ـ 5 ميلي‌گرم‌، درروز بمدت‌ 6 ـ 4 ماه‌ تجويز مي‌گردد.

 

اشكال‌ دارويي‌:

Tablet : 25 mg

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
 

خواب بدنساز 

همه می دانیم كه یكی از سه ضلع مثلث پرورش اندام استراحت كافی و خواب عمیق می باشد .در واقع عضلات هنگانی كه خواب هستید رشد می كنند( اندام زیبا ) نه در هنگام تمرین اما هورمونی كه تنظیم خواب را در بدن به عهده دارد ملاتونین است كه از غده صنوبری یا پینه آل در مغز و در طول ساعات تاریكی ترشح می شود و با شروع ساعات روشنی روز سطح آن افت می كند . ترشح این هورمون ارتباط كاملی با عادات خواب و بیداری افراد دارد و حتما همه ما افراد زیادی را می شناسیم كه زودتر از 1 نیمه شب به خواب نمی روند( اندام زیبا ) و یا افرادی كه همیشه 5 صبح بیدارند.

بد نیست بدانید كه مكملی در ورزش بدنسازی به همین نام هم وجود دارد كه وظیفه آن فقط تنظیم بهتر خواب و در نتیجه كمك به عضله سازی است .( اندام زیبا )  یكی از اصولی كه یك بدنساز موفق باید رعایت كند پرهیز از شب زنده داری های مداوم است .

چند نكته  :

مصرف ویتامین ب-12 می تواند باعث بهبود خواب شود، زیرا این ویتامین تولد ملاتونین را افزایش می دهد .

میزان ملاتونین در شب 10 برابر میزان آن در روز میباشد. ( اندام زیبا )ترشح و تولید ملاتونین در افراد مسن كاهش می یابد.

سوماتروپین ( هورمون رشد )

در اصل سوماترو تروپین می باشد و یكی‌ ازهورمونهای‌ هیپوفیز قدامی‌ می‌باشدكه به طور طبیعی در بدن ساخته میشود ولی با افزایش سن از ترشح آن کاسته میشود .( اندام زیبا ) بدنسازان به جهت پیشرفت بهتر و عضله سازی بیشتر و در سطح پیشرفته و در دوران تفکیک و كات  عضلانی از این هورمون استفاده میکنند چون این هورمون علاوه بر عضله سازی خاصیت چربی سوزی نیز دارد اما استفاده از آن در  افراد مبتدی و  زیر 18 سال  موجب اختلال در رشد طبیعی بدن میشود ( اندام زیبا )و در افراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوانها وجود دارد.البته بعید به نظر میرسد هورمونهای موجود در ایران اصل یا موثر باشد چون قیمت واقعی این هورمون بسیار بالا است.

در طول شب فعالیت این هورمون شروع می شود وترمیم و بازسازى سلول هاى آسیب دیده و  بافت هاى فرسوده را (كه در بدنسازی علت عمده آن فشار شدید وزنه و متعاقب آن پارگی تارهای عضلانی در حد دهم میلی متر می باشد )( اندام زیبا ) با بهره گیرى از 70 درصد انرژى از محل چربى ها عهده دار مى گردد . ( رجوع به مطلب پیشین – خواب بذنساز )

 چند نكته :

1- با  ورزش مداوم  و متناسب با شدت تمرین ترشح هورمون رشد و  تستوسترون بالا میرود .

2- در مسابقات دوحه قرار بود تست خون هم از بدنسازان گرفته شود كه  مصرف سوماتروپین تاحدود دو ماه مثبت می باشد اما فقط به تست ادرار بسنده شد .

3- یكی از عوارض مصرف این هورمون بزرگ شدن فك می باشد .

4- به دلیل مصرف بى رویه و استفاده نابجا یارانه این دارو حذف شد .

عرق

در پیام های قبلی مختصری در مورد هورمونها ی موثر در بدنسازی مطلب گفتیم اما منشا ترشح هورمونها غدد هستند پس كمی هم به سراغ  انها می رویم و از غدد  ترشح كننده عرق شروع می كنیم.

 حدود 3 میلیون غده ترشح كننده عرق در سطح بدن پراكنده اند و بدن ما از این  طریق به ویژه هنگام فعالیت هاى بدنى و بروز هیجان هاى روحى و بیمارى هایى كه با تب همراهند، به تنظیم دماى خود مى پردازد.( اندام زیبا ) در این هنگام، رگ ها منبسط شده، روزنه هاى پوستى باز شده و از طریق تبخیر آب روى پوست، دماى بدن كاهش مى یابد. منشا تولید عرق بدن  به  عهده دو سری از غدد است    (اكرین  -   آپوکرین )

اكرین در تمام سطح بدن و اپوكرین در نواحی خاصی از بدن (زیر بغل و ...) وجود دارد كه فعالیت خود را بعد از بلوغ اغاز می كند و به دلیل اینكه عرق مترشحه از  اپوكرین  حاوی پروتئین و چربی است( اندام زیبا )با تجزیه توسط باكتری ها باعث ایجاد بوی بد می شود . و ارتباط مستقیم با سطح هورمون تستسترون دارد بنابراین اگر در زمستان هم زیاد عرق می كنید به آینده خود در این ورزش بیشتر امیدوار باشید . اما كسی كه بسیار زیاد عرق می كند ممكن است  دلایل جدى ترى چون اختلالات هورمونى یا اشكالاتى در كار غده تیروئید را داشته باشد و باید به پزشك مراجعه كند .

 

غدد

در پیامهای قبلی مختصری در مورد هورمونها توضیح دادم و قول دادم که به غددی که وظیفه ترشح این هورمونها را بر عهده دارند اشاره کنم .

هیپو فیز فرمانده عمده  غدد  به شمار می رود  که به دو بخش پشتی و جلوئی تقسیم می شود . بخش پشتی با  هیپو تالاموس در ارتباط است ( اندام زیبا ) و فقط  دو هورمون ترشح می کند . اما هورمون سوماتو تروپین  یا هورمون رشد  و هورمون محرک ترشح از تیروئید و یکسری هورمون های دیگر از بخش جلوئی هیپوفیز ترشح می شود . یکی از مهمترین اثرات تر شح هورمون تیروئید تنظیم سوخت وساز بدن است. از اثرات  سوما تو تروپین  رشد  استخوان ها و حفظ پروتئین سازی  است و کمبود این هورمون روی انتشار چربی در کل بدن نیر تاثیر دارد . ( اندام زیبا )جالب اینکه این هورمون در دوران جنینی هم ترشح می شود (از سلولهای  جفت )  و  در دوران بلوغ ترشح ان افزایش پیدا می کند ( همانند هورمون تستسترون در اقایان و استروژن در خانمها که هر کدام موجب ایجاد صفات بلوغ می شوند)  و هورمون رشد همانند ملاتونین در هنگام خواب ترشح بیشتری دارد و با ورزش نیز میزان ترشح آن افزایش می یابد ( مانند تستسترون )

عوارض استفاده از این هورمون را در پیامهای قبلی توضیح دادم  واما ملاتونین هورمونی است که تنظیم ساعت بیو لوژیک بدن و ساعات خواب وبیداری را برعهده دارد – هیپوتالاموس در ارتباط با عصب های چشم و با کم شدن نور فرمان ترشح این هورمون را به غده صنوبری یا پینه ال در مغز صادر می کند .

نکته : ورن هیپوفیز کمتر از یک گرم است

یادآوری از پیامهای گذشته :

اثرات هورمونها در بدنساری

1-      تستسترون  کمک به ساخت عضله و جذب پروتئین

2-      تیروئید کاهش یا افزایش متابولیسم  و تاثیر بر چربی بدن

3-      سوماتو تروپین  سوختن چربی و افزایش عضله

4-      ملاتونین تنطیم خواب (بازسازی عضله فقط هنگام خواب صورت می گیرد )

5-      انسولین – آنابولیک ترین هورمون بدن

هورمونهای مخرب عضله

1-      کورتیزول   ( یک هورمون کاتابول که در مواقع استرس و فشارهای عصبی ترشح ان بیشتر می شود)

2-      گلوکاگون (عملکردی کاملا عکس انسولین و تجزیه پروتئین و در نهایت تبدیل به  قند خون )

 

 

كبد 

 از دو پیام پیشین بحث در ارتباط با غده ها را شروع كردیم و از كوچكترین غده بدن یعنی هیپوفیز با وزن كمتر از یك گرم شروع كردیم( اندام زیبا ) حال به سراغ بزرگترین آنها یعنی كبد (1 تا 2.5 كیلو گرم) كه آسیب پذیر ترین ارگان بدن در ارتباط با ورزش بدنسازی است می رویم .

كبد چند  وظیفه مهم بر عهده دارد

1-      تفكیك مواد مغذی و سم زدائی و  تبدیل مواد سمی به مواد قابل دفع و غیر سمی

2-   تبدیل گلو كز به گلیوگوژن و ذخیره سازی آن در خود و وارد كردن آن در خون هنگام نیاز ( همان وقتی كه ذخیره انرژی ( گلیكوژن ) عضلات به اتمام رسیده )

3-      حفظ  تعادل و تنظیم سایر هورمونهای بدن

4-      سنتز پرو تئینها و لیپید ( چربی ) و گلیسرول

5-        ...

همانطور كه همه مطلعید یكی از عوارض مصرف داروها و قرصهای هورمونی خصوصا در دوزهای مصرف بالا به دلیل وارد شدن مواد سمی و غیر قابل متابولیزه اسیب به كبد است ( اندام زیبا )و نشانه مشهود آن جوشهای پوستی بر روی  مصرف كنندگان (می خواستم بنویسم ورزشكاران حیفم آمد ) است .

كبد  می تواند خودش را مجددا بازیافت و ترمیم كند (تا 80 درصد ) از بیماریهای كبد می توان به سیروز  یا تنبلی كبد و كبد چرب  اشاره كرد سیروز كبد وقتی است ( اندام زیبا )كه كبد به یك بافت سخت و جوشگاهی تبدیل شده و قابلیت ترمیم و انجام وظائف خود را از دست می دهد و كبد چرب به تحمع سلولهای چربی در آن گفته می شود و بیشتر در افراد چاق و دیابتی دیده می شود.( اندام زیبا ) قدر این عضو مهم را بدانیم و با مصرف بی رویه و ندانسته داروها سلامت خود را به مخاطره نیندازیم .

با بدن خود مهربان باشید .

چند نكته :

1-      در هر دقیقه بیش از یك لیتر خون از كبد فیلتر می شود و مسئول بیش از 500 كار كرد حیاتی در بدن است .

2-      در سه ماه ابتدای بارداری ساخت گلبولهای قرمز جنین توسط كبد و بعد از آن توسط مغز استخوان صورت می گیرد .

 

 

كلسیم و هورمون پاراتیروئید

از كتابهای علوم در مدرسه به یاد داریم كمبود ویتامین D    موجب نرمی استخوان میشود در این پیام می خواهم قدری در مورد كلسیم و اهمیت آن در بدن و ورزش بدنسازی  بیشتر توضیح بدهم .( اندام زیبا )

كلسیم فراوان ترین ماده معدنی بدن است( اندام زیبا ) كه  حدود 99 درصد آن در استخوانها و دندانها وجود دارد و بقیه آن در عضلات - كبد و مغز ذخیره می شود.

ویتامین D   در جذب كلسیم و فسفر بسیار اهمیت دارد و كلسیم در انقباض عضلانی و فسفر در سنتز

آدنوزین  تری فسفات (ATP)  - اصلی ترین منبع  انرژی عضله در تمرین های قدرتی و غیر هوازی -  نقش دارند. ضمن اینكه منیزیم هم در انبساط عضلات نقش مهمی ایفا می كند و به  دفع نمك و اب  زیر پوست هم كمك می كند كه در مورد آن در پیامهای آتی توضیح خواهم داد . ( اندام زیبا )حدود نه دهم كلسیمی كه خورده می شود دفع می شود كه البته ارتباط مستقیم با غلظت آن در خون دارد كه  از طریق هورمون پاراتیروئید كنترل می شود . منابع كلسیم استخوان می تواند كمبود كلسیم بوجود آمده بر اثر رژیمهای غذائی را در خون جبران كند . با رژیم غذائی مناسب و ورزش می توان تراكم استخوانها را بالابرد كه همانطور كه قبلا هم تذكر دادم ( اندام زیبا )این مورد خصوصا در خانمها كه با شروع یائسگی و قطع ترشح هورمون استروژن در سنین بالا دچار پوكی استخوان می شوند بیشتر اهمیت دارد( اندام زیبا )
 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
  آلبوم عكس آرنولد شوارتزنگر در جواني

Arnold Schwarzenegger

عکس های بدنسازی آرنولد

Arnold Schwarzenegger

آرنولد . عجوبه تاریخ بدنسازی

Young Arnold Schwarzenegger

آرنولد شوارتزنگر

Arnold

آرنولد در جوانی

Schwarzenegger

حرکات بدنسازی آرنولد

آرنولد شوارتزینگر در باشگاه

 

 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
    مصرف خودسرانه ی داروها ی استروئیدی خطرناک بوده و مصرف نابجا و اشتباه قطعا منجر به بروز مشکلات بسیارجدی و کشنده در بدن انسان می شود بهتر است( اندام زیبا ) که از این داروها به طور علمی استفاده شود ، تا از عوارض این داروها کاسته شود . و به اين منزله نيست كه عوارضي انها از بين مي روددر اینجا ما دوره های علمی حجمی مصرف این داروها را جمع آوری کردیمدوره ای 6 هفته ای همراه با دکادورابولین

هفته ------------------------------------ دکادورابولین میلی گرم / هفته

1 ------------------------------------------- 200 میلی گرم
2 ------------------------------------------- 400 میلی گرم
3 ------------------------------------------- 400 میلی گرم
4 ------------------------------------------- 400 میلی گرم
5 ------------------------------------------- 400 میلی گرم
6 ------------------------------------------- 200 میلی گرم

داروهای این دوره 10 تا دکادورابولین 200 میلی گرمی

************************************************


دوره ای 12 هفته ای با دکادورابولین

هفته ------------------------------------ دکادورابولین میلی گرم / هفته
1 ------------------------------------ 200 میلی گرم
2 ------------------------------------ 200 میلی گرم
3 ------------------------------------ 300 میلی گرم
4 ------------------------------------ 300 میلی گرم
5 ------------------------------------ 400 میلی گرم
6 ------------------------------------ 400 میلی گرم
7 ------------------------------------ 400 میلی گرم
8 ------------------------------------ 400 میلی گرم
9 ------------------------------------ 300 میلی گرم
10 ------------------------------------ 300 میلی گرم
11 ------------------------------------ 200 میلی گرم
12 ------------------------------------ 200 میلی گرم

داروهای این دوره 18 تا دکادورابولین 200 میلی گرم

**********************************************


دوره ای 8 هفته ای دکادورابولین با دیانابول

هفته ------------دکادورابولین میلی گرم / هفته ---------------- دیانابول میلی گرم / روز
1 ------------------ 300 میلی گرم -------------------------------------- 20 میلی گرم
2 --------------------- 300 میلی گرم -------------------------------------- 20 میلی گرم
3 --------------------- 400 میلی گرم -------------------------------------- 25 میلی گرم
4 --------------------- 400 میلی گرم ------------------------------------- 30 میلی گرم
5 --------------------- 400 میلی گرم ------------------------------------- 35 میلی گرم
6 --------------------- 300 میلی گرم ----------------------------------- -----------------
7 --------------------- 200 میلی گرم ----------------------------------------------------
8 --------------------- 100 میلی گرم ----------------------------------------------------

داروهای این دوره

10 تا آمپول دکادورابولین 200 میلی گرمی

182 تا قرص دیانابول 5 میلی گرمی


******************************************


دوره ای 10 هفته ای دکادورابولین ، دیانابول و تستوسترون همراه با انتی استروژن نولوادکسمصرف دکادورابولین و تستوسترون میلی گرم در هفته می باشد( اندام زیبا )


مصرف دیانابول و نولوادکس و کلومید هم میلی گرم در روز می باشد


هفته ------------ دکادورابولین --------------- دیانابول ----------------- تستوسترون ------------------ نولوادکس ------------- کلومید
1--------------- 200 میلی گرم ----------- 30 میلی گرم ------------ 250 میلی گرم ------------------------------------------
2--------------- 300 میلی گرم ----------- 30 میلی گرم ----------- 250 میلی -گرم ------------------------------------------
3--------------- 300 میلی گرم ----------- 35 میلی گرم ------------ 250 میلی گرم --------------- 20 میلی گرم ------------
4--------------- 400 میلی گرم ----------- 35 میلی گرم ------------ 500 میلی گرم --------------- 20 میلی گرم ------------
5--------------- 400 میلی گرم ----------- 40 میلی گرم ------------ 500 میلی گرم --------------- 20 میلی گرم ------------
6--------------- 300 میلی گرم ----------- 40 میلی گرم ------------ 250 میلی گرم --------------- 20 میلی گرم ------------
7--------------- 300 میلی گرم ---------------------------------------- 250 میلی گرم ---------------- 20میلی گرم -------------
8--------------- 200 میلی گرم ---------------------------------------- 250 میلی گرم --------------- 20 میلی گرم -------------
9------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 20 میلی گرم ------------ 50 میلی گرم
10--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 50 میلی گرم

دارو هاي اين دوره

12 تا آمپول دكادورابولين
10 از تستوسترون vials
60 تا قرص نولوادكس
300 تا قرص ديانابول 5 ميلي گرمي
20 تا قرص كلوميد


****************************************

دوره 8 هفته ای با دکادورابولین و آندریول

هفته --------------- دکادورابولین میلی گرم / هفته ------------------- آندریول کپسول / روز
1 ---------------------- 200 میلی گرم --------------------------------
2 ---------------------- 300 میلی گرم --------------------------------
3 ---------------------- 300 میلی گرم --------------------------------- 4 کپسول
4----------------------- 400 میلی گرم --------------------------------- 4 کپسول
5 ---------------------- 400 میلی گرم --------------------------------- 6 کپسول
6 ---------------------- 300 میلی گرم --------------------------------- 6 کپسول
7 ---------------------- 300 میلی گرم --------------------------------- 6 کپسول
8 ---------------------- 200 میلی گرم --------------------------------- 6 کپسول

دارو های این دوره

12 تا آمپول 200 میلی گرمی دکادورابولین
240 تا کپسول ( 4 بوتلس ) آندریول
 
 
   |    نوشته شده توسط محمد هادی
 
 
     
 


pctfx3.3

مجله اینترنتی رسانه

Digital Classic Float Template

Interactive CD Catalogue گروه طراحي چندرسانه اي وبلاگ رسانه گشت و گذار در دنياي رسانه هاي ديجيتال Medium Blog - Digital Media World قالبهاي رايگان سايت و وبلاگ Advanced Persian Blog Templates

اطلاعات مربوط به كارگاه طراحي قالب: Professional Web Site Design Center Template Design Workshop, دانلود قالب هاي وبلاگ Template Design Workshop, جزئيات قالب هاي رايگان Template Design Workshop, وبلاگ كارگاه طراحي قالب Template Design Workshop, جستجوي قالب هاي وبلاگ Template Design Workshop, تماس با كارگاه طراحي قالب Template Design Workshop, درباره كارگاه طراحي قالب

اطلاعات مربوط به گروه طراحي چندرسانه اي: Web Development Department - Multimedia Design Group , بخش توسعه وب - گروه طراحي چند رسانه اي Web Designing Department - Multimedia Design Group , بخش طراحي وب - گروه طراحي چند رسانه اي Multimedia Designing Department - Multimedia Design Group , بخش طراحي چند رسانه اي - گروه طراحي چند رسانه اي Blog - Multimedia Design Group , وبلاگ - گروه طراحي چند رسانه اي

اطلاعات مربوط به تكنوراتي: pictofxt Farsi Blog میزبانی وب

ثبت سایت دامنه فارسی لینوکس سرور